Reklama

Kościół

Abp Depo: wołamy o zgodę i jedność na fundamencie Chrystusowego krzyża i zawierzeniu Maryi

B.M.Sztajner/Niedziela

„Gromadzimy się w bazylice archikatedralnej, aby dziękować Bogu za wolną Ojczyznę i objąć modlitwą życie własne, wspólnoty narodu i całego Kościoła” – mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Metropolita częstochowski przypomniał słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane na Jasnej Górze w czerwcu 1979 r.: „Tutaj zawsze byliśmy wolni”. - To syntetyczne określenie wyraża istotę charyzmatu tego miejsca i rolę jaką spełnia kult jasnogórskiej Matki w kulturze narodowej, rodzinnej i osobistej wielu Polaków. Stąd stawaliśmy się wolni- mówił abp Depo.

Zobacz zdjęcia: 11 listopada w katedrze w Częstochowie

- Dlaczego mamy prawo tak wołać? – pytał metropolita częstochowski i przypomniał, że w październiku 1917 r. Rada Miasta uzyskała zgodę na likwidację pomnika cara Aleksandra II, który dominował władczo na błoniach Jasnej Góry. A na jego miejscu postawiono posąg Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Jeżeli jubileusz stulecia odzyskania niepodległości ma być czasem błogosławionej nadziei na przyszłość, musimy wsłuchać się w słowa modlitwy kolekty, że nasza Matka i Królowa otacza miłością macierzyńską nasz naród, broni go w niebezpieczeństwach, udziela pociechy w utrapieniach i wspiera go w dążeniu do niebieskiej Ojczyzny – kontynuował arcybiskup.

- W światłość Bożego życia weszliśmy przed 1052 laty w tajemnicy chrztu narodu. Przed chrztem nie było Polski. Żyliśmy w ciemnościach pomiędzy narodami świata i wielkimi kulturami – podkreślił abp Depo. - Jezusowy testament z wysokości krzyża stał się wraz z Maryją dla nas darem, ale równocześnie odpowiedzialnym zadaniem, aby wprowadzić Maryję w naszą trudną codzienność i podejmować nieustanne zmagania o wierność łasce, a w tym o podmiotowość i suwerenność Polski wśród narodów świata – wskazał metropolita częstochowski.

Uroczystości 11 listopada w katedrze w Częstochowie

B.M.Sztajner/Niedziela

Uroczystości 11 listopada w katedrze w Częstochowie

Abp Depo przypomniał słowa pierwszego biskupa częstochowskiego Teodora Kubiny, który 90 lat temu, w 10. rocznicę odzyskania niepodległości powiedział: „Niewdzięczny byłby naród nasz, gdyby tego nie błogosławił, nie dziękował zań Bogu Wszechmogącemu z całego serca. Wszak ten rok potwierdził nam uroczyście i stanowczo, że Polska nie jest tylko marzeniem, nie tylko snem pięknym, ale jest realną rzeczywistością. Polska nie jest państwem sezonowym”.

Reklama

„Paraliżem, który dotyka nasz naród, pozbawiając go pełnego ruchu i radości życia, jest niezgoda. Zamiast, jak to Pan Bóg nakazuje i jak tego wymagają niebezpieczeństwa zagrażające z zewnątrz i twarde warunki gospodarcze wewnątrz, zespolić wszystkie siły w jednym zgodnym wysiłku dla dobra Ojczyzny, rozbijamy się, przeszkadzamy jeden drugiemu, podejrzewamy i oskarżamy wzajemnie. Duch partyjności przeniknął nie tylko życie polityczne, co by jeszcze można zrozumieć jako objaw szkodliwy. Co gorsze, przeniknął on także życie kulturalne, narodowe, społeczne, a nawet towarzyskie, paraliżując je. Brak nam bowiem wzniosłego poczucia odpowiedzialności wobec Boga za pracę na niwie państwowej. Brak tej jasnej świadomości, że państwo i naród polski mają także cele wieczne w Bogu” – cytował abp Depo słowa bp. Kubiny.

„Błagamy i wołamy o zgodę i jedność na fundamencie Chrystusowego krzyża i zawierzeniu Maryi” – kontynuował arcybiskup.

Metropolita częstochowski przypomniał również słowa ks. Piotra Skargi, który mówił, że „Matka Ojczyzna choruje z powodu chorób. A są nimi: nieżyczliwość dla Rzeczypospolitej, niezgoda i rozterki między ludźmi, naruszenie zasad religii katolickiej i walka z Bogiem i Kościołem, uwłaczanie władzy i jej osłabianie na polu międzynarodowym, prawo niesprawiedliwe i grzechy wołające o pomstę do nieba”.

- Jakże często musimy przyznać, że nic się nie zmienia. Czy i dzisiaj wymienione przez ks. Skargę choroby nie niszczą sumień polskiego narodu i jego przyszłości? Nie możemy ich lekceważyć, ale nie wolno nam zniechęcać się trudną rzeczywistością – zaznaczył abp Depo.

- Drogi Kościoła i prawdziwej ludzkiej wolności rozejść się nie mogą. Bo albo Kościół musiałby zdradzić swoją misję i wyrzec się Chrystusa, albo Polska musiałaby wyrzec się swojej tożsamości i stać się europejską karykaturą i papugą narodów – zakończył abp Depo.

Podziel się:

Oceń:

2018-11-11 16:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo poświęcił ołtarz w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Zawierciu

Maciej Orman/Niedziela

O wygraniu życia dzięki wybraniu Chrystusa mówił w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Zawierciu abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył tam 9 września Mszy św., podczas której poświęcił ołtarz i udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania. Tego dnia hierarcha przeżywał również 17. rocznicę święceń biskupich.

Więcej ...

Wchodzi w życie rozporządzenie w sprawie pigułki "dzień po"

2024-05-01 06:56

Adobe Stock

W środę wchodzi w życie rozporządzenie, na podstawie którego apteki mogą podpisywać umowy umożliwiające sprzedaż tzw. pigułki "dzień po" dla osób od 15. roku życia. Sami farmaceuci nie są jednak pewni, czy mogą sprzedawać pigułki tak młodym pacjentkom bez zgody rodzica.

Więcej ...

Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod kościół św. Jana Pawła II w Villaricca

2024-05-01 15:49

Portret Jana Pawła II (aut. Zbigniew Kotyłło), fot. wikimedia / CC BY-SA 3.0

We Włoszech powstaje nowy kościół dedykowany św. Janowi Pawłowi II i kompleks parafialny pod wezwaniem polskiego Papieża. We wtorek 30 kwietnia w Villaricca w diecezji Neapolu poświęcono i położono kamień węgielny pod nową świątynię.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst