Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Miłosierdzie Boże w dekanacie jeleśniańskim

W Jeleśni razem ze znakami miłosierdzia
niesiono piękne feretrony

Foto Przyjaciele

W Jeleśni razem ze znakami miłosierdzia niesiono piękne feretrony

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Peregrynacja znaków miłosierdzia w południowo-wschodniej części Żywiecczyzny rozpoczęła się od parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Przyłękowie, gdzie w ub.r. odbyły się uroczystości koronacyjne cudownego obrazu Matki Bożej. Później kolejno znaki miłosierdzia gościły w: Korbielowie, Krzyżowej, Jeleśni, Koszarawie Bystrej, Koszarawie, Przyborowie, Sopotni Wielkiej, Sopotni Małej, Pewli Wielkiej i Pewli Ślemieńskiej. Ostatnią parafią peregrynacji w dekanacie jeleśniańskim była wspólnota w Pewli Małej, skąd 16 listopada obraz Jezusa Miłosiernego przewieziono do dekanatu radziechowskiego.

W sercu dekanatu – w parafii św. Wojciecha w Jeleśni obraz witano 7 listopada. Wtedy to dziekan ks. Jan Jakubek na powitanie zaznaczył, że Miłosierny Chrystus, przez św. Faustynę zachęca każdego do korzystania z łaski miłosiernej miłości. – Panie Jezu, przez świadectwo św. Jana Pawła II, jego życie i jego słowa, pokazujesz nam, jak należy w radości i cierpieniu zawsze ufać Tobie, Boże. Zachęcasz nas, byśmy płomień Twojej miłości rozpalali w naszych sercach i nieśli go innym ludziom, gdyż tylko wtedy świat znajdzie pokój, a ludzie szczęście – mówił podczas powitania i wyraził pragnienie, by czas nawiedzenia był czasem otwarcia serc na Jezusa, na przebaczenie, czasem głębszego uświadomienia miłości w życiu każdego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Parafia w Jeleśni to największa wspólnota dekanatu, licząca nieco ponad 4 tys. wiernych. Opiekę duszpasterską nad nimi sprawuje trzech duchownych. Biorąc pod uwagę liczebność, to jeleśniański dekanat tworzą w znacznej mierze małe wspólnoty, w których pracuje jeden kapłan. Wyjątek stanowi Korbielów, gdzie ojcowie dominikanie mają swój klasztor i prowadzą ośrodek rekolekcyjno-formacyjny, parafia w Pewli Małej z księżmi michalitami, franciszkańska parafia w Koszarawie Bystrej i wspólnota w Koszarawie, gdzie pracuje dwóch kapłanów diecezjalnych.

Reklama

Dla dominikanów z Korbielowa przyjęcie znaków miłosierdzia poprzedziło świętowanie ważnego jubileuszu. Zatwierdzony przez papieża Honoriusza II Zakon św. Dominika w przyszłym roku obchodzić będzie 800. rocznicę powstania. W Korbielowie duchowi spadkobiercy tej wielowiecznej historii pracują od 1993 r., kiedy to erygowano parafię. W 2001 r. powstał przy parafii dom rekolekcyjny, w którym organizowane są rekolekcje dla duchownych i świeckich.

W dominikańskiej parafii regularnie odbywają się mityngi AA, w okresie zimowym działa szkółka narciarska dla dzieci i młodzieży z parafii i okolic. Ciekawą inicjatywą jest „Uniwersytet Korbielowski”. W ramach tej inicjatywy prowadzone są zajęcia językowe i komputerowe dla osób dorosłych i starszych. Przy dominikańskim ośrodku działa „Grupa Szybkiego Reagowania”. To wspólnota ludzi, którzy wraz z klasztorem podejmują modlitwę w ważnych sprawach zgłaszanych SMS-em.

W parafii w Pewli Wielkiej, liczącej nieco ponad 1300 wiernych, działa Fundacja Pomocy Potrzebującym pod Patronatem Niepokalanej. Za jej sprawą powstało niepubliczne przedszkole, którego siedziba mieści się w budynku plebanii. Instytucja stawia sobie dwa cele: pierwszy to działalność wychowawcza, drugi to aktywność społeczno-charytatywna. Z opłat za przedszkole zwolnienie są rodziny wielodzietne.

Specyficzny odcień duchowego rysu dekanatu jeleśniańskiego wnoszą żyjące w Pewli Małej członkinie Zgromadzenia Małych Sióstr Jezusa. Odwołujące się do duchowej spuścizny Karola de Foucauld, każdego dnia poświęcają dwie godziny na adorowanie Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Dwa razy w tygodniu przychodzą do niewielkiej kaplicy na nocną adorację.

Peregrynacja znaków miłosierdzia w każdej wspólnocie dekanatu jeleśniańskiego była świętem modlitwy i jedności żyjących w parafii duchownych i wiernych.

Podziel się:

Oceń:

2015-11-26 10:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Z Gargano do Morawicy

Figurę św. Michała Archanioła
wita proboszcz ks. Jan Ciszek

TD

Figurę św. Michała Archanioła wita proboszcz ks. Jan Ciszek

Parafia w Morawicy gościła figurę św. Michała Archanioła z Gargano i fakt ten okazał się bardzo ważnym przeżyciem duchowym i przedsięwzięciem duszpasterskim. Morawica była 251. parafią na trasie figury.

Więcej ...

Trzecia tajemnica fatimska

Niedziela Ogólnopolska 36/2000

Dzieci fatimskie, którym objawiła się Matka Boża – Hiacynta, Łucja i Franciszek

Archiwum sanktuarium w Fatimie

Dzieci fatimskie, którym objawiła się Matka Boża – Hiacynta, Łucja i Franciszek

26 czerwca 2000 r. papież Jan Paweł II ujawnił treść trzeciej tajemnicy fatimskiej. W tym temacie z abp. Tarcisio Bertone SDB - ówczesnym sekretarzem Kongregacji Nauki Wiary - rozmawiał Włodzimierz Rędzioch.

Więcej ...

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

2024-06-28 08:04

Adobe Stock

Pełnomocnicy ks. Michała Olszewskiego złożyli zażalenie na decyzję sądu o przedłużeniu aresztu dla kapłana.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

147 lat temu rozpoczęły się objawienia gietrzwałdzkie,...

Wiara

147 lat temu rozpoczęły się objawienia gietrzwałdzkie,...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...