Reklama

Franciszek

Papież Franciszek pielgrzymuje tam, gdzie wszystko się zaczęło

Niedziela Ogólnopolska 21/2014, str. 5

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wizyta w Ziemi Świętej jest pierwszą zagraniczną wizytą apostolską zaplanowaną za pontyfikatu papieża Franciszka. Dni Młodzieży w Brazylii w 2013 r. były realizacją planów Benedykta XVI.

Mocne akcenty

W ciągu trzech dni, od 24 do 26 maja, papież Franciszek odwiedzi Jordanię, Izrael i Autonomię Palestyńską. W programie jest m.in. Msza św. na stadionie w Ammanie, modlitwa w miejscu chrztu Pana Jezusa, odwiedziny obozu dla uchodźców palestyńskich, Msza św. w Betlejem i w Wieczerniku, wizyta w Yad Vashem i przed Murem Płaczu w Jerozolimie. Istotne są również spotkania z najwyższymi władzami. Bezpośrednim powodem jednak wizyty Ojca Świętego właśnie w 2014 r. jest 50. rocznica spotkania Pawła VI z Atenagorasem, patriarchą Konstantynopola, który jest uznawany za pierwszego wśród równych w Kościele prawosławnym. Po pół wieku papież Franciszek spotka się z Bartłomiejem I, patriarchą Konstantynopola, w Bazylice Grobu Pańskiego. W tym ekumenicznym spotkaniu będą uczestniczyć także przedstawiciele innych wyznań chrześcijańskich, aby modlić się wspólnie w miejscu zmartwychwstania Jezusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Oczekiwanie

Reklama

Wyczuwalna jest atmosfera oczekiwania na papieża Franciszka jako tego, który przybywa do wszystkich mieszkańców Ziemi Świętej, bez względu na narodowość czy wyznanie. Chrześcijanie przygotowują się przez nowennę w dniach 14-22 maja, podzieloną na trzy części po trzy dni: postu, adoracji Najświętszego Sakramentu i modlitwy o jedność chrześcijan. W tym czasie organizowana jest modlitwa w Kościołach greckim prawosławnym, etiopskim prawosławnym, koptyjskim prawosławnym, luterańskim, anglikańskim, melchickim katolickim, ormiańskim (katolickim i prawosławnym), syryjskim (katolickim i prawosławnym), maronickim i łacińskim.

Parlament izraelski w ramach przygotowań do papieskiej wizyty uhonorował papieża Jana XXIII uchwałą podjętą jednogłośnie, wyrażającą mu podziękowanie za uratowanie tysięcy osób narodowości żydowskiej w czasie holokaustu, gdy był nuncjuszem w Stambule, oraz za jego dialog katolicko-żydowski.

Ks. Piotr Żelazko, proboszcz wspólnoty katolików języka hebrajskiego w Jerozolimie, powiedział: – Entuzjazm oczekiwania jest widoczny wśród parafian, którzy będą m.in. na Mszy św. z Ojcem Świętym w Betlejem. Wizyta Papieża Franciszka jest „znakiem nadziei” na trwały pokój w państwie Izrael, którego obywatele stanowią większość mojej parafii, liczącej ponad 120 osób. Palestyńczyk Omar Atallah przyznaje: – Wczoraj rozmawiałem z kolegą Georgem, który jest wyznania prawosławnego. On widzi tę wizytę nie tylko jako spotkanie papieża z katolikami, ale jako umocnienie dla wszystkich chrześcijan w Ziemi Świętej. Ponadto papież przybywa także, aby spotkać się z nami – wyznawcami islamu. To bardzo ważna wizyta dla każdego.

Trzeba przy tej okazji wspomnieć, iż zdarzały się protesty przed papieską wizytą, ale w rzeczywistości są one nieporównywalne w stosunku do milionów osób, które na tę wizytę oczekują.

Po prostu Franciszek

Ojciec Święty jest przyjmowany w Ziemi Świętej nie tylko jako głowa państwa i zwierzchnik najliczniejszej religii świata, ale też jako… Franciszek. Wiele osób słyszało o nim w środkach przekazu i podziwia jego bezkompromisową postawę, a jeszcze bardziej jego prosty, a nawet ubogi standard życia. Wielu też widzi nieprzypadkowy związek między imieniem Ojca Świętego a jego franciszkańskim podejściem do człowieka. Przypuszcza się więc, że wizyta papieża Franciszka może mieć dalekosiężne konsekwencje, podobnie jak wizyta w Ziemi Świętej jego imiennika z Asyżu.

Podziel się:

Oceń:

2014-05-20 15:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przed pielgrzymką Franciszka do Ziemi Świętej

Graziako

Rozpoczynająca się w najbliższą sobotę 24 maja druga pielgrzymka papieża Franciszka poza granice Włoch to temat rozmowy z Dyrektorem Programowym papieskiej rozgłośni, ks. Andrzejem Koprowskim SJ. Jej tekst przytaczamy za Sekcją Polską Radia Watykańskiego.

Więcej ...

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

2025-04-07 13:15

Adobe Stock

Pro-liferka, dziennikarka, członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, doradca życia rodzinnego, współautorka serii podręczników do wychowania do życia w rodzinie Magdalena Guziak-Nowak opisuje wstrząsającą relację ze szpitala w Oleśnicy.

Więcej ...

Czy Jezus wiedział, że będzie musiał umrzeć, kiedy wjeżdżał do Jerozolimy?

2025-04-12 20:50
Figura Jezusa wjeżdżającego do Jerozolimy

Adobe Stock

Figura Jezusa wjeżdżającego do Jerozolimy

Wszyscy znamy opis wjazdu Jezusa do Jerozolimy, który szczegółowo przypominamy sobie w Niedzielę Palmową. Chrystus witany jak król palmowymi gałązkami, za chwilę będzie wyszydzany i wysyłany na śmierć. Czy Jezus miał świadomość, co go czeka?

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zakrwawiony mężczyzna wtargnął na ambonę w Gliwicach....

Kościół

Zakrwawiony mężczyzna wtargnął na ambonę w Gliwicach....

Skoro Bóg wszystko wie i wszystko może, dlaczego nie...

Wiara

Skoro Bóg wszystko wie i wszystko może, dlaczego nie...

Dzisiejsza Ewangelia zaprasza do czuwania

Wiara

Dzisiejsza Ewangelia zaprasza do czuwania

Wiara

"Różowe zakonnice" - nieprzerwana modlitwa, która...

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...