Reklama

Kościół

Bp nominat Krzysztof Dukielski: moim DNA jest oazowa foska

2025-07-13 09:30
Biskup nominat Krzysztof Dukielski

Ks. Stanisław Piekielnik/diecezja radomska

Biskup nominat Krzysztof Dukielski

- Moim DNA jest oazowa foska - powiedział biskup nominat Krzysztof Dukielski, który został mianowany przez papieża Leona XIV biskupem pomocniczym diecezji radomskiej ze stolicą tytularną Catula.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Dukielski zwrócił uwagę, że to Bóg pisze scenariusz jego kapłańskiego życia. Ma nadzieję, że wniesie całe swoje doświadczenie kapłańskie w duchowe życie Kościoła radomskiego. W latach 2017-2023 był moderatorem diecezjalnym Ruchu Światło-Życie, a w latach 2019-2020 krajowym moderatorem Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. - Dlatego moim DNA jest oazowa foska, bo ja wyrosłem w Ruchu Światło Życie. To jest wspólnota, w której od dziecka się formowałem się - dodał biskup nominat.

Przyznał, że decyzję Ojca Świętego przyjął z wielką radością. - Kiedy w nuncjaturze apostolskiej dowiedziałem się o woli Leona XIV, wyraziłem chęć służenia wiernym z radością. Z drugiej strony żal będzie się żegnać z moją parafią św. Jana Chrzciciela w Magnuszewie. Z tej parafii zabieram ze sobą doświadczenie współpracy z wiernymi, razem z nimi uczestniczyłem w dziele budowy żywego Kościoła. Dzisiaj Bóg powołuje mnie do kolejnej misji, którą trzeba zaakceptować. Decyzję Ojca Świętego przyjmuję jako zaufanie i w duchu posłuszeństwa. W tym wszystkim jest też radość i nadzieja - powiedział biskup nominat w rozmowie z Radiem Plus Radom i "Gościem Niedzielnym".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Słowo do wiernych z okazji nominacji ks. Krzysztofa Dukielskiego, skierował do wiernych bp Marek Solarczyk. Przypomniał, że biskup nominat od urodzenia jest związany z Radomiem, gdzie się urodził, wychowywał i kształcił, a także przyjął święcenia kapłańskie 31 maja 2003 roku w katedrze pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny. W początkowym okresie swojej posługi zdobywał doświadczenie duszpasterskie w diecezji, podczas rzymskich studiów oraz we włoskich parafiach. Później wspierał funkcjonowanie Krajowego Biura Światowych Dni Młodzieży podczas przygotowywania centralnego wydarzenia w 2016 roku w Krakowie. Następnie towarzyszył chorym jako kapelan Radomskiego Centrum Onkologii, troszczył się o formację służby zdrowia oraz odpowiadał za Ruch Światło-Życie, pełniąc funkcję diecezjalnego moderatora. Od czterech lat z wielkim oddaniem rozwijał życie wspólnoty parafialnej w Magnuszewie.

- Z wdzięcznością za papieską nominację i z nadzieją na obfite owoce posługi biskupa nominata proszę o modlitwę w intencji naszej diecezji oraz o Boże błogosławieństwo dla ks. Krzysztofa, który podejmuje misję apostolską pośród nas - napisał bp Solarczyk.

Podziel się cytatem

Foska to starochrześcijański symbol „Fos-Zoe”, wpisany w znak krzyża. Dwa greckie słowa oznaczają światło i życie. Łączy je litera omega. Dzisiaj najczęściej foska kojarzona jest z Ruchem „Światło-Życie”, założonym przez Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dzień Męża i Żony – siedem rad Ulmów dla małżeństw

7 lipca 1935 r. Józef i Wiktoria ślubowali sobie miłość, wierność
i uczciwość małżeńską

Muzeum Rodziny Ulmów

7 lipca 1935 r. Józef i Wiktoria ślubowali sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską

Z inicjatywy Rycerzy Kolumba 13 lipca obchodzony jest Dzień Męża i Żony na pamiątkę ślubu świętych Zelii i Ludwika Martin, rodziców św. Tereski, który odbył się właśnie tego dnia. A czego uczą mężów i żony inni małżonkowie – Wiktoria i Józef Ulmowie? Oni wzięli ślub 7 lipca 1935 r., a 10 września br. wraz siedmiorgiem dzieci, w tym jednym nienarodzonym, zostaną wyniesieni na ołtarze.

Więcej ...

Czy Bóg mówi przez sny?

Adobe Stock

Czy sen pozostaje jedynie metaforą śmierci, czy może być też jedną z metod kontaktu z Bogiem, pomocą w odczytaniu tego, co Bóg do nas mówi?

Więcej ...

"Nasi chłopcy" z... Wehrmachtu?! Oburzająca wystawa w Gdańsku

2025-07-14 13:24

Post FB Muzeum II Wojny Światowej

‘Nasi chłopcy’. Wystawa o przemilczanej historii. To opowieść o pokoleniach dorastających w cieniu przemilczeń, o potomkach, którzy próbują dziś zrozumieć decyzje swoich dziadków i pradziadków” - w taki sposób miasto Gdańsk reklamuje ekspozycję poświęconą służbie mieszkańców Pomorza w armii niemieckiej w czasie II wojny światowej. Informacje o wystawie, która „nie ocenia, lecz tłumaczy” wywołały potężne oburzenie w sieci. „To jawna realizacja niemieckiej narracji, a prowadzą ją przecież instytucje, które powinny strzec polskiej pamięci historycznej” — napisał na X Mariusz Błaszczak, były szef MON.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób...

Wiadomości

Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób...

Świadectwo byłej top modelki Nadii Auermann:

Wiara

Świadectwo byłej top modelki Nadii Auermann: "Kiedy...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski