W 12. kongregacji generalnej kardynałów, która przed południem odbyła się w Auli Synodalnej na terenie Watykanu, wzięło udział 173 kardynałów, w tym 130 elektorów. Nieobecnych było trzech purpuratów, którzy również wezmą udział w konklawe.

Vatican News
Anulowanie papieskiego pierścienia
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w obecności uczestników kongregacji generalnej dokonano anulowania (czyli: zniszczenia, poprzez przekłucie dłutem) pierścienia Rybaka, który nosił Papież Franciszek oraz ołowianej pieczęci, którą się posługiwał. Niegdyś czynności tych dokonywał kardynał kamerling po stwierdzeniu zgonu Ojca Świętego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Mnogość tematów
Jak przekazał dyrektor watykańskiego Biura Prasowego, Matteo Bruni, uczestnicy kongregacji wysłuchali 26 wystąpień. Poruszono wiele tematów, m.in. reform Papieża Franciszka i ich kontynuacji, przepisów prawnych związanych z wykorzystaniem seksualnym, kwestii ekonomicznych, zarządzania Kurią Rzymską, synodalności, ochrony stworzenia i pokoju na świecie.
Mowa była również o współczesnych prześladowaniach, dziedzictwie męczenników za wiarę, ale też o wyzwaniach świata, związanych m.in. z wojnami i zmianami klimatycznymi. Rozmawiano też m.in. o wspólnej dacie obchodów Świąt Zmartwychwstania przez chrześcijan oraz o bliskości Uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata oraz Światowego Dnia Ubogich (w odstępie 1 tygodnia) – co jest ważnym kluczem do rozumienia i przeżywania tych wydarzeń.
Papież – budowniczy mostów
Reklama
W refleksjach nt. przyszłego papieża wybrzmiała jego posługa pontifexa – budowniczego mostów, pasterza, przewodnika i wskazującego na miłosierne oblicze Kościoła. Podkreślono, że w czasie naznaczonym wojnami i podziałami, potrzeba papieża miłosierdzia, synodalności i nadziei.
Posługa kardynałów
Kardynałowie rozmawiali też o swojej posłudze w Kościele i współczesnym świecie. Wskazali też na potrzebę spotkań Kolegium Kardynalskiego przy okazji konsystorzy. Kardynałowie odczytali też treść apelu o pokój, który został następnie przekazany mediom.
Jutro kardynałowie zbiorą się w Bazylice Watykańskiej na Mszy św. w intencji wyboru papieża. Następnie, popołudniu zgromadzą się w Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego, skąd, po rozpoczęciu modlitwy, udadzą się procesyjnie do Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie złożą przysięgę i rozpoczną konklawe.