Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Poświęcenie Sanktuarium Dzieci Fatimskich

Kopia Kaplicy Objawień z Fatimy w Szczecinie

Ks. Robert Gołębiowski

Kopia Kaplicy Objawień z Fatimy w Szczecinie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Trwa bogaty w swojej treści modlitewnej jubileuszowy Rok Fatimski, w czasie którego oddajemy nie tylko hołd Maryi za dar, jaki przekazała światu sto lat temu podczas objawień w Fatimie. Czynimy to w różnorodny sposób, dziękując za wskazanie dróg przemiany ludzkiego serca, za troskę i opiekę nad światem, abyśmy nie zagubili najważniejszego celu, jakim jest zbawienie człowieka. Odbywają się chociażby w naszych parafiach Misje Fatimskie, fundowane są figury Matki Bożej, organizowane są pielgrzymki do miejsca objawień. Wydarzeniem na skalę całego świata będzie jednak konsekracja pierwszego w świecie Sanktuarium Dzieci Fatimskich z wierną repliką Kaplicy Fatimskiej w parafii pw. św. Tomasza Apostoła na os. Kasztanowym w Szczecinie, która odbędzie się w najbliższą sobotę 9 września o godz. 12. Odwiedziłem budujące się sanktuarium, a także zapracowanego, ofiarnie zabiegającego o wszystkie szczegóły ks. kan. Marka Maciążka, proboszcza i kustosza sanktuarium. Usiedliśmy na chwilę na zapleczu dotychczasowej kaplicy, aby porozmawiać o zbliżającej się konsekracji i o wielu wzruszających doświadczeniach łask, które już są widoczne i które złożyły się na to, że w tym pięknym zakątku na obrzeżach Szczecina dokonują się prawdziwe cuda.

Zostałem zauroczony opowieścią ks. Marka, który z pasją, temperamentem i z ogromną radością opowiadał o dotychczasowej historii, a zarazem o wszystkich ważnych kwestiach związanych z sanktuarium i jego późniejszym funkcjonowaniem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Historia parafii św. Tomasza Apostoła na os. Kasztanowym w Szczecinie i powstania jedynego na świecie Sanktuarium Dzieci Fatimskich z wierną repliką kaplicy Fatimskiej jest wyjątkowym zbiegiem Bożej Opatrzności.

Miejsce, czas i okoliczności nie sprzyjały duszpasterstwu. Osiedle było mocno zlaicyzowane, pozbawione przez dziesiątki lat miejsca sakralnego. Widoczna i wyraźna w różnych formach walka dobra ze złem, wyrażana znakiem nienawiści do Kościoła, jako materialnego znaku tymczasowej kaplicy (pożar budynków gospodarczych, tarcicy przygotowanej na nową świątynię, obrzucanie kamieniami z wybijaniem szyb) oraz braku szacunku dla sprawowania Najświętszej Ofiary. Wobec tak wielkiej nienawiści do Boga i kapłana udałem się do Rzymu w lipcu 2005 r., by przy grobie Jana Pawła II prosić o owoce w prowadzeniu tej parafii.

Reklama

Powiedziałem tak po synowsku: „Ojcze Święty, proszę cię, pomóż mi prowadzić tę wspólnotę parafialną, bo szatan zatacza coraz większe kręgi, a ja już nie mam sił”. Już wtedy pierwszą myślą i głosem było w sercu wołanie: Fatima, choć wtedy jeszcze tam nigdy nie byłem. Głos duszy nasilał się, dlatego tego samego roku udałem się do Fatimy, by polecić Matce Bożej całą wspólnotę parafialną i przywieźć do parafii figurę Matki Bożej, którą poświęcił w czasie głównych uroczystości 13 października 2005 r. obecny w Fatimie arcybiskup Sewilli kard. Carlos Amigo Vallejo. Następnego dnia podczas Mszy św. celebrowanej w Kaplicy Objawień dotknąłem zakupioną figurą o cudowną figurę Pani Fatimskiej. Figura została uroczyście wprowadzona do parafii 21 października 2005 r. i od tego dnia rozpoczęliśmy odmawiać codziennie Różaniec św. i czuwać całą noc do godz. 6. Od 13 maja 2006 r. rozpoczęliśmy uroczyste obchody kolejnych objawień fatimskich. Obecność figury Matki Bożej i nieustanna modlitwa zapoczątkowały wśród wiernych potrzebę zbiórki złota na koronę i różaniec dla Pani Fatimskiej. Starania parafian docenił abp Zygmunt Kamiński, który poparł inicjatywę, aby Ojciec Święty Benedykt XVI pobłogosławił wota w Rzymie. To ważne wydarzenie miało miejsce 8 września 2008 r., gdy Ojciec Święty wypowiedział po polsku słowa: „Pozdrawiam Polaków, witam pielgrzymów ze Szczecina, którzy przygotowują się do koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej. Jej opiece zawierzam wszystkich obecnych, wasze rodziny i cały Kościół w Polsce”.

Reklama

Ale szatan nie odpuszczał – kontynuuje swą opowieść ks. Marek. – W dalszym ciągu bluźniono przeciw Bogu i Kościołowi. W czasie Misji Świętych ojcowie franciszkanie za pozwoleniem dokonali egzorcyzmu miejsca i parafii. Postanowiliśmy, że najlepszą formą zadośćuczynienia będzie post ścisły w parafii przy szklance wody i suchego chleba. Wierni wraz ze mną zobowiązali się przez 40 dni pościć, przyjąć Komunię św. i modlić się na Różańcu za grzeszników.

Postanowiliśmy, że momentem zakończenia postu będzie koronacja figury Matki Bożej i nałożenia różańca, której dokonał abp Andrzej Dzięga 3 października 2009 r. Zostały wprowadzone również pierwsze soboty miesiąca jako wynagrodzenie za grzechy parafii, archidiecezji, Polski i świata. Szczególnego znaczenia – dodaje ks. Marek – nabierają nabożeństwa do dzieci fatimskich.

Od 2009 r. odbywają się systematycznie katechezy dla dzieci. Kult i modlitwa do już św. Franciszka i Hiacynty nastąpił po tym, jak 9 września 2012 r. bp Fatimy Antonio Marto uroczyście wprowadził relikwie błogosławionych pastuszków do naszej parafii. Wydarzenie to było jednym z przejawów coraz liczniejszego nawiedzania kaplicy przez indywidualne i zorganizowane grupy wiernych, co świadczyło o rosnącym kulcie Matki Bożej i Dzieci Fatimskich. Dlatego też po rozmowie z bp. Antonio Marto i z sekretarzem w Fatimie otrzymaliśmy pozwolenie na wybudowanie wiernej kopii Kaplicy Objawień z Fatimy. Będzie to druga na świecie wierna kopia wykonana z tego samego materiału obok już istniejącej kopii w Brazylii. Pani Isaura Lalanda, projektantka wnętrz z Portugalii, podjęła się objęcia nadzoru nad projektem i wykonaniem wnętrza kościoła. Jestem jej niezmiernie wdzięczny, gdyż wykonała kolosalną pracę z niezwykłą wrażliwością serca i dokładnością.

Abp Andrzej Dzięga, obserwując wydarzenia związane z tym miejscem, na moją prośbę ustanowił 9 października 2014 r. pierwsze na świecie Sanktuarium Dzieci Fatimskich. Uroczysta konsekracja nowo wybudowanej świątyni będzie miała miejsce w sobotę 9 września 2017 r. o godz. 12. Na tę uroczystość serdecznie zapraszamy wszystkich archidiecezjan, czcicieli Niepokalanego Serca NMP oraz Dzieci Fatimskich. Głównym konsekratorem będzie abp Andrzej Dzięga, współkonsekratorem bp Antoni Marto z Fatimy. Swoją obecność zapowiedział także bp Antoni Długosz z Częstochowy – przyjaciel dzieci.

Reklama

Przygotowaniem do samej konsekracji będą Misje Fatimskie, które potrwają od 1 do 8 września. Będą one miały specyficzny charakter, gdyż każdego dnia Słowo Boże głosić będzie inny kapłan, przybliżając kolejne ważne treści orędzia fatimskiego. Homiletami będą: bp prof. Henryk Wejman, ks. dr Paweł Płaczek, ks. Kazimierz Kotlarz TChr, ks. Gwidon Ekiert SDB, ks. kan. Józef Dudek, ks. kan. Robert Gołębiowski, ks. prał. Andrzej Buczma i ks. Marek Maciążek – kuzyn z Radomia.

Podczas uroczystości konsekracji nastąpi uroczyste otwarcie drzwi sanktuarium, następnie konsekracja wnętrza świątyni, konsekracja ołtarza, ambonki, tabernakulum, zacheuszków, po czym z niezwykłym namaszczeniem wprowadzona zostanie figura Matki Bożej Fatimskiej i umieszczona na postumencie, wiernie tak jak w Fatimie.

Po Mszy św. konsekracyjnej na placu przy świątyni odbędzie się także festyn dla wszystkich pielgrzymów. – Z głębi serca – mówi ks. kan. Marek Maciążek – pragnę podziękować wszystkim ludziom dobrego serca, moim parafianom, przyjaciołom, darczyńcom, wszystkim, którzy ofiarowali swe serce, czas i pracę, abyśmy wspólnie mogli cieszyć się tą podniosłą uroczystością. W intencji wszystkich ofiarodawców od września odprawiane będą Msze św. wieczyste, a w sposób szczególny zawsze będą oni polecani w każdy pierwszy wtorek miesiąca.

Reklama

Kiedy pytam ks. Marka o przyszłość sanktuarium, uśmiecha się i odpowiada: – Duch Święty, Niepokalane Serce Maryi i Dzieci Fatimskie doskonale poprowadzą całe dzieło. To, co najbardziej przyciągnie wiernych do tego sanktuarium, i w to głęboko ufam, to przesłanie nadziei.

Po wizycie razem z ks. Markiem w budującym się sanktuarium głęboko w to wierzę. Widząc rozmach budowli, mądrość koncepcji wyposażeniowej, głęboki przekaz orędzia fatimskiego ukazany we wnętrzu świątyni, a nade wszystko charyzmat samego ks. Marka oraz zapał parafian, którzy przez całą naszą rozmowę przychodzili, by jeszcze w czymś pomóc dostrzegłem to, o czym powiedział ks. Marek: – To miejsce naprawdę wybrała sobie Matka Najświętsza!

Zapraszamy więc raz jeszcze wszystkich na os. Kasztanowe do Szczecina na historyczną uroczystość konsekracji Sanktuarium Dzieci Fatimskich.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2017-08-30 12:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Szczecin: Jarmark Jakubowy i odpust parafialny w katedrze

Odpust parafialny w parafii archikatedralnej i organizowany po raz 9. Jarmark Jakubowy składają się na rozpoczęte w piątek obchody uroczystości św. Jakuba, apostoła w Szczecinie. Głównym punktem obchodów będzie Msza św. odpustowa odprawiona we wtorek, 25 lipca.

Więcej ...

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Piątek jest dramatycznym dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to dzień, kiedy nie jest sprawowana Msza św. W kościołach odprawiana jest natomiast Liturgia Męki Pańskiej, a na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa. Jest to dzień postu ścisłego.

Więcej ...

Fenomen kalwarii – przegląd polskich Golgot

2024-03-29 13:00
Kalwaria Pacławska. Tu ładuje się akumulatory

Wojciech Dudkiewicz

Kalwaria Pacławska. Tu ładuje się akumulatory

- Jeśli widzimy jakiś spadek wiernych w kościołach, to przy kalwariach go nie ma - o fenomenie polskich kalwarii, mówi KAI gwardian, o. Jonasz Pyka. Dzięki takim miejscom, ludzie, którzy nie mogą nawiedzić Ziemi Świętej, korzystają z łaski duchowego uczestnictwa w Męce Jezusa Chrystusa i przeżywania w ten sposób tajemnicy odkupienia rodzaju ludzkiego. - To złota nić, która łączy wszystkie kalwarie w Polsce - podkreśla profesor Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu, o. Mieczysław Celestyn Paczkowski. Wielki Piątek, to drugi dzień Triduum Paschalnego, podczas którego w Kościele katolickim odprawiana jest liturgia Męki Pańskiej, upamiętniająca cierpienia i śmierć Chrystusa na krzyżu. Jest to jedyny dzień w roku, w którym nie jest sprawowana Eucharystia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Kościół

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...