Reklama

Jasna Góra

Odkryj Jasną Górę z Jasnogórskim Centrum Informacji

2025-07-03 17:45

BPJG

Odkryj Jasną Górę - zachęcają przewodnicy Jasnogórskiego Centrum Informacji. Od 30 lat pracownicy Centrum i wolontariusze służą przybywającym tutaj pielgrzymom z Polski i świata. Zapewniają bogatą ofertę dla zwiedzających. W ubiegłym roku oprowadzono prawie 90 tys. osób z 74 krajów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Trasy...

S. Małgorzata Kierznowska, dyrektor Jasnogórskiego Centrum Informacji zapewnia, że każdy z pielgrzymów znajdzie na Jasnej Górze coś, co go zachwyci. Jak zauważyła, wierni przybywają tutaj przede wszystkim, aby spotkać się z Matką Bożą, dlatego zwiedzanie rozpoczynają od poznania historii Cudownego Obrazu.

Na pielgrzymów czeka kilka tras tematycznych, ale jest też ta „standardowa”. W jej ramach można zwiedzić cztery wybrane obiekty. Pielgrzymi mają do wyboru: Bazylikę Jasnogórską, Sale Rycerską, Muzeum 600-lecia, Bastion św. Barbary, Muzeum św. Jan Pawła II czy Bastion św. Rocha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wśród tras tematycznych jest „twierdza” czyli Fortalitium Marianum, ta trasa obejmuje m.in. Bastion św. Rocha z oryginalnymi murami obronnymi z XVII w. i Bastion św. Barbary z „Golgotą Wschodu” oraz Kaplicą Jasnogórskiej Matki Pojednania - miejscami pamięci o historii narodowej.

Jest także „Via Crucis” - przedstawiająca jasnogórskie Drogi Krzyżowe. Podczas niej zwiedzić można: Golgotę Jasnogórską, Kaplicę św. Jana Pawła II, Wały Jasnogórskie czy Kaplicę Matki Bożej, a w niej drogę krzyżową autorstwa Jerzego Dudy-Gracza. W listopadzie trasa dla zwiedzających poszerzona jest o jasnogórskie krypty. Natomiast od września rusza nowa trasa „Śladami II Wojny Światowej”.

Reklama

Dyrektor Jasnogórskiego Centrum Informacji zwróciła uwagę, że na Jasną Górę przyjeżdżają grupy zagraniczne, które podążają śladami św. Jana Pawła II i te „ślady” także można odnaleźć w jasnogórskim sanktuarium. W Kaplicy Matki Bożej są wota, które pozostawił papież Polak. Liczne pamiątki umieszczone w Muzeum św. Jana Pawła i bł. kard. Wyszyńskiego np. jego samochód. Jest także kaplica poświęcona świętemu przy Wieczerniku. S. Kierznowska zauważyła, że zwiedzający często czują niedosyt i wielu z nich wraca do sanktuarium. - Bardzo często pielgrzymi podkreślają, że Jasna Góra nie jest muzeum, a żywym Kościołem. Są zachwyceni modlącymi się Polakami i mają potrzebę serca, żeby tutaj wrócić - mówiła.

Znajdź kocią łapkę i spróbuj podnieś pięciotonowy dzwon… czyli oferta dla dzieci

Jasnogórskie Centrum Informacji swoją ofertę kieruje także do najmłodszych odwiedzających Jasną Górę. Z myślą o dzieciach przygotowano specjalne formy oprowadzania, które są dostosowane do ich wieku i poziomu wiedzy. - Najpierw idziemy do Królowej Polski i na kolanach przechodzimy wokół ołtarza, aby dzieci doświadczyły Jej obecności, ale też poznały tradycję Polaków. Następnie przechodząc do Bazyliki najmłodsi zwracają uwagę na kule złożone tutaj przez niepełnosprawnych. W Muzeum 600-lecia zachwycają się sukniami Matki Bożej i instrumentami muzycznymi - opowiada s. Małgorzata. Dodała, że ciekawostką dla dzieci są łapki kotów odbite w cegle w Bastionie Św. Rocha, a także armaty i dzwony na murach sanktuarium. – Stoi tam jeden z najstarszych dzwonów. Waży pięć ton. Próbujemy go podnieść - mówi z uśmiechem dyrektor Jasnogórskiego Centrum Informacji.

Wieża jasnogórska dostępna dla pielgrzymów

Pielgrzymi, którzy nie mają lęku wysokości mogą wejść na wieżę jasnogórską. Ma ona 106,3 m wysokości i składa się z pięciu kondygnacji. Z dołu na najwyższą kondygnację prowadzi 519 stopni. W połowie wieży umieszczony został zegar, który ma 36 dzwonów i dzwonków. Natomiast na igle wieży umieszczony jest kruk z bochnem chleba w dziobie, którego rozpiętość skrzydeł wynosi 170 cm. Wieża jest otwarta dla zwiedzających od godz. 8:00 - 16:00 (ostatnie wejście o godz.15:30).

Języki...

Przewodnicy jasnogórscy oprowadzają w 10 językach:

Reklama

polskim, angielskim, niemieckim, włoskim, francuskim, hiszpańskim, portugalskim, rosyjskim, niderlandzkim i ukraińskim.

Jasnogórskie Centrum Informacji oferuje zwiedzającym zestawy słuchawkowe, które poprawiają słyszalność przewodnika przez grupę.

Jak zarezerwować przewodnika?

Aby zarezerwować zwiedzanie wystarczy wypełnić formularz na stronie internetowej, podając preferowaną datę i godzinę wizyty oraz liczbę uczestników. Następnie pracownicy Centrum oddzwonią, aby potwierdzić termin.

Kontakt:

Mail: jci@jasnagora.pl

Telefon: +48 34 37 77 408

Strona: https://jci.jasnagora.pl

Ważne informacje:

Jasnogórskie Centrum Informacji znajduje się na dziedzińcu, obok wejścia do Bazyliki. Otwarte jest w sezonie letnim od godz. 8:00 do 17:00. Ostatnie zwiedzanie rozpoczyna się o godz. 15.30. Oprowadzanie trwa około 1,5 godziny.

W niektórych miejscach sanktuarium np. przybudówce Kaplicy Matki Bożej czy przy drodze krzyżowej Jerzego Dudy-Gracza dostępne są kody QR, pod którymi kryją się rozważania, dostępne w różnych językach i historie obrazów.

Podziel się:

Oceń:

+2 -1

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łagiewniki: filmowe spacery po sanktuarium obok tradycyjnych pielgrzymek

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego otwarte są wszystkie możliwe zdroje łask. Warto zrobić krok wiary i przekroczyć bramy miłosierdzia

B. M. Sztajner/Niedziela

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego otwarte są wszystkie możliwe zdroje łask. Warto zrobić krok wiary i przekroczyć bramy miłosierdzia

Zgromadzenie Matki Bożej Miłosierdzia z Łagiewnik i TVP Kraków zaprasza na filmowe zwiedzanie krakowskiego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. W dobie pandemii wirtualne spacery są kierowane do tych, którzy nie będą mogli osobiście pielgrzymować do Łagiewnik.

Więcej ...

Czy moja wiara jest oparta na Jezusie i Jego zmartwychwstaniu?

2025-06-12 09:28

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 20, 24-29.

Więcej ...

Szef MSZ: w ataku na Kijów ucierpiał budynek wydziału polskiej ambasady

2025-07-04 11:41
W zmasowanym rosyjskim ataku na Kijów ucierpiał budynek wydziału konsularnego polskiej ambasady

PAP/EPA

W zmasowanym rosyjskim ataku na Kijów ucierpiał budynek wydziału konsularnego polskiej ambasady

Szef MSZ Radosław Sikorski przekazał w piątek, że w zmasowanym rosyjskim ataku na Kijów ucierpiał budynek wydziału konsularnego polskiej ambasady. Wszyscy są cali i zdrowi - poinformował. Minister podkreślił, że Ukraina pilnie potrzebuje środków obrony przeciwlotniczej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Po raz pierwszy świecka kobieta zostanie kanclerzem...

Kościół

Po raz pierwszy świecka kobieta zostanie kanclerzem...

Papież jako pierwszy odprawi 9 lipca Mszę w intencji...

Leon XIV

Papież jako pierwszy odprawi 9 lipca Mszę w intencji...

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Kościół

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...