Reklama

Święci i błogosławieni

Posłowie debatowali o obchodach setnej rocznicy śmierci bł. Karoliny

Aleksandra Wojdyło

O obchodach 100. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Karoliny Kózkówny rozmawiano na spotkaniu czterech zespołów parlamentarnych z ks. Zbigniewem Kucharskim, asystentem generalnym Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży 24 czerwca wieczorem. - Chciałem zaprezentować bł. Karolinę nie tylko jako męczennicę, która zginęła broniąc swojej czystości, ale jako liderkę, która aktywnie uczestniczyła w życiu wspólnoty lokalnej i parafialnej - poinformował KAI ks. Kucharski. Stulecie śmierci bł. Karoliny upływa 18 listopada tego roku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Członkowie Zespołu Członków i Sympatyków Ruchu Światło-Życie, Akcji katolickiej, Stowarzyszenia Rodzin katolickich, Zespołu ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski, Zespołu na rzecz Katolickiej Nauki Społecznej, Zespołu na Rzecz Ochrony Życia i Rodziny zapoznali się sylwetką patronki KSM bł. Karoliną.

- Starałem się ukazać ją nie tylko jako męczennicę, ale jako liderkę, aktywną w swojej parafii, która może być inspirującym wzorem dla swoich rówieśników - mówił asystent generalny KSM. W jej życiorysie jest wiele wątków, przez które Bóg przemawia do współczesnych, zwłaszcza do młodzieży. Zwraca naszą uwagę na formację religijną, na rodzinę - Karolina pochodziła z wielodzietnej rodziny. Dzięki niej uświadamiamy sobie, jak istotna jest edukacja - ona była bardzo dobrą i pilną uczennicą, ale również praca, gdyż pomagała rodzicom w pracach gospodarczych i sama zatrudniała się żeby przynieść pieniądze do domu. Była też lokalną animatorką życia religijnego, przygotowywała dzieci do I Komunii, ale także do bierzmowania, prowadziła katechezy pod gruszą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W prezentacji ks. Kucharski zwrócił też uwagę, że Karolina jest wzorem nie tylko dla dziewcząt, ale także dla mężczyzn. W wypadku jej dramatu, gdy rosyjski żołdak po nią przyszedł, wszyscy mężczyźni z jej otoczenia zawiedli - ojciec, który się przestraszył i jej nie obronił, wiejscy chłopcy, którzy nie zareagowali na próbę gwałtu, choć byli w pobliżu, rosyjski komendant, który nie reagował energicznie na wieść o popełnionym przez jego podwładnego przestępstwie. - Na żadnym etapie swojego dramatu nie znalazła oparcia w mężczyznach.

Ks. Kucharski zachęcał posłów, by angażowali się w projekty edukacyjne i wychowawcze, czerpiąc inspirację z życia bł. Karoliny. To powinna być także inspiracja dla posłów, pragnących chronić młode pokolenie przed złem i jego oddziaływaniem.

Asystent generalny KSM poinformował, że odbędzie się kolejne spotkanie z posłami RP, poświęcone obchodom stulecia męczeństwa bł. Karoliny, patronki młodzieży.

Reklama

Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 roku w prostej, wielodzietnej rodzinie w podtarnowskiej wsi Wał - Ruda. Mimo młodego wieku prowadziła bardzo aktywne działania na rzecz społeczności lokalnej. Była animatorką i liderką życia środowiskowego.

Należała do stowarzyszeń młodzieżowych, angażowała się w tworzenie i formowanie nowej wspólnoty parafialnej powstałej z połączenia dwóch miejscowości. Zatroskana o rozwój intelektualny i duchowy swoich rówieśników organizowała dla nich zajęcia, a pomagając w prywatnej bibliotece wuja Franciszka, umożliwiała dorosłym dostęp do wiedzy.

Wrażliwa na potrzeby chorych i biednych odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę. W swoim krótkim 16-letnim życiu zdobyła sobie powszechne uznanie i szacunek wśród rówieśników i dorosłych przez dojrzałość i piękno swojej osobowości, a także społeczne i religijne zaangażowanie w rozwój drugiego człowieka. Swoją życiową postawę przypieczętowała heroiczną walką w obronie swojej godności i honoru, gdy 18 listopada 1914 r. została zaatakowana i w bestialski sposób zamordowana przez carskiego żołnierza.

Jan Paweł II w dniu 10 czerwca 1987 r. beatyfikował Karolinę w Tarnowie.

Od ogłoszenia Karoliny Kózkówny błogosławioną, na jej temat powstają wiersze, pieśni, obrazy, prace naukowe itp. W ostatnich latach przeprowadzonych zostało wiele inicjatyw, których celem jest krzewienie kultu błogosławionej, są to: ogólnopolska peregrynacja relikwii bł. Karoliny, pierścień czystości, kaplica męczenników, Różaniec Karoliny, Pomnik Ofiar Wypadków Komunikacyjnych, Miasteczko Modlitewne czy ogólnopolski konkurs poetycko-plastyczny.

Reklama

W Zabawie, miejscu urodzin Karoliny, powstało sanktuarium, które przyciąga młodzież z całej Polski. Każdego 18. dnia miesiąca na Drodze Krzyżowej pojawia się tu od 2 do 6 tys. młodych ludzi.

Karolina Kózkówna jest patronką Ruchu Czystych Serc, Szkolnych Kół Caritas, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Diecezji Rzeszowskiej. Podczas październikowych obrad KEP biskupi postanowili, że Karolina Kózkówna będzie obok św. Stanisława Kostki - patronką młodzieży polskiej.

Podziel się:

Oceń:

2014-06-25 17:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Karolina Kózkówna - chłopski doktor wiary

Archiwum

Zwykła dziewczyna ze wsi, która zginęła z rąk rosyjskiego żołnierza broniąc się przed gwałtem, jest patronką wsi, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM), diecezji rzeszowskiej, będzie też ogłoszona patronką polskiej młodzieży.

Więcej ...

Czy miłujesz Mnie?

Grażyna Kołek

Rozważania do Ewangelii J 21, 15-19.

Więcej ...

Cudowne okulary miłości

2024-05-17 14:10
Podczas uroczystości przy ołtarzu stały relikwie św. Andrzeja Boboli.

Magdalena Lewandowska

Podczas uroczystości przy ołtarzu stały relikwie św. Andrzeja Boboli.

Parafia św. Andrzeja Boboli we Wrocławiu przeżywała uroczystości odpustowe, którym przewodniczył ks. Aleksander Radecki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Prawo człowieka do uzewnętrzniania swojej religii

Kościół

Prawo człowieka do uzewnętrzniania swojej religii

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...