Reklama

Niedziela w Warszawie

Dobra Nowina dla Ursynowa

Artur Stelmasiak

Ulice warszawskiego Ursynowa zostały opanowane przez ewangelizatorów. Dobrą Nowinę można było usłyszeć w metrze, na skwerkach, koncertach, piknikach, a nawet przed hipermarketem Tesco

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wyjście ewangelizacyjne było kulminacją II Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji „Obudzić Olbrzyma”, który przez cztery dni gościł w parafii pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie. Wybór tego miejsca nie był przypadkowy, bo ta ursynowska parafia jest jedną z największych w Polsce.

- Proszę mamy krówki z Dobrą Nowiną - podbiega Iwona do przechodzącego chodnikiem młodego mężczyzny. - Nie jem słodyczy - odpowiada. - To może weźmiesz dla dziewczyny - nie odpuszcza Iwona. Chłopak uśmiecha się... i zaczyna rozmowę... o miłości, Bogu i sensie życia. - Zasada jest jedna - nie schodzimy na tematy polityczno-kościelne - tłumaczy Iwona, ewangelizatorka z Ruchu Światło-Życie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Takich osób, które wyszły na ulicę, by głosić Dobrą Nowinę było ponad 1000. - W samym kongresie uczestniczyło bowiem 700 osób. Jednak na wyjście ewangelizacyjne przyjechały posiłki z całej Warszawy - mówi Grażyna Czapiewska, koordynator logistyczny kongresu.

Warszawiacy na kongresie

Wśród zarejestrowanych uczestników warszawiacy mieli najliczniejszą reprezentację. W kongresie wzięło udział 131 osób z obydwu stołecznych diecezji. - Już sam ich udział w tym wydarzeniu świadczy o tym, że szukają nowych sposobów, metod ewangelizacji. To każe patrzeć z nadzieją na czas pokongresowy, który z pewnością wyda owoce także w archidiecezji warszawskiej - podkreśla kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Najliczniejsza warszawska wspólnota „Woda Życia” zorganizowała rozśpiewany Marsz dla Jezusa oraz piknik rodzinny koło ursynowskiego ratusza. - Mamy wiele atrakcji dla dzieci. Pleciemy warkoczyki, malujemy twarze, organizujemy zabawę. Podczas, gdy część naszych wolontariuszy opiekuje się dziećmi, inni zajmują się rodzicami - mówi Marta Krysiak. - Mamy przygotowane specjalne ankiety ewangelizacyjne. Pytania zostały tak skonstruowane, aby pobudzały do myślenia. Rozmawiamy o Bogu, nadziei i miłości.

Reklama

Odnowa w Duchu Świętym ruszyła na spotkanie osób, które w sobotni wieczór wybrały się na zakupy do hipermarketu Tesco. Oprócz radosnego tańca i śpiewów, ewangelizatorzy zaczepiali przechodniów. Wiele osób zatrzymywało się na krótką rozmowę. Gdy dialog okazywał się owocny, padało pytanie: - Czy wyznajesz, że Jezus jest jedynym Panem Twojego życia? Jeżeli odpowiedź była twierdząca, każdy mógł liczyć na modlitwę wstawienniczą o Dary Ducha Świętego.

Bezpośrednia ewangelizacja jest również specjalnością Drogi Neokatechumenalnej. - Nie mogło nas tutaj zabraknąć - mówi Małgorzata Ardyn. Dostali oni kilka adresów bloków, gdzie pukali od drzwi do drzwi mówiąc: - Pokój temu domowi. Pan Bóg przychodzi razem z nami.

Jakie są reakcje? - Są sytuacje, gdy drzwi same się otwierają. Ludzie czekają na taką rozmowę, ale bywa również nieprzyjemnie - tłumaczy Małgorzata Ardyn ze wspólnoty na Marymoncie.

Obudzili olbrzyma?

Warszawski Ursynów stał się więc stolicą Nowej Ewangelizacji. To tu, w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego, gościli liderzy wspólnot, kapłani oraz siostry zakonne z całej Polski. Razem modlili się, słuchali konferencji, uczestniczyli w warsztatach, a później z ewangelizacyjnym zapałem wyszyli na ulice i do domów.

- Przyznaje, że początkowo wystraszyłem się organizacji tak dużego przedsięwzięcia. Jestem nowym proboszczem, a kongres oznaczał bardzo dużo pracy - mówi „Niedzieli” ks. dr Dariusz Gas, proboszcz z Ursynowa. - Jednak kongres to przede wszystkim wielki prezent dla naszej parafii oraz posługujących w niej księży. Ewangelizatorzy w ciągu jednego popołudnia zrobili nam bardzo dużą „kolędę”. Myślę, że to wydarzenie zaprocentuje.

W ursynowskiej parafii jest o kogo walczyć. Na jej terenie mieszka ponad 40 tys. osób, a do kościoła chodzi ok. 7 tys. A gdzie brakujące 30 tys.? - Nigdy nie będzie tak, że zobaczymy 100 proc. parafian na Mszy św. Jednak nie możemy siedzieć spokojnie, gdy większość wiernych omija naszą świątynię. Nowa ewangelizacja jest tu bardzo potrzebna - mówi ks. Karol Oparcik, wikariusz.

Reklama

Kongres był wielkim wydarzeniem dla lokalnej społeczności. Teraz z nadzieją patrzą w przyszłość zarówno księża, jak i świeccy.

- Nasi parafianie spotkali ludzi, którzy żyją Jezusem. Zobaczyli, że autentyczne chrześcijaństwo, to nie jest żadna fikcja. Ewangelizatorzy byli na osiedlu, na ulicach, a nawet w naszych domach - mówi Marta Krysiak, parafianka z Ursynowa. - Choć pewnie nie stanie się to dziś, ani jutro, to jednak jestem pewna, że ten „olbrzym” obudzi się. Ta parafia dostała bardzo mocny impuls do dalszego działania - dodaje Grażyna Czapiewska, koordynator logistyczny kongresu.

Podziel się:

Oceń:

2013-09-25 13:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ksiądz pomysłowy jak Dobromir

Siostry zakonne ewangelizują przez siatkówkę

MR

Siostry zakonne ewangelizują przez siatkówkę

Kościół to nie sklep, w którym godziny otwarcia i zamknięcia są ściśle wyznaczone. Msza św., główne źródło życia chrześcijańskiego, nie wyczerpuje aktywności duszpasterskiej kapłanów, którzy aby zacieśnić więzi ze swoimi parafianami, muszą wykazywać się coraz większą pomysłowością.

Więcej ...

Abp Gänswein: usunięcie z Watykanu było gorzkim osobistym doświadczeniem

2024-06-26 09:58

Włodzimierz Rędzioch

Arcybiskup Georg Gänswein postrzega swoją nominację na nuncjusza apostolskiego w krajach bałtyckich jako koniec swojego "wygnania". „Usunięcie z Watykanu przez papieża Franciszka było dla niego gorzkim osobistym doświadczeniem", powiedział były prywatny sekretarz papieża Benedykta XVI i emerytowany prefekt Domu Papieskiego niemieckiemu tygodnikowi "Die Tagespost" z Würzburga.

Więcej ...

Gdańsk: Wymazywanie historii w Muzeum II Wojny Światowej. Zniknęli rtm. Pilecki, o. Kolbe i Ulmowie

2024-06-26 13:52

Karol Porwich/Niedziela

Nocą z 24 na 25 czerwca z ponad 5 tys. metrów kwadratowych wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostali usunięci polscy bohaterowie. Nie zobaczymy tam już rtm. Witolda Pileckiego, św. o. Maksymiliana Kolbe oraz bł. rodziny Ulmów. O skandalicznym działaniu dyrekcji placówki poinformował dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?