Reklama

Świat

Kard. Parolin: nie można usprawiedliwiać przemocy wiarą

Kardynał Pietro Parolin

Artur Stelmasiak

Kardynał Pietro Parolin

Ludzie wierzący ponoszą jednoznaczną odpowiedzialność za potępienie tych, którzy próbują oddzielić wiarę od rozumu i instrumentalizować ją dla usprawiedliwienia przemocy – powiedział sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin. Przemawiał on 24 września na otwartym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku nt. „Zagrożenie pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego, wywołane przez akty terrorystyczne”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mówca zwrócił uwagę, że terroryzm stał się już zjawiskiem globalnym z „o silnym zabarwieniu kulturowym”, wymagającym solidarnych działań krajów. Zaznaczył przy tym, że „każde postępowanie wobec terroryzmu ponad granicami kraju, który bezpośrednio został zaatakowany, jak to określa art. 51 Karty Narodów Zjednoczonych, winno być zatwierdzone przez Radę Bezpieczeństwa”.

„Terroryzm stanowi dziś podstawowe zagrożenie dla naszego wspólnego i podzielonego człowieczeństwa, odczłowiecza bowiem zarówno sprawcę, jak i ofiarę oraz usiłuje zniszczyć wolność i godność ludzką, zakorzenione w naturalnym porządku moralnym, zastępując je logiką strachu, władzy i zniszczenia” – oświadczył watykański sekretarz stanu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przypomniał w tym kontekście słowa św. Jana Pawła II, wypowiedziane po pamiętnych atakach na miasta amerykańskie 11 września 2001. Powiedział on wówczas, że prawo do obrony krajów i narodów w obliczu ataków terrorystycznych nie upoważnia do odpowiadania przemocą na przemoc, ale należy „przede wszystkim przestrzegać granic moralnych i prawnych przy wybieraniu celów i środków". „Sprawcy winni zostać prawidłowo rozpoznani, gdyż odpowiedzialność karna jest zawsze osobista i nie można jej rozciągać na naród, grupę etniczną lub religię, do której należą terroryści” – zauważył kardynał.

Reklama

Podkreślił również duże znaczenie współpracy międzynarodowej, która winna uwzględniać także podstawowe przyczyny terroryzmu międzynarodowego i jego wzrostu. Mówiąc o jego „składniku kulturowym”, sekretarz stanu zaznaczył, że młodzi ludzie, wyjeżdżający za granicę, aby wstąpić do organizacji terrorystycznych, pochodzą często z ubogich rodzin imigrantów, rozczarowanych swą sytuacją, którą postrzegają jako wykluczenie i brak wartości w niektórych społeczeństwach dobrobytu.

Szukając wyjścia z tej sytuacji, kard. Parolin wskazał, że obok narzędzi i środków prawnych, jakie należy stosować, aby nie dopuścić do przeobrażania się obywateli w zagranicznych terrorystów, rządy winny też angażować się wraz ze społeczeństwami w podejmowanie problemów wspólnot najbardziej zagrożonych rekrutacją i radykalizacją oraz w ich spokojną i zadowalającą integrację społeczną.

Hierarcha watykański przypomniał też słowa Franciszka, wypowiedziane przezeń w czasie niedawnej podróży do Albanii, iż nie wolno jest zasłaniać się Bogiem przy planowaniu i dokonywaniu aktów przemocy. „Niech nikt nie szuka w religii pretekstu do własnych działań sprzecznych z godnością człowieka i jego podstawowymi prawami, z prawem do życia i do wolności religijnej na czele” – przytoczył kard. Parolin wypowiedź papieża z Tirany. Na zakończenie podkreślił – również za papieżem – że po to, aby położyć kres nowemu zjawisku terrorystycznemu, zasadnicze znaczenie ma osiągnięcie porozumienia kulturalnego między narodami i krajami oraz sprawiedliwości społecznej dla wszystkich.

Podziel się:

Oceń:

2014-09-26 19:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Po pobycie na Madagaskarze kard. P. Parolin udał się do Konga-Brazzaville

Grzegorz Gałązka

Po zakończeniu 5-dniowej wizyty na Madagaskarze sekretarz stan Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin udał się 1 lutego do Republiki Konga. Formalnie okazją do jego pobytu na tej afrykańskiej wyspie była przypadająca 24 grudnia 2016 roku 50. rocznica nawiązania z nią stosunków dyplomatycznych przez Stolicę Apostolską.

Więcej ...

Poznań/Dziewięć osób rannych w wybuchu w Szkole Aspirantów PSP

2024-05-13 13:55

stock.adobe

Dziewięć osób zostało poparzonych w poniedziałek, podczas zajęć w Szkole Aspirantów PSP w Poznaniu. Poszkodowani mają oparzenia I i II stopnia, według wstępnych ustaleń doszło do wybuchu.

Więcej ...

Dziedzictwo religijne Francji przemawia do młodych… i nawraca

2024-05-13 16:42

Karol Porwich/Niedziela

Gotyckie katedry czy romańskie kościoły potrafią skutecznie przemówić do serc współczesnej młodzieży, a wręcz zainteresować ją chrześcijaństwem. We Francji są na to twarde dowody w postaci młodych dorosłych, którzy proszą o chrzest. W tym roku odnotowano tam rekordową liczbę nawróceń na katolicyzm. Okazuje się, że w co trzecim przypadku u początku wiary stało spotkanie z chrześcijańską sztuką sakralną.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Wiara

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Europa

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Wiara

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania