Reklama

Kościół

Bp Włodarczyk do salezjanów: pokora istotna w dialogu synodalnym

2024-04-17 17:54
Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Istotną postawą w dialogu synodalnym jest pokora, która skłania każdego do bycia posłusznym woli Bożej i sobie nawzajem w Chrystusie” - uważa bp Krzysztof Włodarczyk, który był gościem XV Kapituły Inspektorialnej, jaka odbywa się w Pile. Uczestniczą w niej salezjanie z wielu krajów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ważnym wydarzeniem, wpisującym się w obrady członków Inspektorii św. Wojciecha, jest głos przedstawicieli II Kapituły Młodych, jaka miała miejsce w 2023 r. w Lądzie nad Wartą. Pomaga on salezjanom zweryfikować jakość pracy i wierność powołaniu. - Od kapłanów oczekujemy przede wszystkim, by byli, uczestniczyli w naszym życiu. By byli autentyczni i żyli charyzmatami. Cieszymy się, że podczas takiego wydarzenia, jakim jest kapituła, mamy swój głos. Oznacza to, że jesteśmy ważni, a księża chcą usłyszeć to, co mamy do powiedzenia - powiedziała Ewa Budny, która zaangażowana jest na co dzień w bydgoskim Oratorium „Dominiczek”.

Głos młodych miał odzwierciedlenie w tym, co powiedział bp Włodarczyk. Mówiąc o synodalności, zwrócił uwagę na „wędrowanie razem”, rozumiane jako „bycie razem”, „wspólne działanie” oraz jako „pójście za Chrystusem”. - Chodzi o to, by iść razem w tym samym kierunku, zachować jedność w różnorodności. W Dziejach Apostolskich „wędrować razem” oznacza również podejmować wspólnie decyzje. To również zdolność do nawiązania relacji i słuchania - podkreślał bp. Jak zaznaczył, istotną postawą w dialogu synodalnym jest pokora, która skłania każdego do bycia posłusznym woli Bożej i sobie nawzajem w Chrystusie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bp Włodarczyk przypomniał, że Kongregacja Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego wskazuje, by wszystkie osoby konsekrowane odważnie i twórczo, włączyły się w proces synodalny w Kościele. Zawiera sugestie, by poczuć się wezwanymi poprzez słowa komunia, uczestnictwo i misja. - Kapituła jest doświadczeniem szczególnej obecności i działania Jezusa. Aby tak się stało, muszą zaistnieć trzy elementy: słowo Boże, Duch Święty i nawrócenie - zakończył biskup.

Choć hasłem kapituły stały się słowa „Miłujący Jezusa, Chrystusa, oddani młodzieży” to - jak mówią uczestnicy - jej głównym reżyserem jest Duch Święty. - Jej celem jest spojrzenie na to, w jaki sposób posługujemy wśród młodzieży. Czy realizujemy charyzmat, który pozostawił nam ks. Jan Bosko? Czy nasza obecność właśnie wśród młodzieży jest tą, która posiada system prewencyjny, uprzedzający - tłumaczy wikariusz inspektora, ks. Krzysztof Rudziński SDB. - Wierność charyzmatowi to wciąż niezmienne i pierwsze zadanie, jakie staje przed nami. Ksiądz Bosko apelował, byśmy wychowywali młodych na dobrych obywateli i prawych chrześcijan - podkreślił ks. Tadeusz Itrych SDB, przełożony Inspektorii św. Wojciecha w Pile.

Reklama

Należy do niej ponad 230 salezjanów, którzy żyją w ponad trzydziestu wspólnotach zakonnych. - Naszym priorytetem są dzieci i młodzież. To przez te środowiska ewangelizujemy, niosąc sakramenty święte, co jest ważnym aspektem wśród katolików w Rosji. Jest tam mniej księży, są także mniejsze, często porozrzucane wspólnoty. Otrzymaliśmy placówkę w Soczi, ponieważ przez dwa lata brakowało kapłanów - dodał ks. Arkadiusz Grabowski SDB.

Salezjanom została odczytana specjalna odezwa, stanowiąca podsumowanie II Kapituły Młodych. - Dziękuję za to, że słuchacie naszego głosu - mówił na wstępie Paweł. „Doceniamy waszą obecność i posługę w naszym życiu, a także dostrzegamy ich owoce. Dzięki waszemu zaangażowaniu w budowanie relacji z Bogiem w codzienności, tworzymy wspólnie żywy Kościół, przepełniony charyzmatem św. Jana Bosko” - brzmiał fragment odezwy. - Młodzi, których mogłem usłyszeć, bardzo mnie motywują. Interesują się wszystkim, co nas dotyczy, a przez to jeszcze bardziej stajemy się rodziną - dodał ks. Arkadiusz Grabowski SDB. - Cieszy mnie, że w tej szczerości potrafią także wskazać mankamenty w naszej działalności - dodał ks. Tadeusz Itrych SDB. - Kochamy salezjanów za to, że są salezjanami - podsumowała Ewa Budny.

Kapituła Inspektorialna jest okazją, by przyjrzeć się programowi i podjąć decyzje o priorytetach. Jest czas, by przeanalizować głos lokalnych wspólnot, dotyczący posługi salezjanów oraz jeszcze lepiej dostosować ją do obecnych czasów i potrzeb młodzieży.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przyjaciele młodych

Młodzież salezjańska uczestniczy w wielu wyjazdach i obozach sportowych

Archiwum Salezjańskiej Szkoły w Toruniu

Młodzież salezjańska uczestniczy w wielu wyjazdach i obozach sportowych

Ich życie jest służbą młodym ludziom. Są szczęśliwi, kiedy mogą pomagać drugiemu człowiekowi. Wzorując się na św. Janie Bosko, niosą ludziom Dobrą Nowinę, dając świadectwo o miłości Boga.

Więcej ...

Warszawa/ W sobotę rozpoczyna się w parafiach peregrynacja relikwii rodziny Ulmów

2024-05-04 07:58
Relikwie bł. Rodziny Ulmów

Marzena Cyfert

Relikwie bł. Rodziny Ulmów

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

2024-05-04 22:24

Mat. prasowy

W czym właściwie Maryja pomogła Jezusowi, skoro i tak nie mogła zmienić Jego losu? Dlaczego warto się Jej trzymać, mimo że trudności wcale nie ustępują? Zapraszamy na piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że czasem Maryja przynosi po prostu coś innego niż zmianę losu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast