1 maja nie ma kongregacji generalnej kardynałów – za sześć dni wybory papieża
2025-05-01 16:12
ts/KAI
PAP/EPA/FABIO FRUSTACI
W dniu 1 maja kardynałowie mają przerwę w obradach kongregacji generalnych poprzedzających konklawe. Tego dnia Aula Synodalna w Watykanie, w której od 22 kwietnia odbywają się te zgromadzenia, jest zamknięta.
1 maja jest bowiem dniem wolnym od pracy również w Watykanie. Jednak o 17.00 kardynałowie odprawią szóstą z dziewięciu Mszy żałobnych za papieża Franciszka. Przewodniczyć jej będzie kard. Ángel Fernández Artime z Hiszpanii.
Tymczasem wielu kardynałów spotyka się w innych miejscach, z dala od opinii publicznej i mediów. Rozmawiają o obecnej sytuacji Kościoła katolickiego i możliwych kandydatach na następcę papieża Franciszka, który zmarł w Poniedziałek Wielkanocny.
Nieformalne spotkania tradycyjnie odbywają się w ambasadach, domach zakonnych i seminariach w Rzymie i okolicach. W przeszłości na tego typu spotkaniach często zapadały ważne decyzje wstępne dotyczące nadchodzącego wyboru papieża.
Obrady kongregacji generalnych kardynałów będą kontynuowane w Watykanie 2 maja i zakończą się 6 maja. Pierwsza tura głosowania uczestników konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej będzie miała miejsce po południu 7 maja, a jego wyniki zasygnalizuje dym unoszący się z komina kaplicy.
Miesiąc maryjny w Watykanie. Statua Maryi Róży Mistycznej trafiła do Ogrodów Watykańskich
2025-05-01 09:36
Włodzimierz Rędzioch
o. Marek Krupa
Statua Maryi Róży Mistycznej
W mieście Montechiari, niedaleko Brescii podczas dwóch cykli objawień w latach 40. i 60. Matka Boża objawiała się prostej kobiecie, Pierinie Gilli, przedstawiając się jako „Maryja Mistyczna Róża i Matka Kościoła”. Ukazała się w białych szatach z trzema różami na piersi symbolizującymi: modlitwę, ofiarę i pokutę, szczególnie za dusze konsekrowane w celu naprawienia ich grzechów. Chodzi o dusze zakonne, które zdradziły swoje powołanie; za naprawienie grzechu śmiertelnego tych dusz; za naprawienie zdrady księży, którzy czynią się niegodnymi swojej świętej posługi.
Nikaragua: kazania księży muszą być kontrolowane przez policję
2025-05-01 20:56
KAI
Adobe. Stock.pl
Katoliccy księża w kilku diecezjach w Nikaragui muszą teraz co tydzień zgłaszać się na najbliższy posterunek policji, aby udzielać informacji na temat swojej działalności. Muszą przedstawić kopie swoich kazań, aby policja mogła sprawdzić, czy zawierają one krytyczne wypowiedzi na temat reżimu prezydenta Daniela Ortegi. Poinformował o tym katolicki portal informacyjny „The Pillar”, powołując się na raport organizacji Christian Solidarity Worldwide (CSW). W lutym br. rząd Nikaragui opublikował oświadczenie sugerujące, że reżim Ortegi może nie uznać nominacji nowych biskupów przez Watykan.