Reklama

Aspekty

Wrażliwość serca, praktyka miłości

Mszy św. w kaplicy zielonogórskiego szpitala przewodniczył bp Tadeusz Lityński

Aleksandra Bielecka

Mszy św. w kaplicy zielonogórskiego szpitala przewodniczył bp Tadeusz Lityński

W kościołach całej diecezji obchodzono 11 lutego Światowy Dzień Chorego. Tego dnia wraz z osobami dotkniętymi cierpieniem, a także tymi, którzy się nimi opiekują, modlili się biskupi Paweł Socha i Tadeusz Lityński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskup Paweł Socha odprawił Mszę św. w parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie oraz w gorzowskim szpitalu, a także spotkał się z pacjentami tamtejszego hospicjum. W szpitalu w Zielonej Górze Eucharystii przewodniczył bp Tadeusz Lityński, który również spotkał się z chorymi i personelem. Natomiast w szpitalu w Głogowie modlił się ks. Andrzej Piela, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia.

W wielu miejscach Msze św. połączone były z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- W relacji do osób chorych ważna jest nie tylko wiedza medyczna, ale także wrażliwość serca, praktyka miłości - przypomniał bp Lityński. - Z pozycji łóżka szpitalnego dość jednoznacznie zmienia się patrzenie na sprawy codzienne. Człowiek nabiera pokory wobec otaczającego świata, zmienia się wartościowanie - mówił. Podkreślił też, jak wiele dobrego mogą czynić sami chorzy: - Bł. Jan Paweł II, ustanawiając Światowy Dzień Chorego chciał przede wszystkim wspólnie z chorymi się pomodlić, ale także przypomnieć wielki wkład, jaki chorzy wnoszą w życie Kościoła przez swoje cierpienie, krzyż oraz apostolstwo. Na to szczególnie zwracał uwagę sługa Boży ks. prał. Luigi Novarese, który organizował apostolat chorych, mówiąc, że człowiek może prowadzić aktywne życie duchowe i dawać świadectwo, nawet jeśli jego ciało jest fizycznie unieruchomione.

Z okazji Światowego Dnia Chorego bp Stefan Regmunt - przewodniczący Krajowego Zespołu Duszpasterstwa Służby Zdrowia przygotował odezwę, w której zachęcał, by w bardzo konkretny sposób pochylać się z miłością nad cierpiącymi. Przypomniał jednocześnie, że źródłem tej miłości jest sam Jezus Chrystus. „Człowiek bowiem nie jest w stanie miłować miłością bezinteresowną, ponieważ wszystko, czym jest, otrzymał od Chrystusa. To miłość Chrystusa - jako dar dociera przez nas do drugiego człowieka i ona dopiero daje człowiekowi życie, wprowadza we wspólnotę, która jest właściwą przestrzenią życia” - pisał. Bp Regmunt wygłosił również specjalną katechezę na antenie Radia Maryja.

Reklama

W głównych obchodach ŚDC w Altötting w Niemczech, które zwieńczyła Msza św. w bawarskim sanktuarium maryjnym, bp. Regmunta reprezentował ks. Janusz Malski.

W obchody włączyła się też Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, m.in. akcją „Zakochani dla chorych”. Młodzi wolontariusze ze Szkolnych Kół Caritas prowadzili kwestę, sprzedawali własne wyroby kulinarne oraz gadżety walentynkowe. Wszystko po to, aby pomóc chorym dzieciom ze swoich środowisk.

Podziel się:

Oceń:

2013-02-26 12:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wszyscy święci od chorób

Sandor Kacso/pl.fotolia.com

11 lutego przypada Światowy Dzień Chorego. Dzień, który dla Kościoła ustanowił święty Jan Paweł II. Nasz papież. Nasz wzór, także w sposobie znoszenia choroby, przyjmowania cierpienia. Bo cierpieniu można nadać sens, jeśli się je połączy z krzyżem Chrystusa.

Więcej ...

Paulini zapraszają na pielgrzymkowy szlak na Jasną Górę

2024-06-25 19:14

Karol Porwich/niedziela

- Jasna Góra nie ma wakacji - uśmiecha się rzecznik Sanktuarium o. Michał Bortnik i zapewnia, że paulini jak zawsze „z wielką gotowością otwierają drzwi Kaplicy Matki Bożej i bramy Jasnej Góry” przed „pątniczą rzeką”. Zakonnik podkreśla, że „po to tu jesteśmy, by ludzi prowadzić do Matki Najświętszej”. Paulini zapraszają na pielgrzymkowe szlaki, a te wiodą ze wszystkich zakątków Polski. Oprócz tych najbardziej tradycyjnych, sięgających początków istnienia częstochowskiego klasztoru, czyli pieszych, są i te dla rowerzystów, rolkowców czy pielgrzymów na koniach.

Więcej ...

Rozpoczyna się szkoła letnia Akademii Liderów

2024-06-26 09:34

Mat. prasowy

Wyjątkowo zaangażowana społecznie młodzież rozpoczyna właśnie 10-dniowe szkolenie w ramach Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. 31 wyjątkowych młodych społeczników (w wieku 16-20 lat) wyłonionych w ogólnopolskiej rekrutacji będzie uczyć się jak prowadzić własne projekty społeczne i stawać się prawdziwymi liderami zmian w swoich miejscowościach. I choć wielu badaczy mówi o pokoleniu Z jako o pokoleniu „nowych nihilistów”, są w Polsce młode osoby chcące brać odpowiedzialność za wspólne sprawy i pomagać osobom potrzebującym. I te osoby właśnie spotkały się na szkole letniej Akademii Liderów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?