Reklama

Kościół

Nikaragua: kazania księży muszą być kontrolowane przez policję

2025-05-01 20:56

Adobe. Stock.pl

Katoliccy księża w kilku diecezjach w Nikaragui muszą teraz co tydzień zgłaszać się na najbliższy posterunek policji, aby udzielać informacji na temat swojej działalności. Muszą przedstawić kopie swoich kazań, aby policja mogła sprawdzić, czy zawierają one krytyczne wypowiedzi na temat reżimu prezydenta Daniela Ortegi. Poinformował o tym katolicki portal informacyjny „The Pillar”, powołując się na raport organizacji Christian Solidarity Worldwide (CSW). W lutym br. rząd Nikaragui opublikował oświadczenie sugerujące, że reżim Ortegi może nie uznać nominacji nowych biskupów przez Watykan.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niektórzy księża donoszą, że przydzielono im urzędnika, który ich nadzoruje. Co więcej, nie mogą oni opuszczać swoich parafii bez specjalnego pozwolenia. Ten ostatni przepis mocno uderza w diecezje, w których wielu księży przebywa na wygnaniu i których parafie są obsługiwane przez księży z innych diecezji.

W innych diecezjach policja przychodzi do parafii i żąda od księży sprawozdań o działalności parafii. „Muszą w nich być wymienione msze św., działalność misyjna i spotkania z duszpasterzami, donosi honduraski dziennik „La Prensa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kilka tygodni temu biskup Matagalpy, Rolando Alvarez udzielił wywiadu dla katolickiej telewizji EWTN, w którym potwierdził, że chce pozostać biskupem swojej diecezji i administratorem sąsiedniej diecezji Esteli. Reżim Nikaragui określił wywiad jako „atak” na suwerenność kraju Ameryki Środkowej za pośrednictwem watykańskich stron internetowych i platform. Rząd nazwał Watykan instytucją „zdeprawowaną i pedofilską”. Kościół katolicki w Nikaragui jest pełen „kłamców i faryzeuszy”, którzy chcą wpływać na wewnętrzną politykę kraju.

Reklama

„Nic nie upoważnia Państwa Watykańskiego, które musi przestrzegać zasad prawa międzynarodowego i szanować rządy i instytucje krajowe, do dokonywania jakichkolwiek nominacji na suwerennym terytorium Nikaragui” - czytamy w oświadczeniu. Wywołało ono spekulacje, że rząd może w przyszłości nie uznawać nominacji biskupich i nie uznawać biskupa Alvareza i innych biskupów żyjących na wygnaniu za prawowitych biskupów swoich diecezji.

Obecnie czterech z dziewięciu biskupów Nikaragui przebywa na wygnaniu. Dwóch biskupów osiągnęło wiek emerytalny, 75 lat w zeszłym roku,: kard. Leopoldo Brenes, arcybiskup Managui i biskup Jinotega, Carlos Herrera, który jest również przewodniczącym Konferencji Episkopatu i od niedawna przebywa na wygnaniu.

Po wyeliminowaniu opozycji i zamknięciu prywatnych uniwersytetów i mediów, Kościół katolicki jest jedyną instytucją działającą w całym kraju, która jest niezależna od reżimu Ortegi. Praktyki religijne w kraju pozostają silne. Kościoły są pełne wiernych w niedziele, podobnie jak seminaria duchowne, pomimo faktu, że rząd od ponad roku przestał zezwalać na święcenia kapłańskie.

Podziel się:

Oceń:

+7 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nikaragua: od 2018 roku 55 aresztowanych duchownych

Karol Porwich/Niedziela

Od 2018 roku, kiedy w Nikaragui rozpoczął się kryzys społeczno-polityczny, władze tego kraju aresztowały 55 duchownych, z których 44 następnie uwolniono lub wydalono zagranicę.

Więcej ...

Białoruś: kapłan katolicki skazany na 13 lat więzienia za wymyślone przestępstwa

2025-05-01 16:21

Karol Porwich/Niedziela

Proboszcz parafii katolickiej Matki Bożej Fatimskiej i św. Jozafata Kuncewicza w Szumilinie (diecezja witebska) na Białorusi ks. Andrzej Juchniewicz OMI został 30 kwietnia skazany na 13 lat więzienia. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny i ma być zgłoszona apelacja od niego. Ks. Juchniewicz jest drugim kapłanem katolickim w tym kraju, który otrzymał tak surową karę, a jego proces toczył się przy drzwiach zamkniętych, bez dopuszczenia na salę rozpraw środków przekazu i publiczności.

Więcej ...

Watykan: Przed konklawe strażacy rozpoczęli montaż komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej

2025-05-02 12:11

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Na dachu Kaplicy Sykstyńskiej zamontowano kominek. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych momentów, które będą nam towarzyszyć w okresie konklawe, aż do wyboru nowego papieża, 267. następcy św. Piotra.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Włoskie

Kościół

Włoskie "Il tempo" podaje: uruchomiono "alarm" dot. stanu...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kościół

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Kościół

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

81-letnia siostra złamała protokół podczas pogrzebu. To...

Kościół

81-letnia siostra złamała protokół podczas pogrzebu. To...

Znamy datę konklawe!

Kościół

Znamy datę konklawe!

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...

Wiadomości

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...

Zmarł śp. Tadeusz Dziwisz, brat Kardynała Stanisława...

Kościół

Zmarł śp. Tadeusz Dziwisz, brat Kardynała Stanisława...