Reklama

Niedziela Sosnowiecka

W trosce o wspólnotę

Archiwum wspólnoty „Betlejem”

Mieszkańcy jaworznickiej wspólnoty „Betlejem” nie tylko zmagają się z życiowymi przeciwnościami, lecz także muszą zadbać o dom, w którym mieszkają. W tym celu przygotowano projekt „Różnica”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dom „Betlejem” nie utrzymuje się z żadnych dotacji, dofinansowań, nie uczestniczy w żadnym projekcie unijnym. Mieszkańcy sami muszą zapracować na opłaty, podatki, remonty czy wyżywienie. Jak to robią? Niektórzy podejmują pracę w mieście, inni pracują w domowych warsztatach – pracowni ikon i warsztacie stolarskim. Została także założona spółdzielnia socjalna „Czarna owca”. Oczywiście wypracowane pieniądze nie są duże i aby w terminie uregulować wszystkie rachunki ks. Mirosław Tosza – opiekun wspólnoty – musi się nieźle nagimnastykować. Dlatego wszelkiego rodzaju akcje pomocowe, darowizny są przyjmowane przez mieszkańców „Betlejem” z radością.

Ostatnim takim dobroczynnym projektem jest wydanie albumu, z którego całkowity dochód zostanie przeznaczony na utrzymanie domu i wspólnoty „Betlejem”. Pomysłodawcą i autorem albumu zatytułowanego „Różnica” jest zaprzyjaźniony ze wspólnotą artysta Jacek Hajnos – absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Publikacja jest zapisem niezwykłej, trwającej 5 lat przygody społeczno-artystycznej. W tym czasie autor sportretował 77 osób bezdomnych i przeprowadził z nimi wnikliwe rozmowy o tym, co w życiu jest naprawdę ważne. W albumie znalazło się aż 17 portretów mieszkańców „Betlejem”. Album jest uzupełnieniem wystawy pod tym samym tytułem, którą będzie można oglądać w wielu miastach i galeriach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– „Różnica” to projekt, który uczy nas czym jest prawdziwa bezdomność. To nie tylko album, ale próba zwrócenia uwagi na problem i skalę bezdomności. Bezdomność bowiem to nie brak materialnego domu. To coś, co może być bliżej ciebie niż myślisz. Bezdomność to przede wszystkim brak relacji z bliźnimi – mówi J. Hajnos.

Reklama

Album „Różnica” jest próbą ujęcia szeroko pojętej bezdomności naszych czasów. Celem projektu jest także pogłębienie świadomości społecznej na temat zjawiska bezdomności. Tytułowa „Różnica” dotyczy właśnie niwelowania różnic między osobami bezdomnymi i ludźmi, do których trafi album. Portret (w tym przypadku portrety bezdomnych) dla autora jest osobistą wypowiedzią na temat bezdomnego, którego poznaje nie tylko podczas wywiadu czy rysowania, lecz także w codziennym życiu. Jest również ukoronowaniem godności każdego człowieka i wskazaniem na jego pełną wartość bez względu na sytuację społeczną i materialną. – W mojej pracy twórczej od zawsze interesował mnie temat człowieka. W obrazach i grafikach wielkich mistrzów podejmujących temat osoby ludzkiej dotykała mnie szczególna wrażliwość przedstawiania świata wewnętrznego za pomocą portretu czy graficznej historii poszczególnych bohaterów. Największymi inspiracjami w portretowaniu kondycji ludzkiej są dla mnie: cykl „Rowerzysta” Mieczysława Wejmana, portrety Rembrandta van Rijn, sztychy Francisca Goi, poszczególne grafiki Jerzego Skoczylasa czy Jacka Gaja – wyjaśnia Hajnos. I dodaje, że poruszają go te prace, które próbują wydobyć z człowieka jakąś tajemnicę godności ludzkiej lub próbę jej zaprzeczenia. – Kontakt z drugim człowiekiem zawsze powoduje we mnie nowe inspiracje, czasem intryguje, a nawet napędza do tworzenia nowych pomysłów – podkreśla artysta.

Na co zostaną wykorzystane pieniądze ze sprzedaży albumu? – Nie spodziewamy się zbyt dużych wpłat. Najważniejsze jest nadanie rozgłosu społecznym implikacjom bezdomności. A pozyskany grosz planujemy przeznaczyć na modernizację i rozbudowę naszego domu w stylu Hundertwassera. Jak do tej pory w modernizację zaangażowani byli przede wszystkim nasi mieszkańcy, ale będziemy musieli sięgnąć po pomoc specjalistów, co wiąże się z poważnymi wydatkami. Zakres prac jest bardzo duży, dlatego podzieliliśmy go na kilka etapów: dach i modernizacja wewnątrz domu – ten etap obejmuje wymianę dachówki na dachu, wzmocnienie i naprawę więźby, zainstalowanie instalacji fotowoltaicznej, wykonanie nowej instalacji przeciwpożarowej, wykonanie kolejnego etapu instalacji wentylacyjnej i elektrycznej oraz budowę pieca do wypieku chleba i pizzy. Na zewnątrz planujemy wybudować nową kotłownię ekologiczną. Pracy jest sporo, ale skoro rozpoczęliśmy modernizację, to trzeba ją kiedyś doprowadzić do końca – powiedział ks. Mirosław Tosza. Album „Różnica” można nabyć w księgarniach w całej Polsce oraz bezpośrednio w domu „Betlejem” przy ul. Długiej 16 w Jaworznie.

Podziel się:

Oceń:

2016-08-18 09:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

BYŁ KOSZALIN, TERAZ SOSNOWIEC!

Słoik św. Franciszka

Archiwum

Słoik św. Franciszka

Projekt Laudato si’ jest skierowany do 12 diecezji w Polsce. W ramach działań Ambasada Mobilna odwiedza poszczególnych animatorów diecezjalnych. Przyszedł czas, by odwiedzić diecezję sosnowiecką.

Więcej ...

Łódź: Znamy zwycięzców XIX Mistrzostw Polski LSO w piłce nożnej!

2024-06-25 22:00

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Komisja nadzwyczajna debatowała nad projektem ustawy o dekryminalizacji aborcji

2024-06-26 07:29
Warszawa, 25.06.2024. Posiedzenie sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży

PAP/Tomasz Gzell

Warszawa, 25.06.2024. Posiedzenie sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży

Debata nad projektem nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącej dekryminalizacji aborcji odbyła się we wtorek na posiedzeniu Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?