Reklama

Wiadomości

Barbara Nowacka wycofuje przedmiot HiT ze szkół

2024-04-10 16:04

PAP/Szymon Pulcyn

Uczniowie, którzy we wrześniu rozpoczną naukę w I klasach szkoły ponadpodstawowej nie będą już mieli przedmiotu historia i teraźniejszość. Zamiast niego w II klasie będą mieli nowy przedmiot edukacja obywatelska - zapowiedziała w środę na konferencji prasowej minister edukacji Barbara Nowacka.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Barbara Nowacka poinformowała, że w planach resortu jest wprowadzenie od 1 września 2025 r. nowego przedmiotu pod nazwą edukacja obywatelska. Będzie on nauczany w klasach II szkół ponadpodstawowych w wymiarze dwóch godzin tygodniowo. W ocenie szefowej MEN, druga klasa szkoły ponadpodstawowej to właściwy czas na wprowadzenie takiego przedmiotu.

"To jest moment, kiedy młodzi ludzie mają już pewną wiedzę, narzędzia i zaczynają się interesować otoczeniem społeczno-politycznym. Chcemy, żeby ten przedmiot był jak najbardziej praktyczny, żeby zawierał elementy, które pozwolą uczniom zobaczyć, jak funkcjonuje samorząd, żeby zawierał elementy debaty oksfordzkiej, elementy kontaktu z ludźmi o innych poglądach" - powiedziała. Zaznaczyła, że potrzebne są "umiejętności debaty, konfrontowania się z osobami o innych poglądach i prowadzenia sporów". "Szkoła jest tym miejscem, w którym dobrze przygotowani nauczyciele i nauczycielki mogą nauczyć młodzież postaw proobywatelskich" - dodała.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jednocześnie zapowiedziała, że "do konsultacji publicznych wchodzi rozporządzenie, w którym likwidujemy przedmiot HiT (historia i teraźniejszość)". "Tak jak obiecaliśmy w trakcie kampanii, tak jak zapowiadaliśmy wielokrotnie przedmiot HiT znika z ram programowych" - powiedziała Nowacka.

Podziel się cytatem

Reklama

"Mamy świadomość, że to jest wielkie wyzwanie, żeby tak skonstruować program edukacji obywatelskiej, byśmy wszyscy mieli poczucie bez względu na poglądy, zaangażowanie, że jest to coś co łączy" - powiedziała szefowa MEN.

Reklama

"Przedmiot zostanie zaprezentowany w najbliższych miesiącach, kiedy powstanie zespół. Natomiast już dziś wykonujemy pierwsze kroki w kierunku edukacji obywatelskiej" - poinformowała Nowacka.

"Edukacja obywatelska będzie dopiero w drugiej klasie. Przygotujemy nowoczesne podstawy programowe, będzie czas na powstanie nowoczesnych podręczników" - dodała wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer.

Wiceminister zapowiedziała, w środę do konsultacji trafi projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania. "Żaden nowy rocznik nie będzie miał historii i teraźniejszości, czyli HiT-u, przedmiotu tak politycznego i tak ideologicznego, że aż trudno to sobie wyobrazić" - tak o przedmiocie HiT wypowiedziała się Lubnauer.

Zgodnie z projektem, jak wyjaśniła, uczniowie, którzy rozpoczną naukę we wrześniu w I klasach szkół podstawowych nie będą już uczyć się historii i teraźniejszości, ale ci, którzy będą w klasach II (obecnie są w klasach I) dokończą jeszcze naukę HiT. Wyjaśniła, że chodzi o to, by nie zaburzać ich procesu nauki.

Reklama

Zapowiedziała, że rozporządzenie zostanie podpisane w czerwcu i wejdzie w życie od 1 września 2022 r.

Dopytywana czy w projekcie nowelizacji będzie już ujęty nowy przedmiot - edukacja obywatelska, odpowiedziała, że jeszcze nie, gdyż nie ma jeszcze gotowych podstaw programowych tego przedmiotu.

Wyjaśniła też, że przedmiot wiedza o społeczeństwie realizowany na poziomie rozszerzonym pozostanie bez zmian i nadal WOS będzie wśród przedmiotów maturalnych.

Podziel się:

Oceń:

+2 -11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ruszyła IV edycja ogólnopolskiego projektu edukacyjnego Fundacji im. Heleny Kmieć

Parafia Św. Barbary w Libiążu

Do 25 stycznia można zgłaszać projekty na konkurs „Podaj dobro dalej!”. Organizowany jest on dla dzieci w wieku szkolnym przez Fundację im. Heleny Kmieć we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 4 w Zambrowie. W tym roku przebiega pod hasłem „Człowiekiem być”.

Więcej ...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

2024-05-04 22:24

Mat. prasowy

W czym właściwie Maryja pomogła Jezusowi, skoro i tak nie mogła zmienić Jego losu? Dlaczego warto się Jej trzymać, mimo że trudności wcale nie ustępują? Zapraszamy na piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że czasem Maryja przynosi po prostu coś innego niż zmianę losu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...