Reklama

Niedziela Częstochowska

"Gaudeamus" w Wyższym Instytucie Teologicznym

Ks. Mariusz Frukacz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z udziałem władz uczelni, na czele z dyrektorem ks. dr. hab. Marianem Dudą, przedstawicieli środowiska akademickiego Częstochowy, Kościoła, przedstawicieli władz samorządowych i świata polityki, na czele z Arturem Warzochą radnym Sejmiku Województwa Śląskiego, wykładowców i studentów 18 października odbyła się w Wyższym Instytucie Teologicznym w Częstochowie inauguracja nowego roku akademickiego.

Mszy św. w kaplicy pw. Zesłania Ducha Świętego przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Mszę św. z metropolitą częstochowski koncelebrowali m. in. kapłani wykładający w Instytucie Teologicznym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Tam, gdzie jest biskup, tam jest Kościół - mówił na początku Mszy św. ks. prał. dr hab. Marian Duda i dodał, że Wyższy Instytut Teologiczny w Częstochowie to „wspólnota myślenia, która pragnie stanąć pod krzyżem Chrystusa, który jest źródłem łaski dla każdego z nas”.

W homilii abp Depo wskazał na porządek wiary i porządek rozumu. Przypomniał, że wykładowcy i studenci powinni „stawać się nie tylko nauczycielami, ale świadkami prawdy, która została nam przekazana”. - Musicie być uczestnikami zmagań o komplementarność wiary i rozumu - mówił abp Depo.

Metropolita częstochowski przypomniał postać św. Łukasza, który jako „świadek Kościoła czasów apostolskich stoi wiernie obok św. Pawła”. - Apostoł narodów cieszy się wiernością ucznia i obecnością Pana - powiedział abp Depo i dodał, że „gdy wszyscy mogą nas opuścić Pan stanie przy nas”.

„Św. Łukasz ukazuje podstawową rolę modlitwy nie jako dodatku do misji, ale jako jej integralną część” - kontynuował metropolita częstochowski i podkreślił, że „ św. Łukasz był człowiekiem Kościoła Chrystusowego”. - Zgromadził ewangeliczne świadectwa, które stały się źródłem dla Kościoła. W jego dziele historia, wierność tradycji, doświadczenie wiaty i głoszenie Jezusa jako Drogę, Prawdę, i Życie łączą się ze sobą ściśle - zaznaczył arcybiskup.

Reklama

Metropolita częstochowski podkreślił, że „świat dzisiejszy oszalał, bo odchodzi nie tylko od wiary, ale także od rozumu”. Odnosząc się do obrad synodu nt. rodziny w Rzymie metropolita częstochowski przypomniał słowa abp. Stanisława Gądeckiego, który pytał, czy celem synodu jest duszpasterskie wsparcie rodziny, czy też są nim kazusy trudne, którymi synod powinien się zająć? - Powstaje wrażenie, że dotąd nauczanie Kościoła było niemiłosierne, podczas gdy teraz zacznie się nauczanie miłosierne - mówił abp Depo za przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski.

Oceniając czasy współczesne metropolita częstochowski powtórzył za papieżem Franciszkiem: „W cywilizacji paradoksalnie zranionej anonimowością, a jednocześnie obsesyjnej na punkcie szczegółów życia innych, bezwstydnie chorej na chorobliwą ciekawość, Kościół potrzebuje serdecznego spojrzenia, by kontemplować, wzruszyć się i zatrzymać przed drugim człowiekiem za każdym razem, kiedy jest to konieczne”.

Metropolita częstochowski przypomniał o „konieczności stworzenia kultury spotkania”.

- Bądźmy wierni Chrystusowi, który jest Prawdą i Życiem. Wierność wymaga zmagania - zaapelował abp Depo.

Po Mszy św. w auli Instytutu odbyła się druga część inauguracji. Dyrektor WIT ks. dr hab. Marian Duda przypomniał motto tegorocznej inauguracji zaczerpnięte z adhortacji papieża Franciszka „Evangelii gaudium” (n. 24) : „Radosna ewangelizacja staje się pięknem w liturgii pośród codziennej potrzeby pomnażania dobra. Kościół ewangelizuje i daje się ewangelizować przez piękno liturgii, która jest także celebrowaniem ewangelizacyjnej działalności oraz źródłem dawania siebie ciągle na nowo”. - Bardzo ważna jest posługa nauczania w prawdzie i miłości. Dzieło ewangelizacji dokonuje się przez piękno liturgii - mówił ks. Duda.

Reklama

Natomiast dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. dr hab. Arkadiusz Baron pytał żniwo wciąż wielkie, ale czy robotnicy nie są mali? - Bardzo potrzebny jest rzetelny trud poznawania Jezusa - mówił ks. Baron i za św. Klemensem Aleksandryjskim wskazał na stopnie doskonałości chrześcijańskiej: wiarę, poznanie i miłość.

- Zdobywanie wiedzy nie jest celem samym w sobie. Tym celem jest miłość. Poznanie należy przekształcać w miłość - przypomniał dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Odbyła się również immatrykulacja studentów pierwszego roku oraz wręczenie dyplomów magisterskich. - Życie trzeba traktować jako całość, a nie tylko we fragmentach. Inaczej żyje się wobec Boga a inaczej wobec nicości - podsumował abp Depo.

Na zakończenie uczestnicy inauguracji wysłuchali wykładu ks. dr. hab. Pawła Maciaszka , który podkreślił, że „piękno liturgii jest drogą Kościoła ewangelizującego”. - Trud dzieła ewangelizacji i piękno celebracji liturgicznej są ściśle zjednoczone - mówił ks. Maciaszek.

„Przez piękno liturgii Kościół ewangelizuje się. Pięknem liturgii Kościół przepowiada Chrystusa. Liturgię sprawuje się dla Boga, a nie dla nas samych” - kontynuował prelegent.

Oprawę muzyczną inauguracji nowego roku akademickiego zapewnił chór „Basilica Cantans”.

Podziel się:

Oceń:

2014-10-19 09:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo na inauguracji w WSD: strategią naszego działania ma być zaufanie Bogu

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

– Strategią naszego działania ma być zaufanie Bogu i przykładem takiej świadomości wiary i zawierzenia jest św. Jan Paweł II – powiedział w homilii metropolita częstochowski abp Wacław Depo. 1 października przewodniczył on Mszy św. w kościele seminaryjnym Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana z okazji inauguracji nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Więcej ...

Twórca pierwszej reguły

Św. Pachomiusz Starszy

commons.wikimedia.org

Św. Pachomiusz Starszy

Urodził się w Esneh, w Górnym Egipcie. Jego rodzice byli poganami. Kiedy miał 20 lat, został wzięty do wojska i musiał służyć w legionach rzymskich w pobliżu Teb. Z biegiem czasu zapoznał się jednak z nauką Chrystusa.

Więcej ...

Świętokrzyskie/ Legendarny skarb pustelnika odkryty w Górach Świętokrzyskich

2024-05-09 16:20

Vasilev Evgenii/fotolia.com

Świętokrzyska Grupa Eksploracyjna odnalazła w Górach Świętokrzyskich skarb monet z XVII i XVIII wieku, który najprawdopodobniej należał do eremity Antoniego Jaczewicza. Według legend osiemnastowieczny kaznodzieja zdobył fortunę, przekonując miejscową ludność o swoich nadprzyrodzonych zdolnościach uzdrawiania.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Galbas: diecezja sosnowiecka jest do obsiania, a nie do...

Kościół

Abp Galbas: diecezja sosnowiecka jest do obsiania, a nie do...

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Suplika do Maryi w Pompejach

Wiara

Suplika do Maryi w Pompejach

Twórca pierwszej reguły

Święci i błogosławieni

Twórca pierwszej reguły

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku