Reklama

Niedziela Lubelska

Miłość budowana z cegieł

Tadeusz Boniecki

Wierni z parafii pw. bł. Matki Teresy z Kalkuty mogą już modlić się we własnym kościele. Ukończoną budowę poświęcił 15 grudnia 2013 r. abp Stanisław Budzik. W nowej świątyni Ksiądz Arcybiskup przewodniczył pierwszej historycznej Mszy św.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. bł. Matki Teresy z Kalkuty to dziewiąta i zarazem najmłodsza jednostka administracji kościelnej w Chełmie. Została utworzona 22 lutego 2006 r. dekretem abp. Józefa Życińskiego. Powstała jako wotum wdzięczności chełmian za pontyfikat Jana Pawła II. Jej terytorium wydzielono z parafii pw. Rozesłania Świętych Apostołów i św. Kazimierza. Należy do niej kilka tysięcy wiernych. Swoim obszarem obejmuje głównie część os. Rejowiecka-Włodawska. Od samego początku funkcję proboszcza pełnił ks. kan. Dariusz Tkaczyk. Przez 7 lat Liturgia była sprawowana w tymczasowej, drewnianej kaplicy, która została przewieziona tutaj z Wierzbicy. Właśnie w niej skupiało się życie religijne parafii. Część kaplicy spełniała też rolę plebanii. Dzięki staraniom niezwykle gorliwego i lubianego proboszcza ks. Dariusza Tkaczyka, cała wspólnota w 2007 r. rozpoczęła budowę kościoła. Tempo prac było naprawdę imponujące; już po 6 latach świątynia została ukończona. Jej bryła jest podobna do kościoła Ojców Bernardynów w Lublinie przy ul. Willowej. W budynek została też wkomponowana niewielka dzwonnica.

Otwarte drzwi i serca

Po raz pierwszy oficjalnie wierni mogli zobaczyć i podziwiać trud pracy budowniczych i modlić się w świątyni w niedzielę 15 grudnia 2013 r. Przybyli z całego miasta na uroczystą Liturgię, której przewodniczył abp Stanisław Budzik. W słowie powitania ks. Dariusz Tkaczyk nawiązał do historycznego czasu zakończenia budowy. – Jesteśmy świadkami tego, że dzisiaj otwierają się Chrystusowi drzwi naszych serc, ale i też drzwi świątyni, która wznoszona jest na chwałę Pana – mówił Ksiądz Proboszcz. Gospodarz parafii dziękował obecnemu Metropolicie za zainteresowanie się budową tej świątyni oraz za życzliwość przejawiającą się w wielu aspektach. Podziękowania skierował również do proboszczów dekanatów chełmskich, którzy wspierali budowę nowego kościoła przez zbieranie funduszy. Spośród wielu gości ks. Tkaczyk powitał szczególnie ciepło ks. inf. Kazimierza Bownika, u boku którego pracował przez 11 lat w parafii mariackiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– To, iż możemy świętować w nowej świątyni, to zasługa wielu parafian i firm oraz sponsorów. To oni z niezwykłą determinacją wspierają to dzieło – podkreślał Ksiądz Proboszcz, wymieniając wszystkich darczyńców imiennie (m.in. ołtarz główny ufundowali Barbara i Krzysztof Bogaczowie). W imieniu Rady Duszpasterskiej głos zabrała Edyta Chudoba, dyrektor ZSE i III LO im. gen. W. Andresa w Chełmie. Przypomniała, że zgodnie z biblijnym nakazem „czyńcie sobie ziemię poddaną”, cała wspólnota pracowała w trudzie przy budowie, wspomagając swojego proboszcza materialnie, ale przede wszystkim duchowo, przez nieustanną modlitwę. – Dzisiejszy dzień przejdzie do historii miasta i zapisze się złotymi czcionkami w kronice parafii. Nie jest to dzień przypadkowy. Ponad 20 lat temu bł. Jan Paweł II w swojej homilii przywołał słowa proroka Izajasza: „Oto Pan Bóg przychodzi z mocą”. I dziś Pan Bóg przychodzi z mocą tutaj, do naszej parafii – mówiła.

Dzieło dla pokoleń

W homilii abp Stanisław Budzik mówił o receptach na życie, jakie świat przedstawia współczesnemu człowiekowi i zapewniał, że tylko Chrystus jest drogą, którą warto iść; prawdą, za którą warto oddać życie i życiem, które nigdy się nie kończy. Odwołując się do Adwentu, Metropolita podkreślał, że jest to czas oczekiwania na przyjście zwiastuna Dobrej Nadziei. – Chrystus codzienne przychodzi do każdego przez miłość i łaskę, słowo przebaczenia, życzliwość i dobroć, którą świadczymy potrzebującym, bo z nimi identyfikuje się Chrystus. Zadaniem każdego chrześcijanina jest przygotowanie Chrystusowi drogi do ludzkich serc – mówił Pasterz. – To jest wyzwanie, aby naszą wiarą nie tylko żyć, ale i ją głosić; zapraszać do Chrystusa innych – podkreślał. Nieustanne przychodzenie ludzi do Chrystusa dokonuje się także w nowo wzniesionej świątyni. – Chrystus przychodzi po raz pierwszy do tej świątyni, aby ją objąć w posiadanie i w niej zamieszkać. Dziękujemy Panu Bogu, że wspólnym wysiłkiem was wszystkich udało się tak szybko wybudować kościół – podkreślał. Ksiądz Arcybiskup gratulował proboszczowi kan. Dariuszowi Tkaczykowi za to, że w budowę zaangażował swoje talenty, serce i młodzieńczy dynamizm. – Z tego wielkiego dzieła będą korzystać pokolenia wierzących – mówił Pasterz. Po poświęceniu i okadzeniu ołtarza odbyło się przygotowanie go do dalszej części Liturgii. Przedstawiciele parafii nakryli ołtarz obrusem, a Ksiądz Proboszcz wraz z wikariuszem ks. Sławomirem Kaliszykiem po raz pierwszy zapalili na nim świece.

Trwałym fundamentem duchowym parafii jest rozwój istniejących przy niej grup i wspólnot religijnych. Członkinie Legionu Maryi dbają o wygląd kościoła, a zespół charytatywny w miarę potrzeb pomaga najbiedniejszym członkom wspólnoty. Oprawę liturgiczną i muzyczną nabożeństw przygotowują ministranci i schola. W parafii jest również Akcja Katolicka i Rada Duszpasterska, które aktywnie wspierają proboszcza. – Parafia musi się otwierać na drugiego człowieka, codziennie wychodzić do jego problemów, pomagać je rozwiązywać – mówi ks. Dariusz Tkaczyk, który jako proboszcz stara się dzielić radości i smutki parafian. – Żywymi cegiełkami Kościoła są serca parafian, zawsze gotowe na współpracę z duchowieństwem – podkreśla. Budować duchowy dom Boży w naszej epoce nie jest łatwo. Jednak patronka parafii bł. Matka Teresa z Kalkuty oraz bł. Jan Paweł II pozostaną na zawsze wzorem odpowiednich postaw.

Podziel się:

Oceń:

2014-01-08 09:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Konsekracja na stulecie

Okadzenie nowego ołtarza

PB

Okadzenie nowego ołtarza

– Dziękujemy za tę budowlę Bogu poświęconą, ale też za wszystkich budujących, którzy byli o nią zatroskani przez 100 lat – mówił bp Roman Pindel w Żabnicy z okazji 100-lecia powstania tamtejszej parafii

Więcej ...

Trzecia tajemnica fatimska

Niedziela Ogólnopolska 36/2000

Dzieci fatimskie, którym objawiła się Matka Boża – Hiacynta, Łucja i Franciszek

Archiwum sanktuarium w Fatimie

Dzieci fatimskie, którym objawiła się Matka Boża – Hiacynta, Łucja i Franciszek

26 czerwca 2000 r. papież Jan Paweł II ujawnił treść trzeciej tajemnicy fatimskiej. W tym temacie z abp. Tarcisio Bertone SDB - ówczesnym sekretarzem Kongregacji Nauki Wiary - rozmawiał Włodzimierz Rędzioch.

Więcej ...

Papież o narkomanii: walka z tą plagą wymaga odwagi

2024-06-26 09:41

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Nie możemy być obojętni w obliczu tragedii milionów ludzi uzależnionych od substancji odurzających, a także w obliczu skandalu nielegalnej produkcji i handlu narkotykami – powiedział Papież na audiencji ogólnej. Dziś wyjątkowo nie kontynuował cyklu katechez o Duchu Świętym, lecz skupił się na jednym temacie: walce z narkomanią. Podkreślił, że jest to plaga, która rodzi przemoc, sieje cierpienie i śmierć. Dlatego „wymaga aktu odwagi ze strony całego społeczeństwa”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?