Kardynał Grzegorz Ryś przewodniczył Mszy św. z konsekracją kościoła Przemienienia Pańskiego i Świętego Maksymiliana Kolbego w Dąbrówce Wielkiej.
W homilii metropolita łódzki odniósł się do liturgii słowa, wskazując na słowo „świątynia”. – W niebie, tam, gdzie, daj Boże, będziemy wszyscy spełnieni w swojej wierze, nie ma kościoła. Pan Bóg nas prowadzi do życia, w którym nie chodzimy do kościoła raz na tydzień, godzinę w niedziele, tylko żyjemy w Bogu. Gdy ludzie żyją wewnątrz Boga i Bóg jest ich świątynią wszytko, co robią, dzieje się w Nim, dlatego nie potrzebują osobno postawionej świątyni, do której by chodzili od czasu do czasu. Ideałem nie jest to, żebyśmy od czasu do czasu chodzili do kościoła, do świątyni. Ideałem jest to, żebyśmy żyli w Bogu – podkreślił kard. Ryś.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Duchowny wyjaśnił także, że zarówno w życiu, jak i w wierze chodzi o to, żeby mieć prawdziwą relację z Bogiem. – Konsekrujemy ten kościół po to, żeby wyznaczał sens wszystkiemu, co jest poza nim, byście wynosili stąd obecność Boga i wnosili ją wszędzie, gdzie żyjecie, pracujecie, odpoczywacie, spotykacie się, żeby całe wasze życie było w Bogu – powiedział kard. Ryś i dodał: - Na tym polega ostateczne wezwanie człowieka do szczęścia, żeby człowiek nie potrzebował jednej świątyni przez chwilę, raz na tydzień, tylko żeby życie upływało mu w Bogu.
Na zakończenie, nawiązując do drugiego czytania (Ap 21, 10-14. 22-23) i Ewangelii (J 14, 23-29), metropolita łódzki powiedział, czemu służy kościół. – Macie prawo mówić, że to jest dom Boży, ale w tym dniu, w którym go konsekrujemy, słyszycie od Jezusa, że On chce innego mieszkania, że On chce mieszkać w was. Jest jedna świątynia, którą Bóg kocha, wybiera – jest nią człowiek. Bóg nigdzie nie chce tak bardzo żyć, jak w każdym z nas! – zakończył.
Budowa kościoła Przemienienia Pańskiego i Świętego Maksymiliana Kolbego w Dąbrówce Wielkiej zakończyła się w 1992 r. Poświęcenia świątyni dokonał abp Władysław Ziółek w 2000 r. Obecnie proboszczem parafii jest ks. Franciszek Kijowski.