Reklama

Niedziela Rzeszowska

Warto... Wierzyć, uwierzyć, zawierzyć...

Piotr Kordyś

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nie prezydent, nie bernardyni, ty decydujesz” - tak głosił baner, który w nocy z wtorku na środę (2½2 maja) pojawił się na najbardziej rozpoznawalnym miejscu Rzeszowa, czyli Pomniku Walk Rewolucyjnych. Odsyłał do daty 23 maja i strony internetowej www.wuz.rzeszow.pl. W czwartek został zamieszczony na tej witrynie program Festiwalu, zaś na pomniku zawisł nowy baner z wizerunkiem Chrystusa nauczyciela i napisem: „Ja jestem i chcę cię uzdrowić. Ty decydujesz” i drugi - „Festiwal Wiary. 30 maja - 2 czerwca. WUZ albo przewóz”. Tą akcją informacyjną i czwartkową konferencją, zorganizowaną przez ruch społeczny pod nazwą „WUZ albo przewóz”, została zapoczątkowana ewangelizacja Rzeszowa.

Festiwalowi Wiary przyświecało hasło: „Wierzyć, Uwierzyć, Zawierzyć”. „Wszystko jest możliwe w Tym, który nas umacnia” - mówili ci, którzy dzielili się świadectwem swego życia z uczestnikami Festiwalu. Na trzydniowe spotkanie ewangelizacyjne w stolicy Podkarpacia składały się koncerty, adoracja Najświętszego Sakramentu, spotkania ze znanymi ludźmi. Święto Wiary obok 5 kościołów stacyjnych odbywało się w miejscach „niekoniecznie świętych”, jak park, rynek, hala sportowa. - Chodziło nam o to, aby z ewangelizacją wyjść w świeckość - podkreśla ks. Daniel Drozd. - Park Sybiraków, w którym od 11 lat odbywają się koncerty „Jednego Serca Jednego Ducha” rokrocznie gromadzi tysiące ludzi i dlatego od tej przepięknej inicjatywy zaczęliśmy Festiwal - tłumaczy. Kolejny koncert, tym razem zespołu „New Life’s” odbył się na rzeszowskim Rynku. - To „serce miasta” okazało się doskonałym miejscem, żeby wyjść z Dobrą Nowiną do człowieka, który przychodzi spędzić tu wolny czas - tłumaczy ks. Drozd. Innym miejscem ewangelizacji Rzeszowa, kojarzonym z wydarzeniami sportowymi była hala na Podpromiu. I właśnie frekwencja wiernych w tym obiekcie przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów Festiwalu Wiary. Ok. 2,5 tys. osób obejrzało film o cudach eucharystycznych pt. „Ja jestem”, a także wysłuchało świadectwa życia jego reżysera, Lecha Dokowicza. - Eucharystia jest źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego, życia Kościoła i życia każdego chrześcijanina - powiedział do uczestników spotkania bp Kazimierz Górny. - Eucharystia łączy nas z Chrystusem i całym Kościołem, i uwrażliwia nas potrzeby bliźnich - podkreślił. Sobotni wieczór ewangelizacyjny zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą o uzdrowienie. Wielu wiernych określiło to spotkanie, jako najpiękniejsze przeżycie w swoim życiu. - Moja wiara się umocniła. Uzyskałam spokój ducha. Wielokrotnie doświadczyłam w swoim życiu Bożej pomocy. Dzisiaj przyszłam osobiście podziękować Bogu za otrzymane łaski, a było ich wiele - mówiła Zofia z Rzeszowa. - Ten wieczór na zawsze pozostanie w moim sercu. Doświadczyłam tu obecności Pana Jezusa. Przekonałam się, że Pan Jezus jest w każdym człowieku - mówiła poruszona Ewelina.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Święto Wiary w Rzeszowie zakończyła w niedzielę, 2 czerwca Msza św. w rzeszowskiej katedrze, której przewodniczył Ordynariusz Rzeszowski. Po Eucharystii miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu w łączności z Ojcem Świętym w Roku Wiary. - Festiwal Wiary był zaproszenie do umocnienia wiary - podkreśla ks. Paweł Tomoń. W tym wydarzeniu mógł uczestniczyć każdy. Ewangelizację Rzeszowa poprzedziło sympozjum naukowe pt. „Wiara i Kościół”, które odbyło się 24 maja w rzeszowskim Instytucie Teologiczno-Pastoralnym. - Wiara jest czymś naturalnym dla człowieka. Człowiek nie może nie wierzyć - wierzy w Boga lub wierzy, że Go nie ma - podkreślił jeden z prelegentów, ks. Jacek Uliasz, dyrektor Instytutu Teologicznego we Lwowie. - Chodzi o to, abyśmy naszą wiarę w Kościele traktowali jako godną naszej ludzkiej natury. Odpowiadać wiarą tzn. chcieć w pełni żyć - mówił. I Festiwal Wiary w Rzeszowie niewątpliwie okazał się sukcesem. Uczestniczyły w nim także osoby, które pewnie nigdy nie zajrzałyby do Kościoła. Niewątpliwie wielką wartością Festiwalu była ewangelizacja prowadzona przez ludzi świeckich. Anita i Arkadiusz Gemra, dzieląc się doświadczeniem obecności Boga w życiu, podkreślili, że zostali rodzicami 2 synów, po 7 latach oczekiwania na dziecko. - Lekarze powiedzieli nam, że nie mamy szans na naturalne poczęcie potomka. Byliśmy już w trakcie procedury adopcyjnej, kiedy okazało się, że jestem w stanie błogosławionym - mówiła Anita.

