Reklama

Niedziela Przemyska

Konferencja w Drohiczynie

Jan Krakowski

W Podlaskim Centrum Dialogu w Drohiczynie 7 czerwca odbyła się pierwsza konferencja, zorganizowana przez Stowarzyszenie Podlaskie Dziedzictwo Kultury, zatytułowana: „Mój Kościół – Mój Papież – Moja Ojczyzna”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przybyli na nią członkowie stowarzyszenia, do którego należą dyrektorzy placówek kulturalnych, twórcy kultury z regionu oraz sympatycy i goście. Obecny był też inspirator i duchowy opiekun tej inicjatywy bp Antoni Dydycz, któremu podziękowano za pomoc w organizacji i zatwierdzeniu stowarzyszenia, a także były minister sprawiedliwości Stanisław Iwanicki.

Cel stowarzyszenia

Prezes stowarzyszenia Alicja Simanowicz oraz Maria Koc, prezentując stowarzyszenie, powiedziały, że jego celem jest działanie na rzecz kształtowania i wzmacniania tożsamości historyczno-kulturowej Podlasia, w jej zróżnicowanym, wielokulturowym kształcie oraz integracja środowisk kultury w diecezji drohiczyńskiej i w regionie historycznego Podlasia. Funkcjonuje ono w oparciu o naukę i doktrynę społeczną Kościoła katolickiego i ma kreować oraz wspierać inicjatywy kulturalne i artystyczne, nawiązując do tradycji. Ma też działać na rzecz zakorzenienia kulturowo-społecznego mieszkańców Podlasia, promować dorobek różnych kultur na historycznym Podlasiu w duchu szacunku odmiennych światopoglądów, pochodzenia i religii oraz integrować środowiska twórcze zarówno diecezji, jak i regionu oraz dokumentować ich dorobek kulturalny i aktywności społecznej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prelegenci o dziedzictwie kultury

Zebrani wysłuchali najpierw wystąpienia prof. Waldemara Smaszcza, w którym ukazał związki ojczyzny i Kościoła, przenikające się w twórczości św. Jana Pawła II. Przypomniał on też wielką rolę najpierw Soboru Trydenckiego, a następnie Soboru Watykańskiego II w kształtowaniu kultury chrześcijańskiej.

Ks. Stanisław Ulaczyk podzielił się refleksjami z pobytu na Ukrainie, gdzie udał się na grób ziomka ks. Jana Chomickiego, wielkiego duszpasterza z okresu komunizmu. Mówiąc o spostrzeżeniach tamtejszej rzeczywistości, podkreślił widoczną wyniosłość cerkiewnych budowli, kontrastującą z szarością domów zwykłych ludzi, wśród których ma swoje miejsce i wiele do zrobienia Kościół katolicki, wpisujący się w budowę tożsamości, podzielonej kulturowo Ukrainy.

Reklama

Prof. Włodzimierz Blajerski przybliżył natomiast skalę prześladowań Kościoła katolickiego i formy represji, jakie miały miejsce w Polsce po II wojnie światowej. Podkreślił, że represje zawsze dotykają Kościół, gdy podejmuje on walkę o niezależność, będącą gwarantem wypełnienia jego misji.

Swoją najnowszą publikację zaprezentował również dziennikarz i literat Sebastian Karczewski. Jest nią wywiad z abp. Stanisławem Wielgusem, zatytułowany: „Przestańcie się lękać”. Jak powiedział autor jest to spisana refleksja odnosząca się do wiary i życia, którą podzielił się Ksiądz Arcybiskup po trudnym okresie, jaki przeżył. Podchodzi on zaś tak do niego, jak też do obecnej rzeczywistości w świetle wiary, z optymizmem, umiłowaniem Kościoła i troską o niego.

Minister Stanisław Iwanicki poruszył zaś problem świadomości dochodzenia swoich praw przed sądami, czyniąc to w świetle żądań Komisji Majątkowej Cerkwi Prawosławnej, która wystąpiła z roszczeniami finansowymi za ziemie, także w Drohiczynie, mającymi swoje umocowanie w nadaniach carskich po powstaniu styczniowym.

Spotkanie podsumował bp Antoni Dydycz, wyrażając radość z zainteresowania się problematyką dziedzictwa kultury i historii, która wiele wnosi we własny rozwój osobowy i możliwość ubogacenia innych.

Podziękowania

Organizatorzy podziękowali Księdzu Biskupowi za jego nieugiętą postawę w obronie prawdy i ludzi takich jak o. Hejmo czy abp Wielgus. Prezes stowarzyszenia zaprosiła na Podlaski Dzień Kultury Chrześcijańskiej, który odbędzie się 22 czerwca w Drohiczynie, na kolejną konferencję po wakacjach oraz do zapisywania się w struktury stowarzyszenia.

Spotkanie ubogaciła wystawa prac: „Dzieci i Młodzież Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II” oraz występ kapeli ludowej.

Podziel się:

Oceń:

2014-06-17 12:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Mazowiecko-podlaski Hubertus

Łukasz Krzysztofka

Ulewny deszcz ani bardzo silny wiatr nie przestraszyły pszczelarzy, rolników, leśników, myśliwych i jeźdźców, którzy licznie przybyli do Węgrowa na IX mazowiecko-podlaski Hubertus. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. w kościele św. o. Pio, której przewodniczył bp Antoni Pacyfik Dydycz, biskup senior diecezji drohiczyńskiej.

Więcej ...

Londyn: więcej ataków na chrześcijan

2024-06-26 07:21

Karol Porwich/Niedziela

Andreas Blum, proboszcz niemieckiej parafii św. Bonifacego w londyńskiej dzielnicy Eastend, zwrócił uwagę na konsekwencje konfliktu na Bliskim Wschodzie dla chrześcijan w Londynie. W angielskiej metropolii chrześcijanie stanowią obecnie mniej niż 50 procent mieszkańców miasta. Od czasu ataku Hamasu na Izrael wzrosła liczba ataków na wspólnoty chrześcijańskie w Londynie.

Więcej ...

Ruszyły zapisy na 44. Pieszą Pielgrzymkę Wrocławską na Jasną Górę

2024-06-26 11:17

Kamil Szyszka

Na 3 sierpnia planowane jest rozpoczęcie 44. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę. Ruszyły zapisy na pielgrzymkę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?