Reklama

Niedziela Lubelska

25. Droga Krzyżowa na Majdanku – „Krzyż drogą Nadziei”

2025-04-11 06:39

Paweł Wysoki

W piątek, 11 kwietnia 2025 r., o godz. 18.00, po raz 25. na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady na Majdanku odbędzie się Droga Krzyżowa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Organizatorami nabożeństwa są: Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej a gospodarzem Państwowe Muzeum na Majdanku. Hasłem przewodnim modlitwy będą słowa „Krzyż drogą Nadziei”.

Jubileusz 25. edycji Drogi Krzyżowej na Majdanku zbiega się z obchodami Roku Jubileuszowego w Kościele Katolickim. Chrześcijanie w tym roku duszpasterskim przyglądają się słowom „Pielgrzymi Nadziei”. - Pośród rozważań tegorocznej Drogi Krzyżowej chcemy przyjrzeć się tym pielgrzymom nadziei, którzy żyli na Majdanku w minionym wieku. Chcemy spróbować w ich historiach, realiach życia odnaleźć odpowiedź na pytanie: „Czy w obozie koncentracyjnym, było miejsce dla Nadziei?”. Nie zabraknie też refleksji nad miejscem Nadziei w naszej codzienności, naszym życiu, w XXI wieku. Rozważania kolejnych stacji pomogą też zrozumieć uczestnikom modlitwy czym jest Rok Jubileuszowy w życiu chrześcijan – mówi ks. Mateusz Wójcik z Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wyjątkowym wydarzeniem 25. Drogi Krzyżowej na Majdanku będzie przekazanie przez abp. Stanisława Budzika młodym naszej archidiecezji wiernej kopii Krzyża Światowych Dni Młodzieży. Oryginał znajduję się w rzymskim Centro San Lorenzo – centrum spotkań dla młodych, którego pomysłodawcą był papież-Polak. Ofiarowany przez Metropolitę Lubelskiego krzyż będzie towarzyszył młodym z Lubelszczyzny podczas spotkań organizowanych dla nich przez lokalny Kościół.

Tradycyjnie również uczestnicy spotkania nie zapomną o modlitwie w intencji pokoju: jak co roku, na zakończenie spotkania wybrzmi modlitwa o pokój skierowanej do Boga przez przedstawicieli Kościoła Rzymskokatolickiego oraz Kościoła Greckokatolickiego.

Nabożeństwo na terenie byłego obozu koncentracyjnego pozostaje w pamięci jego uczestników: - Droga Krzyżowa na Majdanku to wydarzenie, które porusza serca. Zachęca nie tylko do głębokich przemyśleń, ale również do jednoczenia się ze wspólnotą młodych. Po raz pierwszy wzięłam udział w wydarzenia 7 lat temu. Było to dla mnie bardzo silne przeżycie; szczególnie mocno trafiły do mojego serca rozważania o Męce Pańskiej. Na terenie Majdanka mają one wyjątkowy wydźwięk. Z drugiej strony uczestniczyłam w Drodze Krzyżowej ze swoimi przyjaciółmi, wiedziałam, że jest to wydarzenie tworzone przez młodych, i dlatego miało dla mnie ogromne znaczenie być jego częścią – wspomina Katarzyna Kaczor z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej.

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie w związku z odbywającą się procesją Drogi Krzyżowej wzmocnił tabor autobusów. W celu usprawnienia dojazdów ZDTiM uruchomi dodatkowe kursy linii 153 oraz 158. Po zakończeniu Drogi Krzyżowej około godz. 20.30 zostaną uruchomione dodatkowe kursy na następujących liniach komunikacyjnych: 21, 23, 47, 153, 156, 157, 158, 161.

Podziel się:

Oceń:

+1 0

Wybrane dla Ciebie

Tajemnice Daniela Obajtka

2025-04-16 10:13
Daniel Obajtek

PKN Orlen

Daniel Obajtek

Za zgodą Wydawnictwa Czarna Skrzynka publikujemy fragmenty rozmowy Daniela Obajtka i Wiktora Świetlika, czyli książki “Daniel Obajtek. Jeszcze nie skończyłem”.

Więcej ...

Prezydent Andrzej Duda skierował do TK ustawę o mowie nienawiści

2025-04-17 21:58

PAP/Szymon Pulcyn

Prezydent Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej nowelizację Kodeksu karnego z 6 marca br. – poinformowała w czwartek jego kancelaria. Ustawa o mowie nienawiści zawiera rozszerzony katalog przestępstw motywowanych uprzedzeniami. Według prezydenta może ograniczać wolność wypowiedzi.

Więcej ...

„Polska” Droga Krzyżowa w Paryżu i na kilku kontynentach

2025-04-18 16:12

archiwum Tadeusza Różyckiego

Misterium Męki Pańskiej w Paryżu wystawialiśmy przez dwanaście lat – wspomina reżyser i aktor Tadeusz Różycki z Paryża w wywiadzie z Joanną Okarma dla Polskifr.fr. W swojej karierze reżyserskiej i aktorskiej ma także misteria pasyjne zorganizowane na Litwie, na Białorusi, na Ukrainie, w rosyjskim Irkucku, a nawet w Indiach i Chinach czy na Mauritiusie na Oceanie Indyjskim.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wiadomości

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Wiara

"Różowe zakonnice" - nieprzerwana modlitwa, która...