Organizatorzy już zapowiadają kolejne Święto Wiary. Pytani jak pielęgnować wiarę w tym okresie poprzedzającym kolejny festiwal, mówią: - Włączyć się w życie żywotnych wspólnot parafialnych. Trzeba znaleźć wspólnotę, która będzie nam odpowiadać, która żyje i umocni naszą wiarę. W Internecie funkcjonuje baza wspólnot na Podkarpaciu: www. wspólnoty.rzeszow.pl. Na tym portalu każdy może znaleźć coś znaleźć dla siebie - uważa o. Wiktor Tokarski.

Podziel się:

Oceń:

2013-06-26 14:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: muzyka ze zbiorów jasnogórskich zabrzmi na Festiwalu „Gaude Mater”

KRZYSZTOF ŚWIERTOK

Muzyka dawna, ze zbiorów jasnogórskich zabrzmi we wtorek wieczorem w bazylice jasnogórskiej w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. Dzieła o. Amandusa Ivanschiz OSPPE (1727-1758): Sinfonia G- dur, Oratorium Primus i Missa Solemnissima, wykona {oh!} Orkiestra Historyczna pod kierunkiem Martyny Pastuszka, Marcina Świątkiewicza.

Więcej ...

Wspomnienie św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego

Obraz św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego w kaplicy jego imienia w klasztorze Franciszkanów w Sanoku

Lowdown/pl.wikipedia.org

Obraz św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego w kaplicy jego imienia w klasztorze Franciszkanów w Sanoku

26 czerwca w liturgii Kościół w Polsce wspomina św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego zwanego "ojcem ubogich i księdzem dziadów". Przed laty kanonizował go papież Benedykt XVI.

Więcej ...

Rozpoczyna się szkoła letnia Akademii Liderów

2024-06-26 09:34

Mat. prasowy

Wyjątkowo zaangażowana społecznie młodzież rozpoczyna właśnie 10-dniowe szkolenie w ramach Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. 31 wyjątkowych młodych społeczników (w wieku 16-20 lat) wyłonionych w ogólnopolskiej rekrutacji będzie uczyć się jak prowadzić własne projekty społeczne i stawać się prawdziwymi liderami zmian w swoich miejscowościach. I choć wielu badaczy mówi o pokoleniu Z jako o pokoleniu „nowych nihilistów”, są w Polsce młode osoby chcące brać odpowiedzialność za wspólne sprawy i pomagać osobom potrzebującym. I te osoby właśnie spotkały się na szkole letniej Akademii Liderów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?