Reklama

Kościół

Bp Przyborek w Markowej: gościnność Rodziny Ulmów rodziła się z Chleba Życia

2025-07-06 17:09
Błogosławiona rodzina kierowała się w życiu zasadą miłości Boga i bliźniego

www.ulmowie.pl

Błogosławiona rodzina kierowała się w życiu zasadą miłości Boga i bliźniego

W Markowej trwa Święto bł. Rodziny Ulmów, związane z przypadającym jutro wspomnieniem liturgicznym „Samarytan z Markowej”. Uroczystej Mszy św. w niedzielę w miejscowym kościele przewodniczył bp Piotr Przyborek, biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej, przewodniczący Rady KEP ds. Turystyki i Pielgrzymek oraz członek Rady ds. Rodziny. W homilii podkreślił, że ujęła go gościnność Ulmów, która nie pozostawiała nikogo głodnym, mimo że niewiele mieli. Jak podkreślił, taka postawa rodzi się z karmienia się Chlebem Życia, czyli komunią św.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wraz z biskupem do Markowej przybyła grupa pielgrzymów z archidiecezji gdańskiej, którzy rano wraz z grupą z Łańcuta przeszli pieszo jeden odcinek trasy Przemyskiej Pielgrzymki na Jasną Górę. Oprawę muzyczną podczas Eucharystii zapewnił miejscowy chór „Cantus Deo”.

W homilii bp Przyborek odwołał się do motywu domu, pojawiającego się na kartach Nowego Testamentu, odnosząc go do domu Rodziny Ulmów oraz naszego współczesnego życia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Najpierw przywołał Betlejem, czyli Dom Chleba. - W kontekście błogosławionych Ulmów zwróciła moją uwagę gościnność, która rzeczywiście nie pozostawiała nikogo głodnym, nie pozostawiała nikogo na progu. Gościnność, mimo skromności bytu, mimo tego że nie za wiele mieli - mówił kaznodzieja. Jak zaznaczył, taka postawa rodzi się z karmienia się Chlebem Życia, czyli komunią św. - Bez tego dom może być piękny, wspaniały, odmalowany, elegancki, ale będzie pusty - uznał.

Następnie hierarcha zobrazował życie w domu Świętej Rodziny w Nazarecie. Porównał go do wielorakich pasji i gospodarności Józefa Ulmy. - Jezus też w takiej zwyczajności, skromności i pracowitości dorastał, a jednocześnie to życie nie było smutne. Ono było przepiękne, ono było pomysłowe, ono było wypełnione radością bliskości Józefa, Maryi i Jezusa - mówił. Podobnie było w domu Ulmów - pracowicie, ale radośnie i twórczo.

Reklama

Kolejnym domem był do Szymona Piotra w Kafarnaum, w którym zamieszkał Pan Jezus. Do tego miejsca przychodziło wielu ludzi po cud uzdrowienia. Później w jego miejscu zbudowano kościół - dziś nieistniejący, ale zachowane zostały jego fundamenty. - Dzieci mówią, że tabernakulum to dom Pana Jezusa. On jest dla nas i chce być odwiedzany - podkreślił kaznodzieja. - Dom Rodziny Ulmów to była obecność. Tam każdy przychodził, każdy był radosny i każdy otrzymał to, czego potrzebował. Patrząc na dom naszego serca: Pan Jezus daje mi talenty, daje mi powołanie, daje mi łaskę po to, żebym każdemu na miarę swoich możliwości służył - wyjaśniał przewodniczący Rady KEP ds. Turystyki i Pielgrzymek.

Dalej bp Przyborek ukazał gospodę, do której dobry Samarytanin z przypowieści zawiózł pobitego człowieka. Jak tłumaczył kaznodzieja, jest to miejsce, gdzie przechodzimy od pytania „kto jest moim bliźnim?” do tego „jak stać się bliźnim drugiego człowieka, jak nie zdezerterować, jak po prostu nie zamknąć drzwi wtedy, kiedy tego najbardziej potrzebuje?”. - Rodzina Ulmów dojrzała do tego, dorosła i przyjęła tych, którzy byli zagrożeni śmiercią - zauważył, dodając, że ich nagroda wieczna za tę postawę została potwierdzona przez beatyfikację.

Członek Rady ds. Rodziny wskazywał, że w naszym codziennym życiu nie musimy stawać w obliczu tak trudnych wyborów, ale chodzi też o codzienne „obumieranie dla samego siebie i tworzenie domu, który będzie domem otwartym, bo ludzie będą do niego zmierzać, gdyż w tym domu będzie obecny Chrystus i jego miłość”.

Ostatnią przypowieścią przytoczoną przez bp. Przyborka była opowieść o domu zbudowanym na skale i piasku. Jak przyznał, dom zbudowany na fundamencie wiary i sakramentów wymaga trudu i to może rodzić zniechęcenie, gdy inni idą na łatwiznę. Gdy jednak pojawią się problemy - wyjaśniał - ten dom nie runie. Taką postawą w ocenie biskupa wykazali się mieszkańcy Markowej, którzy mimo zbrodni na Ulmach, nadal ukrywali w swoich domach Żydów.

Dzisiaj w Zagrodzie-Muzeum Wsi Markowa organizowany jest również Festiwal Kultury Pamięci „Markowa - otwarte drzwi” obchodzony co roku w pierwszą niedzielę lipca. W tym roku upamiętnia on 90. rocznicę ślubu Wiktorii i Józefa Ulmów przypadającą na 7 lipca. W następstwie beatyfikacji Rodziny Ulmów dzień ich ślubu obchodzony jest jako liturgiczne wspomnienie całej rodziny.

Kościół pw. św. Doroty w Markowej - ze względu na kult błogosławionej Rodziny Ulmów, jest jednym z trzydziestu trzech kościołów w archidiecezji przemyskiej, wybranym na Rok Jubileuszowy 2025, gdzie można zyskiwać specjalne odpusty za odbycie pielgrzymki i odmówienie przypisanych modlitw.

Podziel się:

Oceń:

+7 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Szarbela

Mat.prasowy

Nowennę można rozpocząć w dowolnym czasie. Uroczyście jest odprawiana w klasztorze w Annai jako przygotowanie do trzeciej niedzieli lipca, głównej uroczystości poświęconej świętemu Szarbelowi, na pamiątkę jego święceń kapłańskich 23 lipca 1859 roku.

Więcej ...

Rzecznik archidiecezji warszawskiej: w związku ze śmiercią mężczyzny k. Grójca zatrzymany został duchowny

2025-07-25 13:03

Adobe Stock

Grójecka prokuratura i policja prowadzą śledztwo dot. śmierci mężczyzny, którego podpalone zwłoki znaleziono na drodze w Lasopolu w powiecie grójeckim. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę, który może mieć związek ze sprawą. Rzecznik archidiecezji warszawskiej potwierdził, że chodzi o duchownego.

Więcej ...

Szwajcaria: radna miejska strzelała do obrazu przedstawiającego Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus

2025-07-25 21:09

zrzut ekranu Instagram

Prokuratura w Zurychu postawiła zarzuty radnej miejskiej i byłej przewodniczącej Partii Zielono-Liberalnej Saniji Ameti po zamieszczeniu przez nią zdjęcia, na których oddaje około 20 strzałów do obrazu przedstawiającego Matkę Boską z Dzieciątkiem Jezus. Według informacji szwajcarskiego portalu 20 Minuten, Ameti oskarżono na podstawie artykułu 261. szwajcarskiego kodeksu karnego o publiczne znieważenie przekonań religijnych i zakłócanie pokoju religijnego.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Rzecznik archidiecezji warszawskiej: w związku ze...

Wiadomości

Rzecznik archidiecezji warszawskiej: w związku ze...

Litania do św. Krzysztofa

Modlitwa

Litania do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Kościół

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...