Reklama

Kościół

Bp Varden: Leon XIV mówi jak Augustyn, nawet jeśli go nie cytuje

2025-06-21 09:18
Bp Erik Varden

Vatican Media

Bp Erik Varden

W zsekularyzowanych społeczeństwach Kościół musi proponować liturgię o wyraźnej wertykalnej orientacji, ukierunkowaną na Boga – uważa bp Erik Varden OCSO, przewodniczący Episkopatu krajów nordyckich. Jego zdaniem chrytocentryczna orientacja nowego Papieża jest bardzo obiecująca. W jego słowach pobrzmiewa nauczanie ojców Kościoła. Leon mówi jak Augustyn, nawet jeśli go wprost nie cytuje.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chrystocentryzm to linia przewodnia nowego Papieża

Bp Varden przyznaje, że w nowym Papieżu poruszają go właśnie te patrystyczne odniesienia. Nawet jeśli nie cytuje św. Augustyna, to wypowiada słowa, które ten starożytny biskup Hippony mógłby wypowiedzieć. Norweski biskup zwraca też uwagę na chrystocentryczną orientację nowego Papieża, która od początku przenika jego przesłanie. „Wydaje mi się ona spójną i obiecującą linią przewodnią jego nauczania” – dodaje bp Varden w wywiadzie dla tygodnika Famille Chrétienne.

Leon nie buduje profilu, w tym jest najbardziej proroczy

Przyznaje, że uderza go prostota i godność, z jaką Leon XIV przyjął swoją funkcję. „Nie próbuje narzucić osobistego stylu, budować ‘profilu’. Być może właśnie to jest dziś najbardziej prorocze w świecie, w którym chcemy, aby każde wypowiedziane słowo, każdy nasz gest był opatrzony rozpoznawalnym podpisem” – mówi przewodniczący nordyckich biskupów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Europo, co zrobiłaś ze swoim chrztem?

Zauważa, że od nowego Papieża mogliśmy już usłyszeć dyskretne, ale głębokie przypomnienie o dziedzictwie Europy. Przyznaje, że osobiście często myśli o zdaniu, które św. Jan Paweł II wypowiedział w 1980 r. podczas pierwszej podróży do Francji. Po uprzejmym wyrażeniu uznania dla wszystkiego, co Francja dała światu, z powagą zadał pytanie: „Francjo, co uczyniłaś ze swoim chrztem?” „Myślę, że to pytanie powinna dziś usłyszeć cała Europa” – dodaje bp Varden.

Relatywizm nie zaspokaja ani inteligencji, ani ducha

Reklama

Norweski biskup, który sam jest konwertytą, stwierdza, że we współczesnym świecie, obiektywnie zagrożonym na wiele różnych sposobów, można zauważyć prawdziwe poszukiwanie punktów odniesienia. „Relatywizm słusznie określany jako dyktatura, nie zaspokaja już inteligencji ani ducha. Zbieżność tych czynników przyczynia się do intensyfikacji poszukiwań duchowych, zwłaszcza wśród młodych” – dodaje bp Varden.

Co dla poszukujących? Przede wszystkim dobra liturgia

Zapytany, co Kościół powinien im zaoferować, odpowiada, że „przede wszystkim liturgiczne celebracje niosące prawdziwy wymiar transcendencji, naznaczone wyraźną wertykalnością, w których tajemnica Boga jest w pełni postrzegana jako źródło komunii między ludźmi. To uznanie pierwszeństwa kultu jest moim zdaniem fundamentalne” – mówi norweski biskup trapista.

Odważyć się mówić o Bogu, jak Jon Fosse

Zastrzega przy tym, że niezbędne jest również otwarte głoszenie Ewangelii. „Trzeba odważyć się mówić o duchowym pragnieniu, które jest obecne w sercu człowieka, wspominać o możliwości, że życie ma sens, że sama historia zmierza do celu”. Bp Varden zauważa, że w Norwegii przykładem takiego świadectwa jest twórczość Jona Fosse, laureata literackiej Nagrody Nobla w 2023 roku. „To niemal cud, że w naszym kraju pojawił się tak głęboko kontemplacyjny, otwarcie katolicki pisarz, który jest czytany, rozumiany i odczuwany w głębi serca i umysłu przez tak wielu czytelników”.

Wiarygodne świadectwo miłości

Bp Varden dodaje, że innym niezbędnym elementem misji Kościoła względem zsekularyzowanego, lecz poszukującego sensu człowieka jest świadectwo miłości. W przeszłości było ono przede wszystkim domeną zgromadzeń zakonnych. Dziś wobec kryzysu powołań musimy wypracować inne sposoby, aby konkretnie i wiarygodnie świadczyć o wymogach Ewangelii – podkreśla przewodniczący Episkopatu krajów nordyckich.

Podziel się:

Oceń:

+7 -1

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan/ Pierwsi wierni weszli na plac, gdzie odbędzie się inauguracja pontyfikatu Leona XIV

Ks. Tomasz Podlewski

Pierwsi wierni weszli wczesnym rankiem w niedzielę na plac Świętego Piotra, gdzie o godzinie 10.00 rozpocznie się msza święta inaugurująca pontyfikat Leona XIV. Odbędzie się ona ponad trzy tygodnie po uroczystościach pogrzebowych papieża Franciszka.

Więcej ...

Nowy przełożony generalny Papieskiego Instytutu Misji Zagranicznych

2025-07-08 11:52
O. Francesco Rapacioli

Vatican Media

O. Francesco Rapacioli

62-letni o. Francesco Rapacioli, misjonarz pracujący w Bangladeszu, został nowym przełożonym generalnym Papieskiego Instytutu Misji Zagranicznych (PIME). Został wybrany podczas XVI Zgromadzenia Ogólnego, które trwa od 22 czerwca w Rzymie, w Międzynarodowym Centrum Animacji Misyjnej (CIAM).

Więcej ...

Cztery spotkania dzieci i młodzieży z astronautą na ISS

2025-07-08 16:35

PAP/Albert Zawada

Mimo trwających wakacji ponad 2 tysiące osób – uczniów i nauczycieli – wzięło udział w piknikach i całodniowych wydarzeniach towarzyszących czterem połączeniom z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS). Podczas spotkań astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski odpowiadał na pytania dzieci i młodzieży.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Niedziela Świdnicka

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Na ile jestem zjednoczony z Chrystusem?

Wiara

Na ile jestem zjednoczony z Chrystusem?

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie