Reklama

Kościół

Leon XIV do Episkopatu Włoch: głoszenie Ewangelii i powrót do fundamentów wiary

Vatican Media

Nikt nie może was powstrzymywać od głoszenia Ewangelii, bo wszyscy jej potrzebujemy, aby dobrze żyć i być szczęśliwym – powiedział Leon XIV w pierwszym przemówieniu do włoskiego episkopatu. Podkreślił szczególną rolę świeckich w ewangelizacji. „Idźmy razem z radością i pieśnią na ustach. Bóg jest większy od naszej przeciętności, dajmy się Mu przyciągnąć! Zaufajmy Jego Opatrzności” – apelował Papież.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Najpierw głoszenie Ewangelii

Pośród wyzwań, które stoją przed Kościołem we Włoszech, Ojciec Święty wskazał na pierwszym miejscu ewangelizację. „Przede wszystkim – powiedział – potrzebny jest nowy impuls w głoszeniu i przekazywaniu wiary”. Podkreślił, że trzeba postawić w centrum Jezusa Chrystusa i pomagać ludziom żyć osobistą relacją z Nim, aby odkryli radość Ewangelii.

Powrót do fundamentów naszej wiary

Leon XIV podkreślił, że w czasach wielkiej fragmentaryzacji konieczny jest powrót do fundamentów naszej wiary, do kerygmatu. Jest to pierwsze wielkie zobowiązanie, które motywuje wszystkie pozostałe: niesienie światu Chrystusa, odnowienie misji apostolskiej, zgodnie z tym, pisze Jan Apostoł: „oznajmiamy wam, cośmy ujrzeli i usłyszeli”. „Chodzi o rozeznanie sposobów, w jakie można nieść wszystkim Dobrą Nowinę, poprzez działania duszpasterskie zdolne dotrzeć do tych, którzy są najdalej, oraz poprzez środki, które będą w stanie odnowić katechezę i język głoszenia”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sekularyzacja, odchodzenie od wiary

Reklama

Ojciec Święty przypomniał, że jeszcze w 2006 r. Benedykt XVI mówił o włoskim Kościele jako bardzo żywej rzeczywistości, w której powszechnie uczestniczą ludzie z wszystkich kategorii wiekowych i różnych środowisk. Wskazywał przy tym, że tradycja chrześcijańska jest we Włoszech głęboko zakorzeniona i wydaje owoce. Leon XIV zauważył, że dziś wspólnota chrześcijańska stoi przed nowymi wyzwaniami związanymi z sekularyzacją, odchodzeniem do wiary i kryzysem demograficznym. Odwołując się do papieża Franciszka, podkreślił, że niezbędna dziś postawa prorocza nie wymaga zrywania z tradycją, ale odważnych wyborów.

Bądźmy wzorem pokoju

Papież podkreślił, że Kościół musi być też świadkiem pokoju i zdolności do pojednania, zwłaszcza tam, gdzie relacje międzyludzkie i społeczne stają się trudne, prowadząc do konfliktów. „Niech każda wspólnota stanie się ‘domem pokoju’, w której wrogość uczymy się rozbrajać przez dialog, gdzie praktykuje się sprawiedliwość i pielęgnuje się przebaczenie”.

Na straży godności człowieka

Leon XIV wskazał też na wyzwania wynikające z potrzeby poszanowania godności człowieka. „Sztuczna inteligencja, biotechnologie, ekonomia danych i media społecznościowe głęboko zmieniają nasze postrzeganie i doświadczanie życia. W tej sytuacji godność człowieka może zostać spłaszczona lub zapomniana, zastąpiona przez funkcje, automatyzm, symulacje. Ale człowiek nie jest systemem algorytmów: jest istotą, relacją, tajemnicą” – powiedział Papież.

Kolegialność i synodalność, harmonia w Kościele

Papież wspomniał też o kolegialności i synodalności. Podkreślił, że Kościół we Włoszech łączy szczególna więź z Papieżem. „W pełnieniu wraz z wami mojej posługi, chciałbym, drodzy bracia, inspirować się zasadami kolegialności, które zostały wypracowane przez Sobór Watykański II”. Cytując soborową konstytucję Lumen gentium, przypomniał, że Pan Jezus ustanowił apostołów „jako kolegium, czyli jako stały zespół, na którego czele postawił wybranego spośród nich Piotra”. Podkreślił, że w ten właśnie sposób biskupi mają przeżywać swą posługę: w kolegialności między sobą i z następcą Piotra. Mówiąc z kolei o synodalności, Leon XIV odwołał się do nauczania św. Augustyna, który mówi o potrzebie zachowania pokoju i harmonii między różnymi członkami w ciele Kościoła.

Podziel się:

Oceń:

+7 0
2025-06-17 12:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Leon XIV do nuncjuszy: bądźcie ludźmi zdolnymi do budowania relacji

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Miejcie zawsze spojrzenie pełne błogosławieństwa, bo posługa Piotra to błogosławić - dostrzegać dobro, nawet ukryte, nawet to w mniejszości. Czujcie się misjonarzami, posłanymi przez Papieża, by być narzędziami komunii i jedności, w służbie godności osoby ludzkiej, promując wszędzie szczere i konstruktywne relacje z władzami, z którymi będziecie współpracować - wskazał Ojciec Święty podczas spotkania z papieskimi przedstawicielami przy państwach i organizacjach międzynarodowych na całym świecie.

Więcej ...

Maria Magdalena – świadek Zmartwychwstania

Fra Angelico, Noli me tangere (Nie dotykaj mnie lub Nie zatrzymuj mnie)

Więcej ...

Producent „Lalki”: podziękowałem TVP za ofertę, ale postanowiłem jej nie przyjmować

2025-07-22 16:15

Teaserowy plakat "Lalki" / Materiały prasowe / Gigant Films

Podziękowałem TVP za ofertę i po przeanalizowaniu postanowiłem jej nie przyjmować. Motywacja była wyłącznie biznesowa, myślę, że dostarczę do projektu koproducenta lub koproducentów na lepszych warunkach - wyjaśnił producent i scenarzysta nowej filmowej adaptacji „Lalki” Radosław Drabik.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Maria Magdalena jest bardzo ważną osobą w gronie...

Wiara

Maria Magdalena jest bardzo ważną osobą w gronie...

Śladem świętej z Magdali

Święci i błogosławieni

Śladem świętej z Magdali

Franciszek: Maria Magdalena apostołką nadziei

Franciszek

Franciszek: Maria Magdalena apostołką nadziei

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...