Reklama

Kościół

Radio Jasna Góra ma już 30 lat

Radio Jasna Góra ma już 30 lat

radiojasnagora.pl

Radio Jasna Góra ma już 30 lat

Radio to fale, które nadawane przez jednych odbierają drudzy. Radio to dźwięk. Radio to ludzie. Radio odbiera się uchem, ale nadaje sercem. Dziś przypada 30. rocznica powstania Radia Jasna Góra. Na przestrzeni trzech dekad rozgłośnia szerzy kult Matki Bożej wśród tęskniących za Nią słuchaczy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na co dzień pracownicy Radia Jasna Góra dbają o to, by w sposób rzetelny przekazywać bieżące informacje. By ich praca przyczyniała się do szerzenia kultu Matki Bożej, nie gorszyła, wręcz przeciwnie - przyciągała ludzi do wiary. Dbają o to, by prezentowane przez nich treści nie były „kościółkowe”, ale ludzkie, bliskie człowiekowi, jednocześnie pomagające jednak słuchaczowi wzrastać duchowo.

Rozgłośnia radiowa Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej zainaugurowała nadawanie 25 marca 1995r. Inicjatorem powstania radia i jego pierwszym dyrektorem był o. Stanisław Tomoń. Urząd ten piastowali także: o. Roman Majewski, o. Kamil Szustak, a obecnie o. Andrzej Grad. Rozgłośnia mieści się na samej Jasnej Górze w odległości kilkudziesięciu metrów od Kaplicy Matki Bożej. Słyszalni są na paśmie 100,6 FM, oraz za pośrednictwem Internetu. Ich misją jest umożliwienie każdemu spotkania z Bogiem przez pośrednictwo Maryi. To za pośrednictwem jasnogórskiej rozgłośni przeprowadzono po raz pierwszy transmisję wieczornego Apelu. Potem powstała Księga Modlitwy Apelowej, która nieustannie pozostaje świadectwem wielkiej miłości i zaufania Polaków do swojej Matki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Obecny dyrektor radia, o. Andrzej Grad, paulin, nie często "dyrektoruje". Zdarza mu się bywać w bywać w radiu w stroju roboczym z młotkiem i śrubokrętem w ręku. - W Kościele, jako pielgrzymi nadziei, przeżywamy piękny jubileusz, Rok Święty - zauważa, podkreślając, że jest to czas także pewnych podsumowań w życiu. Także tych radiowych. Przyznaje, że na przestrzeni 30 lat istnienia radio bardzo się zmieniło. Dzisiaj to nie tylko fonia, ale też media społecznościowe. A to wszystko nie mogłoby istnieć, gdyby nie praca rzeszy ludzi, także tych, którzy pozostają niewidoczni, niesłyszalni i w „ukryciu”.

Darek Ciszewski, głos ponad 1200 odsłon muzycznej listy przebojów „Muzyczne Dary”, z niejednego medialnego pieca chleb jadł. Pomimo tego, swoją ścieżkę zawodową na ponad dwadzieścia lat związał z Jasną Górą. Choć spędził tu tyle lat, nie jest w stanie przecenić dobrodziejstwa płynącego z obcowania z Matką Bożą. - Człowiek pracuje umysłem, ale też i sercem i to w tym znaczeniu biblijnym. To jest centrum zawiadywania całym człowiekiem. Jeśli oddamy to serce Bogu i Jemu poświęcimy naszą pracę, to wtedy dzieją się cuda - mówi. Przyznaje też, że często kieruje swoje kroki do Kaplicy Matki Bożej, żeby spotkać się z Maryją. - Gdyby nie Ona, cała ta „historia” by się nie wydarzyła - dodaje.

Izabela Banaszewska darzy słuchaczy ciepłem swojego głosu w serwisach informacyjnych ale też ciepłem serca skierowanego do odbiorców. Do jasnogórskiej rozgłośni trafiła osiemnaście lat temu. Jak przyznaje, na przestrzeni tych lat nie raz zdarzyło jej się usłyszeć, że słuchacze modlą się za nią i pozostałe osoby z radia.

Są też i tacy, przed którymi Matka Boża postawiła nowe wyzwania zawodowe, poza Jasna Górą. Izabela Tyras z Jasną Góra związana była przez prawie trzydzieści lat. To ona była jedną z pierwszych pracownic Radia. - Praca ta z jednej strony bardzo trudna, bo trzeba być ciągle w gotowości; nie ma wyłączenia sobót i niedziel. Im większa uroczystość, tym więcej pracy. Z drugiej strony ta posługa stwarza wiele sytuacji niezwykłych, kiedy możemy być w centrum cudownych i bardzo ważnych, historycznych wręcz, wydarzeń - zauważa. Podkreśla też zdecydowanie, jak istotne jest przekazywanie charyzmatu tego miejsca. Dodaje, że praca w mediach jasnogórskich wiąże się z misją pokazywanie światu tego, co tutaj się dzieje. - Bo kto dziś powie, kto dziś pokaże, te tysiące młodych ludzi, którzy przybywają, by u progu dorosłego życia, zawierzyć się Maryi. Kto powie o maturzystach - mówi Izabela Tyras, życząc jednocześnie koleżankom i kolegom nadziei i umiejętności spoglądania na Jasną Górę z „perspektywy lotu ptaka”.

Bartek Zug przez dziesięć lat jasnogórskich pielgrzymów słuchał z mikrofonem w dłoni. Jak sam przyznaje, najbardziej tęskni się za „tym miejscem i ludźmi” oraz rozmowami - z tymi znaczącymi, z pierwszych stron gazet, ale też z anonimowymi pielgrzymami. Bardzo wyraźnie dostrzega zarówno to co dawał z siebie posługując tutaj, ale również to, ile otrzymywał. - Ja dawałem swój czas, siły i umiejętności, ale dużo tez otrzymywałem od Matki Bożej: nawrócenie niejednokrotnie, formację, przyjaźnie i inspiracje do zmian w swoim życiu od napotkanych ludzi - dodaje. Z uśmiechem przyznaje, że choć w nowej pracy serwują dobra kawę, to jednak na Jasnej Górze smakowała ona zdecydowanie lepiej, ze względu na ludzi, którzy tu pracują.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2025-03-25 11:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Specjalne video-życzenia dla Radia Jasna Góra od przewodniczącego KEP

bpjg/Marek Kępiński

- Tym co odróżnia Radio Jasna Góra od wszystkich innych stacji jest charakter miejsca, z którego ono nadaje - zauważył abp Stanisław Gądecki w specjalnych video-życzeniach dla rozgłośni w 25.rocznicę rozpoczęcia jej działalności. Przewodniczący KEP wskazał na Maryjne przesłanie, które jest istotą jasnogórskiego radia.

Więcej ...

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Więcej ...

Muzyczne zwiedzanie kościoła uniwersyteckiego [Zaproszenie]

2025-07-05 17:38
Obecnie w kościele uniwersyteckim trwa remont organów Sauera

Krzysztof Bagiński

Obecnie w kościele uniwersyteckim trwa remont organów Sauera

Barokowy kościół pw. Najświętszego Imienia Jezus otwiera się na osoby, które chciałyby poznać jego historię. Od jutra, czyli 6 lipca rusza “Muzyczne zwiedzanie kościoła uniwersyteckiego”, które związane jest z opowieściami o wrocławskiej perle baroku przy muzyce organowej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Na jak wiele stać mnie z miłości do Boga?

Wiara

Na jak wiele stać mnie z miłości do Boga?

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa