Reklama

Głos z Torunia

Abyśmy byli jedno (10)

Bractwo św. Izydora

Bractwo św. Izydora

Aleksandra Wojdyła

Bractwo św. Izydora

W 2011 r. bp Andrzej Suski erygował Bractwo św. Izydora i zatwierdził jego statut. Głównym celem działalności jest wzrost duchowy członków, pogłębianie życia religijnego rolników i mieszkańców wsi, krzewienie zasady pomocniczości braci rolniczej i animacja w działalności religijnej i społecznej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kult św. Izydora w diecezji toruńskiej sięga 2003 r., kiedy po raz pierwszy zostały zorganizowane diecezjalne obchody ku czci patrona rolników. Dzięki staraniom bp. Andrzeja Suskiego nasza diecezja otrzymała w 2008 r. relikwie św. Izydora. Od maja do października 2009 r. trwała peregrynacja relikwii i obrazu patrona w parafiach wiejskich. W 2010 r. rolnicy uczestniczyli w pielgrzymce do grobu św. Izydora w Madrycie. Tam jeszcze głębiej zrozumiano istotę jego działalności. Dlatego tak ważne stało się dalsze szerzenie kultu Oracza z Madrytu, nawiązanie do tradycji i reaktywowanie Bractwa św. Izydora, poprzez które będą nadal propagowane wartości, którymi kierował się patron rolników.

Podczas diecezjalnych uroczystości ku czci św. Izydora w sanktuarium Matki Bożej w Lipach k. Lubawy (14 maja 2011 r.) bp Andrzej Suski, ogłaszając decyzję o utworzeniu bractwa, wyraził życzenie: „Abyśmy razem dzięki temu bractwu gromadzili się i jednoczyli”. Odpust został ustanowiony na 15 maja. Kierowanie bractwem oraz duchową opiekę powierzono Diecezjalnemu Duszpasterzowi Rolników. Władze w osobach: moderatora (osoba duchowna) i kapituły: prezes, wiceprezes, sekretarz (osoby świeckie), są wybierane na 2-letnią kadencję. Pełnione funkcje są dobrowolne, bezpłatne i nie są źródłem innych korzyści majątkowych. Obecnie moderatorem jest ks. kan. Stanisław Grzywacz, a prezesem Stanisław Kołodziej.

Św. Izydor w swoim życiu propagował takie wartości, jak: praca, modlitwa, kult Matki Bożej i pomoc bliźniemu; dlatego członkiem może zostać każdy, kto chce czynić dobro i szerzyć kult św. Izydora. Chęć przynależności może wyrazić zarówno osoba świecka, jak i duchowna, która akceptuje jego cele i wyraża wolę działania we wspólnocie. Członkowie zapisani są w księdze brackiej (obecnie ok. 70 osób), otrzymują legitymację oraz mają prawo nosić odznakę bractwa. Do głównych celów należą m.in.: pogłębianie religijnego życia rolników, mieszkańców wsi i członków, wzajemna pomoc wśród braci rolniczej oraz prowadzenie działalności religijnej i społecznej, propagowanie wartości, którymi żył św. Izydor, kultywowanie tradycji ludowych, narodowych, religijnych. Członkowie realizują je poprzez codzienną modlitwę w intencji diecezji i rolników, uczestniczenie w kwartalnych spotkaniach, współorganizowanie patronalnego święta, opiekę nad obrazami, relikwiami i miejscami związanymi z patronem w diecezji, uczestniczenie w nabożeństwach ku jego czci, organizowanie nabożeństw związanych z pracą rolniczą w ciągu roku. Ważne jest również kultywowanie tradycji rolniczych związanych z innymi świętami religijnymi. Spośród zadań o charakterze społecznym mogą być organizowane pogadanki, referaty, odczyty oraz wystawy, współpraca z organizacjami, stowarzyszeniami społecznymi w kraju i za granicą oraz samorządami, które w statutach stawiają sobie podobne cele, prowadzenie działalności wydawniczej, kolportaż czasopism, książek, broszur o tej tematyce. W trosce o młode pokolenie są organizowane (szczególnie dla dzieci i młodzieży) konkursy np. plastyczne, literackie i fotograficzne. Polecić można pozycję „Św. Izydor z Madrytu – modlitwy i pieśni” zawierającą życiorys świętego, zbiór modlitw oraz pieśni ku jego czci. Bractwo współdziała ściśle z Duszpasterstwem Rolników, więc wiele działań podejmowanych jest wspólnie, jak np. redagowanie kwartalnika „Sól ziemi”, prowadzenie strony internetowej oraz fanpage na Facebooku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2014-09-17 15:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wizyta rycerzy

Archiwum autorki

Więcej ...

Archidiecezja warszawska: Pierwsza parafia, której patronuje bł. Stefan Wyszyński

2024-05-24 09:30

Karol Porwich/Niedziela

Pierwszym proboszczem nowo utworzonej parafii bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Szeligach będzie ks. Tomasz Paśko.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 25.): Zarządzanie kryzysowe

2024-05-24 20:56

Mat.prasowy

Czy Józef był seniorem z siwą brodą? Czemu to właśnie on opiekował się Jezusem i Maryją? I co właściwie ma wspólnego z nawróceniem człowieka? Zapraszamy na dwudziesty piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o Ukochanym Matki Bożej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Wiara

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Wiara

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Kościół

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania