Reklama

Leon XIV

Papież: przyczyną kryzysu ekologicznego jest grzech

2025-07-09 13:24

PAP/EPA/YARA NARDI / POOL

Nasza misja troski o stworzenie, niesienia pokoju i pojednania, jest misją samego Jezusa, którą On nam powierzył. Słuchamy wołania ziemi i ubogich, ponieważ to wołanie dotarło do serca Boga. Nasze oburzenie jest Jego oburzeniem, nasza praca jest Jego pracą – powiedział Papież podczas Eucharystii w ekologicznej farmie w Castel Gandolfo. Leon XIV sprawował ją według nowego formularza Mszy za ochronę stworzenia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To Bóg nas zobowiązuje do działania

Ojciec Święty podkreślił, że to sam Bóg zobowiązuje Kościół do postawy proroczej, nawet gdy wymaga ona odwagi, aby przeciwstawić się niszczycielskiej mocy władców tego świata. „Niezniszczalne przymierze między Stwórcą a stworzeniami, mobilizuje bowiem nasz umysł i nasze wysiłki, aby zło przemieniać w dobro, niesprawiedliwość w sprawiedliwość, a chciwość we wspólnotę” – powiedział Leon XIV.

Przyczyną kryzysu jest grzech

Papież zauważył, że aby wyjść z kryzysu ekologicznego trzeba jak św. Franciszek odkryć na nowo, że to Bóg stworzył wszystko, dając nam życie. To dlatego Biedaczyna z Asyżu może nazywać stworzenia bratem, siostrą i matką. „Jedynie spojrzenie kontemplacyjne może zmienić naszą relację ze światem stworzonym i wyprowadzić nas z kryzysu ekologicznego, którego przyczyną jest zerwanie relacji z Bogiem, z bliźnim i z ziemią z powodu grzechu” - dodał Ojciec Święty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Papież podkreślił, że trzeba się modlić o nawrócenie wielu ludzi, zarówno w Kościele, jak i poza nim, którzy nie dostrzegają pilnej potrzeby troski o wspólny dom. Wiele bowiem klęsk żywiołowych jest po części spowodowanych nadmierną działalnością człowieka i jego stylem życia.

Nadzieją jest Jezus, On panuje nad żywiołami

Reklama

Rozważając Ewangelię o burzy na jeziorze, Leon XIV powiedział, że lęk uczniów podczas burzy odzwierciedla strach większości rodzaju ludzkiego. „Jednak w samym sercu Jubileuszu wyznajemy: jest nadzieja! - mówił Papież - Spotkaliśmy ją w Jezusie, Zbawicielu świata. On, po raz kolejny jako władca uspokaja burzę. Jego moc nie niszczy, lecz tworzy; nie unicestwia, lecz powołuje do istnienia, dając nowe życie. I pytamy: ‘Kimże On jest, że nawet wichry i jezioro są Mu posłuszne?’ (Mt 8, 27). Zadziwienie, jakie wyraża to pytanie, jest pierwszym krokiem, który pozwala nam wyswobodzić się z lęku”.

Moc Jezusa przewyższa siły, które budzą w nas lęk

Ojciec Święty zauważył, że ewangelista Mateusz opisuje burzę jako „trzęsienie ziemi”. Tego samego terminu „seismos” użyje też w odniesieniu do trzęsienia ziemi w chwili śmierci Jezusa i Jego zmartwychwstania. „Na tle tego wstrząsu Chrystus powstaje, w postawie wyprostowanej: już tutaj Ewangelia pozwala nam dostrzec Zmartwychwstałego, obecnego w naszej historii, wywróconej do góry nogami. Napomnienie, jakie Jezus kieruje do wiatru i morza, ukazuje Jego moc życia i zbawienia, która przewyższa te siły, wobec których stworzenia czują się zagubione” – powiedział Papież.

Laboratorium harmonii ze stworzeniem

Ekologiczna farma w Castel Gandolfo, w której Leon XIV sprawował Eucharystię o ochronę stworzenia to Borgo Laudato Si’. Papież przypomniał, że „zgodnie z intuicją papieża Franciszka, ma ono być swoistym ‘laboratorium’, w którym można doświadczyć harmonii ze stworzeniem – harmonii będącej dla nas uzdrowieniem i pojednaniem – opracowując nowe i skuteczne sposoby ochrony powierzonej nam przyrody”.

Kosmiczne uwielbienie św. Augustyna

Leon XIV zakończył homilię cytatem z „Wyznań” św. Augustyna, który na ostatnich stronach tego dzieła „łączy stworzenie i człowieka w kosmicznej pieśni uwielbienia: o Panie, ‘niechaj Cię chwalą dzieła Twe, abyśmy Cię miłowali, Niechaj przez naszą do Ciebie miłość dzieła Twe wychwalają Ciebie’ (XIII, 33). Niech to będzie ta harmonia, jaką szerzymy na świecie” – powiedział Papież.

Podziel się:

Oceń:

+7 -2

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan/ W lipcu nie będzie czterech audiencji generalnych, papież jedzie do Castel Gandolfo

2025-07-01 07:37

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Lipiec jest miesiącem odpoczynku papieża. Zwyczaj ten kontynuuje Leon XIV, który wznowi tradycję urlopu w rezydencji w Castel Gandolfo pod Rzymem. Jego poprzednik Franciszek nigdy tam nie wypoczywał, a Pałac Apostolski polecił zamienić na muzeum. W lipcu nie będzie czterech audiencji generalnych.

Więcej ...

Wiara prowadzi człowieka przez życie

2025-07-17 14:17

Karol Porwich/Niedziela

Wiara prowadzi człowieka przez życie, nie zostawia go samym, nie opuszcza go pod warunkiem, że jest poznawana i zgłębiana.

Więcej ...

Leon XIV do kard. Saraha: ożywiaj nadzieje na spełnienie Bożych obietnic

2025-07-19 12:46

Vatican Media

Leon XIV skierował list do kard. Roberta Saraha, którego mianował swym specjalnym wysłannikiem na uroczystości 400-lecia objawień św. Anny w Sainte-Anne-d'Auray. Zachęcaj wszystkich uczestników tego wydarzenia, aby z nową siłą i zapałem pielęgnowali w sobie nadzieję na spełnienie Bożych obietnic - napisał Ojciec Święty.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

Święci i błogosławieni

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat