Reklama

Leon XIV

Peru cieszy się z papieża z „peruwiańską duszą”

Kard. Robert Prevost przed konklawe

Vatican News

Kard. Robert Prevost przed konklawe

Ledwie biały dym rozwiał się z Kaplicy Sykstyńskiej w Rzymie, w Peru zaczęły pojawiać się nagłówki świadczące o radości z wyboru nowego papieża. „Papież jest Peruwiańczykiem” - napisała gazeta „La Razón”. Wybór Amerykanina, kard. Roberta Prevosta na papieża wstrząsnął całym krajem w Ameryce Południowej. Leon XIV spędził większą część swojego życia w Peru.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Media szybko opublikowały peruwiański dowód tożsamości papieża, ponieważ po dziesięcioleciach pobytu w tym kraju kardynał otrzymał także obywatelstwo tego andyjskiego państwa. „Trudno będzie mi opuścić wszystkie te społeczności” - powiedział w swoim ostatnim wywiadzie na peruwiańskiej ziemi przed wyjazdem do Rzymu dwa lata temu.

„Papież z peruwiańską duszą poprowadzi Kościół”, powiedziała w pierwszej reakcji Dina Boluarte prezydent Peru - kraju, który przez wiele lat był ojczyzną z wyboru kard. Prevosta - papieża Leona XIV. Podkreśliła, że ten wybór jest historyczny dla Peru i świata: „Bóg kocha Peru”. Urzędujący biskup Chiclayo, diecezji, w której bp Robert Prevost pełnił posługę przez dziewięć lat, podkreślił bliskie relacje papieża z miejscową ludnością: „Od chwili przybycia do Peru zakochał się w tym kraju” - powiedział biskup Edinson Edgardo Farfán Córdova. „Jestem przekonany, że papież Leon XIV będzie kontynuował linię komunii i bliskości z ubogimi, która charakteryzowała pontyfikat Franciszka”, dodał hierarcha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup w kaloszach

Reklama

Podczas swojego pobytu w Peru bp Prevost wielokrotnie komentował sytuację w kraju. Jako biskup Chiclayo kilka lat temu doświadczył niszczycielskich powodzi. Skutki zjawiska pogodowego El Niño zostały dodatkowo spotęgowane przez zmianę klimatu. Zdjęcia z tamtego okresu pokazują dzisiejszego papieża jako biskupa, idącego w kaloszach po zalanych ulicach. Z zatroskanym spojrzeniem, jak zawsze blisko ludzi.

Gdy w 2017 r. wyszło na jaw kontrowersyjne ułaskawienie byłego prezydenta Peru Alberto Fujimoriego, bp Prevost zażądał od byłego szefa państwa pełnych przeprosin. Aby móc rozpocząć proces pojednania Fujimori powinien poprosić o wybaczenie każdą ofiarę swoich rządów, tłumaczył duchowny. Powiedział wówczas, że dotychczas Fujimori wypowiadał się o swojej winie dość ogólnie, co uraziło wiele osób, a „być może z jego perspektywy skuteczniejsze byłyby osobiste przeprosiny za niektóre wielkie niesprawiedliwości, za które został skazany”.

Fujimori był prezydentem Peru w latach 1990- 2000. W 2009 roku został skazany na 25 lat więzienia za poważne naruszenia praw człowieka. Między innymi kazał sterylizować biedne tubylcze kobiety i dziewczęta bez ich wiedzy. Jego córka, Keiko Fujimori, której nie udało się zostać kandydatką na prezydenta, wyraziła nadzieję, że pontyfikat Leona XIV przyniesie pokój, nadzieję i wiarę.

Krytyka ze strony ofiar wykorzystywania seksualnego

Wybór kard. Prevosta na nowego papieża skrytykowała Sieć Ofiar Nadużyć Duchownych (SNAP). W oświadczeniu SNAP zarzuciła kard. Prevostowi, że jako prowincjał augustianów, a później jako biskup Chiclayo w Peru, wiedział o przypadkach nadużyć wśród osób duchownych, ale nie podjął odpowiednich działań. W ubiegłym roku przedstawiciel Stolicy Apostolskiej oświadczył, że „sprawa została zbadana i nie można było udowodnić kard. Prevostowi żadnego tuszowania. Działał zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami”.

Podziel się:

Oceń:

2025-05-09 18:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Peru: Msza św. w katedrze z fotografiami 5000 ofiar koronawirusa

twitter.com/ks. Paweł Sprusiński

Arcybiskup Limy Carlos Castillo odprawił w sobotę 13 b.m. Mszę św. w katedrze, w której woluntariusze przypięli do ławek i kolumn zdjęcia ok. 5000 ofiar koronawirusa w Peru. W transmitowanej przez radio homilii arcybiskup skrytykował system opieki społecznej „oparty na egoizmie i biznesie a nie na miłosierdziu i solidarności z cierpiącymi.” Ostrzegł przy tym, że „mogą nadejść jeszcze cięższe czasy i będziemy tu mieli kolejne tysiące fotografii zmarłych, tym razem z głodu.”

Więcej ...

Są wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty. Jak poradzili sobie uczniowie?

2025-07-04 09:06

Adobe Stock

Uczniowie VIII klas szkół podstawowych, którzy w maju przystąpili do obowiązkowego egzaminu ósmoklasisty, za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali średnio 64 proc. punktów możliwych do otrzymania, a z matematyki – 50 proc. – poinformowała w piątek Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Więcej ...

Dokument ws. Komisji niezależnych ekspertów powstanie do końca lata?

2025-07-04 10:30

Episkopat News

Bp Sławomir Oder powiedział PAP, że chciałby, aby z końcem lata jego Zespół opracował dokument ws. Komisji niezależnych ekspertów do zbadania zjawiska wykorzystania seksualnego. Eksperci prawa cywilnego mają doprecyzować m.in. porozumienia miedzy Episkopatem a dwoma Konferencjami Wyższych Przełożonych Zakonnych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Po raz pierwszy świecka kobieta zostanie kanclerzem...

Kościół

Po raz pierwszy świecka kobieta zostanie kanclerzem...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Ten obraz Matki Bożej ma 500 lat. Tysiące pielgrzymów...

Kościół

Ten obraz Matki Bożej ma 500 lat. Tysiące pielgrzymów...

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Kościół

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...