Reklama

Kościół

Bp Włodarczyk: to parafia najbardziej realizuje program cywilizacji miłości

Karol Porwich/Niedziela

„To właśnie parafia najbardziej realizuje program cywilizacji miłości poprzez swoją działalność charytatywną” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk, który przewodniczył Mszy św. z okazji 10-lecia Parafialnego Zespołu Caritas w Murowańcu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ordynariusz diecezji bydgoskiej dodał, że jubileusz pokazuje wielkie zaangażowanie ludzkich serc wrażliwych na drugiego człowieka, zwłaszcza ubogiego i potrzebującego. – W przestrzeni tej kaplicy, gdzie możecie spotkać się z Bogiem, ze sobą we wspólnocie, zjednoczyć serca na modlitwie, uczycie się tej miłości miłosiernej – podkreślił, dziękując proboszczowi i parafianom także za wysiłki związane z budową nowego kościoła.

Bp Krzysztof Włodarczyk przypomniał znaną sentencję: „Nie liczy się to ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz. – Caritas to słowo, które ze swej natury ukierunkowuje człowieka na promieniowanie miłością wobec każdego. Chrześcijanin powołany do takich czynów, których owocem jest miłosierdzie, powinien swoim postępowaniem odzwierciedlać postawę miłości Boga wobec ludzi – mówił ordynariusz, dodając, że w Kościele najlepszą drogą do budowania oraz dawania miłości jest wspólnota parafialna. – To właśnie parafia najbardziej realizuje program cywilizacji miłości poprzez swoją działalność charytatywną. To ta wspólnota powinna reagować na wszystkie potrzeby i zagrożenia zauważalne w swoim środowisku – dodał, wskazując na starszych, chorych, samotnych i żyjących w rodzinach ubogich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Caritas chce – jak zauważył ordynariusz – by trójstopniowa formacja, była jak najbliższa słów św. Faustyny: „Podaję ci trzy sposoby czynienia miłosierdzia bliźnim: pierwszy – czyn, drugi – słowo, trzeci – modlitwa; w tych trzech stopniach zawiera się pełnia miłosierdzia i jest niezbitym dowodem miłości ku Mnie” – cytował fragment z Dzienniczka. – Taka integralna wizja miłosierdzia chroni posługę charytatywną przed aktywizmem, określanym także jako „herezja czynu”. Bliźni nie tylko potrzebuje konkretnej pomocy, ale także dobrego słowa i ludzkiego traktowania, a nade wszystko naszej modlitwy – zaznaczył.

Parafialny Zespół Caritas w Murowańcu został powołany 26 października 2011 roku, dzięki staraniom proboszcza ks. Ireneusza Kalaczyńskiego. – Było nas wtedy niewielu, lecz pełni zapału, rozpoczęliśmy świąteczne akcje zbiórki żywności w sklepach. Pierwsze dary rozwoziliśmy w nocy, tak trochę po partyzancku – wspominała przewodnicząca PZC Małgorzata Lubiatowska, dodając, że zespół nawiązał w 2012 r. ścisłą współpracę z diecezjalną Caritas, włączając się w większe działania. – Dzięki kreatywności, rozpoczęliśmy także nasze akcje, jak chociażby niedzielne obiady dla ubogich w lokalnych restauracjach, czy przedświąteczne odwiedziny chorych. Realizując pomoc pod hasłem „spiżarnia”, wydaliśmy niemal 153 tony produktów o krótkim terminie przydatności do spożycia za kwotę ponad 784 tys. zł – dodała Małgorzata Lubiatowska, dziękując wszystkim za pomoc. – Jestem dumny z rzeszy wolontariuszy, którzy angażując swój czas, środki materialne i zdolności, nie licząc na żadną wdzięczność, niosą pomoc tym, którzy jej potrzebują. A tych i tu w Murowańcu nie brakuje. Błogosławiony Stefan Wyszyński powiedział: „Ludzie mówią: czas to pieniądz, a ja wam mówię: czas to miłość!”. To prawda, bo jeśli człowiek nie kocha, to właśnie marnuje czas – podsumował proboszcz parafii św. Rafała Kalinowskiego w Murowańcu ks. Ireneusz Kalaczyński.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-10-31 20:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Siła parafii

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie

Przemysław Awdankiewicz

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie

191 parafii tworzących diecezję świdnicką to różne oblicza tego samego – naszego – Kościoła lokalnego. Znajdziemy wśród nich parafie bardzo duże, z tysiącami wiernych, a także te malutkie, gdzie parafian jest kilkuset. Jakie są między nimi podobieństwa, a jakie różnice?

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Karol Porwich/Niedziela

Udział we Mszy św. obowiązuje katolika w każdą niedzielę oraz w tzw. święta nakazane.

Więcej ...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i sprofanowne konsekrowane hostie

2024-05-02 12:47

Karol Porwich

W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu-Szombierkach doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu. Policja przekazała w czwartek, że poszukuje sprawców kradzieży z włamaniem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady