Reklama

Wiara

Uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła

Czego uczą nas, wierzących, święci Apostołowie Piotr i Paweł?

2025-06-24 07:37

pixabay.com

To jedno z najstarszych świąt roku liturgicznego, włączone do kalendarza już w IV wieku, o czym świadczy „Depositio martyrum” (354 r.). Poprzez swoje męczeństwo Piotr i Paweł stali się niczym „bracia”, poprzez swoje świadectwo są „fundamentem” naszej wiary w Pana Jezusa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ewangelia Mt 16, 13-19

Gdy Jezus przyszedł w okolice Cezarei Filipowej, pytał swych uczniów: «Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?» A oni odpowiedzieli: «Jedni za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za Jeremiasza albo za jednego z proroków». Jezus zapytał ich: «A wy za kogo Mnie uważacie?» Odpowiedział Szymon Piotr: «Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego». Na to Jezus mu rzekł: «Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr, czyli Opoka, i na tej opoce zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie».

Drodzy!

Reklama

1. To jedno z najstarszych świąt roku liturgicznego, włączone do kalendarza już w IV wieku, o czym świadczy „Depositio martyrum” (354 r.). Poprzez swoje męczeństwo Piotr i Paweł stali się niczym „bracia”, poprzez swoje świadectwo są „fundamentem” naszej wiary w Pana Jezusa. Razem zaś są założycielami nowego chrześcijańskiego Rzymu. To właśnie dlatego Kościół katolicki obchodzi jedną uroczystość Apostołów Piotra i Pawła, tego samego dnia, czyli 29 czerwca. Św. Augustyn pisał: „Jeden dzień jest poświęcony świętu dwóch apostołów. Ale oni również byli jednością. Chociaż ponieśli śmierć męczeńską w różnych dniach, to jednak stanowili jedno w Chrystusie” (zob. Disc. 295, 1-2. 4. 7-8; PL 38, 1348-1352).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Według starożytnej tradycji na Via Ostiense w Urbe (Rzymie), kilka metrów od aktualnej bazyliki św. Pawła za Murami, miało miejsce ostatnie spotkanie Piotra i Pawła, którzy następnie zostali rozdzieleni i wysłani na śmierć męczeńską.

Podziel się cytatem

Piotr został zabrany do starożytnego Cyrku Nerona, który w tamtym czasie stał w miejscu obecnego Placu Świętego Piotra. Został ukrzyżowany głową na dół, prawdopodobnie w roku 64 podczas prześladowania Nerona. Z kolei Paweł został zaprowadzony „ad aquas salvias”, czyli na teren obecnych Tre Fontane (Trzech Źródeł) i tam ścięty.

2. Szymon był rybakiem z Betsaidy (Łk 5,3; J 1,44), który później osiedlił się w Kafarnaum (Mk 1,2; 1,29). Jego brat Andrzej wprowadza go do grona uczniów Jezusa (J 1,42), ale Szymon prawdopodobnie został przygotowany na to spotkanie przez Jana Chrzciciela. Chrystus zmienia jego imię i nazywa go „Opoką”, czyli skałą (Mt 16:17-19; J 21:15-17), samego siebie zaś kamieniem, który, odrzucony przez budujących, stał się kamieniem węgielnym (por. Mt 21, 42). Szymon Piotr jest jednym z pierwszych świadków, który widzi pusty grób (J 20, 6) i ma szczególne objawienie zmartwychwstałego Jezusa (Łk 24, 34).

Po wniebowstąpieniu Piotr staje na czele wspólnoty chrześcijańskiej (Dz 1,15; 15,7), określa program głoszenia Dobrej Nowiny (Dz 2,14-41) i dzięki bezpośredniej interwencji Ducha Świętego, jako pierwszy mówi o potrzebie otwarcia Kościoła na pogan (Dz 10-11).

Podziel się cytatem

Reklama

Duchowa misja nie uwalnia go od ludzkiej kondycji ani od wad jego temperamentu (por. np. Mt 14:30; J 13:6; 18:10). Paweł nie waha się zaprzeczyć mu w słynnej dyskusji w Antiochii (Dz 15; Ga 2:11-14), zachęcając go do uwolnienia się od żydowskich praktyk. Rzeczywiście, wydaje się, że w tej kwestii Piotr powoli otwierał swój umysł i miał tendencję do uważania chrześcijan pochodzenia pogańskiego za społeczność gorszą od chrześcijan pochodzenia żydowskiego (Dz 6:1-2).

Po przybyciu do Rzymu Piotr staje się apostołem wszystkich. Wtedy w pełni wypełnia swoją misję jako „kamień węgielny”, jednocząc Żydów i pogan w jednym „budynku” i przypieczętowuje tę misję swoją krwią.

Paweł po swoim nawróceniu na drodze do Damaszku odbył cztery lub pięć podróży wokół Morza Śródziemnego. Pierwszą odbył w towarzystwie Barnaby (Dz 13-14): wyruszyli z Antiochii, zatrzymali się na wyspie Cypr, a następnie podróżowali przez Azję Mniejszą, dzisiejszą Turcję. Po spotkaniu apostołów w Jerozolimie, Paweł rozpoczyna drugą podróż, tym razem wyraźnie jako „wysłannik” „Dwunastu” (Dz 15,36-18,22). Ponownie przemierza Azję Mniejszą, ewangelizuje Frygię i Galację, gdzie choruje (Ga 4:13). Następnie wraz z Łukaszem udaje się do Europy i zakłada wspólnotę w Filippi (północna Grecja). Po okresie uwięzienia ewangelizuje Grecję: w Atenach jego misja osiada na mieliźnie przed filozofami; w Koryncie zakłada wspólnotę, która jest dla niego źródłem wielu trosk. Następnie powraca do Antiochii.

Trzecia podróż (Dz 18:23-21:17) prowadzi z powrotem do Kościołów założonych w dzisiejszej Turcji, zwłaszcza do Efezu, a następnie do Grecji i Koryntu. W drodze do Miletu przepowiada trudności, które go spotkają. Wkrótce, po powrocie do Jerozolimy, zostaje aresztowany przez Żydów i uwięziony (Dz 21). Będąc obywatelem rzymskim, Paweł odwołuje się do Rzymu.

Reklama

W ten sposób wyrusza w czwartą podróż do Rzymu, jednak już nie jako wolny człowiek (Dz 21-28). Dotarł do Rzymu około 60 lub 61 roku; był przetrzymywany w więzieniu do około 63 roku. W międzyczasie, korzystając z pewnych udogodnień, często kontaktował się z chrześcijanami w mieście i pisał „listy więzienne”.

Uwolniony z więzienia w 63 r., prawdopodobnie udał się w ostatnią podróż do Hiszpanii (Rz 15:24-28) lub do wspólnot prowadzonych przez Tymoteusza i Tytusa, do których pisał listy sugerujące jego rychły koniec. Aresztowany i ponownie uwięziony, Paweł poniósł śmierć męczeńską około 67 roku.

3. Czego uczą nas wierzących święci Apostołowie Piotr i Paweł? Św. Piotr Chryzolog mówił, że św. Piotr „jest stróżem wiary, skałą Kościoła, odźwiernym Królestwa Niebieskiego. Jest rybakiem, który powołany do apostolstwa, przyciąga do siebie haczykiem świętości tłumy zanurzone w odmętach błędu, a w sieci swego nauczania gromadzi i utrzymuje przy wierze ogromne rzesze ludzi” (Sermo 107:3).

Reklama

Ale ten Piotr miał też chwile trudne. Był moment, kiedy nawet zaparł się Jezusa, zaprzeczył, że Go zna, ale wtedy „Pan obrócił się i spojrzał na Piotra. Wspomniał Piotr na słowo Pana, jak mu powiedział: «Dziś, zanim kogut zapieje, trzy razy się Mnie wyprzesz». Wyszedł na zewnątrz i gorzko zapłakał” (Łk 22, 61-62). Pan mu przebaczył, bo uznał swój grzech. My także winniśmy kierować do Jezusa analogiczną prośbę: „Spójrz także na nas, Panie Jezu, abyśmy i my mogli uznać nasze błędy, obmyć nasze winy łzami skruchy i zasłużyć na przebaczenie grzechów” (św. Ambroży, Exameron V, 89). Prosimy Piotra, by wejrzał na nas i wyprosił nam autentyczne nawrócenie, tak ważne dla życia świata i Kościoła. Oby Książe Apostołów pomagał nam nie tylko swoim przykładem, ale także swoim wstawiennictwem: „Módl się za nami Piotrze, który potrafiłeś tak skutecznie zapłakać nad sobą i sprawić, by współczujące oblicze Chrystusa zwróciło się ku Bogu” (tamże, 90).

Papież Paweł VI uczył, że w dzisiejsze święto mamy prosić świętych Apostołów Piotra i Pawła o stałość naszej wiary i solidność życia według Ewangelii. Prosić ich, by nasze słowa i czyny szły w parze, by była między nimi harmonia, by nasza wiara była czysta i prawdziwa, byśmy byli wierni wierze i jej przykazaniom (por. Paweł VI, Homilia, Niedziela 29 czerwca 1969).

Podziel się cytatem

O to wszystko prosimy św. Piotra i Pawła w dzisiejszą uroczystość, by wypraszali dla nam wiarę czystą i solidną, stałość w wierze i zapał radosnego dzielenia się nią z innymi, którzy jeszcze nie wierzą lub od wiary odeszli. Prosimy ich, by uczyni z nas pięknych głosicieli radosnego orędzia w Bożym miłosierdziu.

Święci Apostołowie! Módlcie się za nami. Amen!

Więcej książek, artykułów, tekstów oraz nagrania audio homilii znajdziesz na stronie internetowej ojca prof. Zdzisława Kijasa: zkijas.com

Redakcja tekstu: dr Monika Gajdecka-Majka

Homilie pochodzą z książki "U źródła Życia. Rozważania na niedziele czasu Adwentu, Bożego Narodzenia, Wielkiego Postu i Wielkanocy, Rok A,B,C", wydanej przez wydawnictwo Homo Dei.

Podziel się:

Oceń:

+28 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy czuję się Jego uczniem?

2025-07-01 20:39

Adobe Stock

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytania: Czy czuję się Jego uczniem? Czy jestem uczniem Jezusa w moim środowisku życia (w rodzinie, wspólnocie, w pracy…)? Czy wierzę, że tam, gdzie żyję i pracuję, jestem „posłany” przez Jezusa? W kapłaństwie, w rodzinie, w szkole, w pracy, w ośrodku wakacyjnym?

Więcej ...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

2025-07-05 19:11

Vatican Media

Dotychczasowy radca nuncjatury apostolskiej w Warszawie, ks. prał. Pavol Talapka został skierowany do pracy w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, a do stolicy Polski przybędzie pracujący dotychczas jako radca nuncjatury w Kijowie pochodzący z Indii ks. prał. Joseph Maramreddy - dowiaduje się KAI.

Więcej ...

Iga Świątek wygrywa i jest już w czwartej rundzie Wimbledonu

2025-07-05 19:06
Iga Świątek

PAP/EPA

Iga Świątek

Iga Świątek awansowała do czwartej rundy wielkoszlemowego turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym tenisistka pewnie pokonała Amerykankę Danielle Collins 6:2, 6:3. Jej kolejną rywalką w Londynie będzie Dunka Clara Tauson.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Na jak wiele stać mnie z miłości do Boga?

Wiara

Na jak wiele stać mnie z miłości do Boga?

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...