Reklama

Kościół

Rycerze Kolumba podsumowali peregrynację ikony św. Józefa i inicjatywę pro-life

2024-04-30 09:21

Rycerze Kolumba

Uroczystą Mszą świętą pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Damiana Bryla sprawowaną w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu Rycerze Kolumba podsumowali trwającą niemal dwa lata peregrynację ikon św. Józefa. Inicjatywa ta była jedną z najważniejszych, jaką wspólnota Rycerzy realizowała w Polsce w ostatnim czasie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Boże Ojcostwo odkrywamy także przez tego, który ma szczególne miejsce w posłannictwie Jezusa, a mianowicie przez św. Józefa” – powiedział bp Bryl w czasie homilii. Podkreślając szczególną cechę kaliskiego wizerunku Świętej Rodziny, wskazał, jak tę bliskość ukazał jego autor. „Twarz św. Józefa jest taka sama jak twarz Boga Ojca (...): Józef w swoim ojcostwie objawia nam ojcostwo Boga” – dodał i zobowiązał Rycerzy do dojrzałego rodzicielstwa, do którego „zaprasza mężczyzn” łaskami słynący obraz czczony w Sanktuarium w Kaliszu.

Okazją do lepszego poznania św. Józefa była dla zgromadzonych w Sanktuarium również konferencja ks. dra Janusza Chyły, proboszcza parafii Matki Bożej Królowej Polski w Chojnicach i Kapelana tamtejszej rady Rycerzy Kolumba.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Peregrynacja rozpoczęta w 2022 roku – będąca dla Rycerzy Kolumba niejako kontynuacją Roku św. Józefa w Kościele katolickim – jest programem obejmującym wszystkie państwa, w których działają Rycerze. Specjalna ikona została przygotowana na potrzeby tej inicjatywy w oparciu o wizerunek widniejący w Oratorium św. Józefa w Montrealu (Kanada) i została przekazana Rycerzom Kolumba na całym świecie z zadaniem krzewienia nabożeństwa do Patrona Kościoła Powszechnego.

Organizatorzy podzielili Polskę na trzy obszary peregrynacji – dzięki temu każda parafia przyjmująca ikonę mogła gościć ją przez cały tydzień. W ciągu ostatnich dwóch lat ikony odwiedziły ponad 180 polskich parafii, w których odprawiane były specjalne nabożeństwa i Msze święte w różnych intencjach ważnych dla wspólnoty Rycerzy i Kościoła, a także związanych z postacią szczególnego patrona i orędownika mężczyzn.

Ponadto, Rycerze Kolumba organizowali parafialne wydarzenia towarzyszące takie jak konferencje czy projekcje filmów. Szacuje się, że w zorganizowanej przez Rycerzy peregrynacji wzięło udział 130-150 tysięcy osób w całej Polsce.

Reklama

„Nie mam wątpliwości, że św. Józef był inspiracją dla bł. ks. Michaela McGivneya [założyciela Rycerzy Kolumba], gdy ten 140 lat temu zapraszał mężczyzn do działania i stałej formacji katolickiej” – podkreśla Delegat Stanowy Krzysztof Zuba, przywódca Rycerzy w Polsce. „Odmawiając Litanię do św. Józefa, (…) w poszczególnych wezwaniach widzimy cechy, które powinny charakteryzować (…) każdego odpowiedzialnego ojca, jakim powinien być Rycerz Kolumba” – dodał.

„Święty Józef to niedościgniony wzór męskości, szczególnie ważny współcześnie” – potwierdził tę myśl Krzysztof Sietczyński, Radca Stanowy i krajowy koordynator peregrynacji. „Był wzorem odpowiedzialności: cechy, od której współczesny świat i dzisiejsi mężczyźni odeszli” – dodał.

Ważnym wyrazem tej odpowiedzialności wspólnoty Rycerzy Kolumba był szczególny rys polskiej peregrynacji, czyli jej komponent charytatywny w postaci programu pro-life „Życie Mam”.

W ramach programu „Życie Mam” Rycerze Kolumba przy okazji peregrynacji zbierali dary materialne i finansowe na potrzeby lokalnych domów samotnej matki i innych katolickich ośrodków pomocy kobietom. Zebrane dary były również zasilane dodatkową darowizną z budżetów krajowych i globalnych władz Rycerzy Kolumba.

Dzięki tym staraniom, w ramach peregrynacji udało się pomóc ośrodkom pro-life w całej Polsce łączną kwotą w wysokości niemal 500 tysięcy złotych!

Jednak, jak podkreśla Sietczyński, ważniejsze od doraźnej pomocy jest skupienie na nadchodzących wyzwaniach i nadzieja na skuteczne poszukiwanie rozwiązań. „Najbardziej cieszy fakt, że Bracia Rycerze nawiązali z tymi ośrodkami stałą, długofalową współpracę. To nowa jakość w naszym realnym staniu po stronie życia” – powiedział.

Rzeczywiście, uruchomiony wraz z peregrynacją program pro-life „zyskał nowe życie” już na ostatnim etapie peregrynacji. W najbliższym czasie Rycerze obejmą szczególną opieką pierwsze w regionie kieleckim stacjonarne hospicjum dla dzieci tworzone przez diecezjalną Caritas. Jak podkreśla Zuba, „symbolicznym zwieńczeniem peregrynacji jest [także] objęcie patronatem Domu Małych Stópek” w Szczecinie.

Reklama

***

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 roku ks. Michael McGivney, który w 1882 roku w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn. W Polsce obecni są od 19 lat i liczą niemal 8 tysięcy członków działających w blisko 300 parafiach na terenie 33 diecezji. Ich krajowym przywódcą, Delegatem Stanowym, jest Krzysztof Zuba, a duszpasterzem, Kapelanem Stanowym, jest Metropolita Częstochowski abp Wacław Depo.

Podziel się:

Oceń:

+3 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rycerze Królowej Jadwigi

Rycerze Kolumba z par. św. Jadwigi Królowej w Kielcach

archiwum parafii

Rycerze Kolumba z par. św. Jadwigi Królowej w Kielcach

Święta Królowa jest patronką Rady Rycerzy Kolumba z kieleckiej parafii pod jej wezwaniem. Jak przystało na rycerzy, wpierają potrzebujących i pomagają Proboszczowi w działaniach duszpasterskich.

Więcej ...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie.

Więcej ...

Kardynałowie Nycz i Ryś krytycznie o decyzji prezydenta Warszawy ws. symboli religijnych

2024-05-17 20:17
Kard. Kazmierz Nycz

flickr.com/episkopatnews

Kard. Kazmierz Nycz

To próba zaprowadzenia “urawniłowki” w pluralistycznym społeczeństwie - tak zarządzenie prezydenta Warszawy w sprawie symboli religijnych w stołecznych urzędach komentuje dla KAI kard. Kazimierz Nycz. Z kolei kard. Grzegorz Ryś stwierdza: “Neutralność, która domaga się tego, żeby każdy ‘wyzerował’ się ze swoich przekonań i poglądów nie buduje wspólnoty międzyludzkiej”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli