Reklama

Niedziela Świdnicka

Inauguracja nowego roku akademickiego w WSD w Świdnicy

Duszpasterstwo jest sztuką

Marek Zygmunt

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Liczne grono kapłanów, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, szkół wyższych, placówek oświatowych, instytucji współpracujących z naszym diecezjalnym „Domem Ziarna” zgromadziła uroczystość inauguracji nowego roku akademickiego 2016/2017. Gościem specjalnym był biskup senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Stefan Regmunt, a sprawowaną w katedrze pod jego przewodnictwem Mszę św. koncelebrowali m.in.: ordynariusz diecezji świdnickiej bp prof. dr hab. Ignacy Dec, wikariusz generalny bp dr Adam Bałabuch, księża infułaci: Józef Strugarek, Kazimierz Jandziszak i Julian Źrałko, wykładowcy naszego seminarium duchownego na czele z jego rektorem ks. prał. dr. Tadeuszem Chlipałą. A wśród zaproszonych gości obecni byli m.in.: wicewojewoda dolnośląski Kamil Zieliński, senator Wiesław Kilian, poseł Michał Dworczyk, prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. Zabierając głos, bp Ignacy Dec wskazał, że podczas tej Mszy św. będziemy modlić się o Boże błogosławieństwo, o światło Ducha Świętego, o Jego moc dla wykładowców, alumnów i studentów świeckich, także o to, by ten rok formacji intelektualnej i duchowej był owocny, byśmy wszyscy upodobniali się do Jezusa Chrystusa, naszego Zbawiciela, najlepszego Pasterza.

W homilii bp dr Stefan Regmunt wskazał, że istotą posługi kapłańskiej jest życie wiarą i Słowem Bożym. Ta kwestia jest niezwykle ważna w życiu każdego człowieka, bardzo dużo mówi też o kandydacie do kapłaństwa. Życie alumna jest drogą do odkrywania wartości Słowa Bożego. Jego zdaniem, studiowanie, szczególnie teologii, to nie tylko zdobywanie wiedzy, ocen, zdawanie egzaminów, odbywanie praktyk duszpasterskich, ale to również formowanie siebie jako dojrzałego ucznia Chrystusa. – Niech nowy rok akademicki, rok pracy Świdnickiego Seminarium Duchownego będzie właśnie czasem budowania naszej dojrzałości intelektualnej, duchowej, ludzkiej na fundamencie wiary i Słowa Bożego – apelował, kończąc homilię bp Stefan Regmunt.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Po Mszy św. jej uczestnicy udali się do auli WSD, gdzie odbyła się akademia inauguracyjna. Wszystkich powitał rektor ks. prał. dr Tadeusz Chlipała. W swoim wystąpieniu podkreślił, że musimy pamiętać o tym, aby nie tracić czasu, po to by wykorzystać ten niepowtarzalny potencjał młodości. Ten moment jest tu i teraz. Trzeba być czujnym, bo są ludzie nazwani przez papieża Franciszka „sprzedawcami iluzji”, którzy chętnie okradną nas z energii, radości, marzeń, dając w zamian fałszywe złudzenia. A my musimy wykorzystać ten czas, aby otworzyć się na innych, pozbyć się wygodnictwa i strachu, nie zamykać się tylko w swoich środowiskach, nie zasklepiać się w przyzwyczajeniach. Jesteśmy przecież powołani do bycia uczniami Jezusa, a to zobowiązanie na całe życie.

Zdaniem Księdza Rektora, we współczesnym świecie bardzo ważny jest sprawny, wykształcony umysł. Ale żeby zrozumieć rzeczywistość do końca, czy też innego człowieka, sam intelekt nie wystarczy. Do tego potrzebujemy pomocy Boga i naszego zaangażowania. Trzeba kształcić wolę, pracować nad sobą, bowiem nic nie osiąga się bez wysiłku. Rzeczy naprawdę wartościowe wiele od nas wymagają.

– Pamiętajmy o tym przy okazji nowego roku akademickiego. Dzielmy się tym entuzjazmem z innymi. Zwłaszcza z tymi, którzy żyją w przekonaniu, że świat nie daje nadziei, że nic dobrego nie może się zdarzyć. Wszystko może się zdarzyć, jeśli swoje życie oprzemy na współpracy z Bogiem – apelował ks. rektor T. Chlipała. Na zakończenie swojego wystąpienia wypowiedział słowa: „Ogłaszam zatem rok akademicki 2016/2017 w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Świdnickiej za otwarty”. Dokonując immatrykulacji kleryków I roku, prorektor Papieskiego Wydziału Teologicznego ks. prof. dr hab. Sławomir Stasiak życzył im, by ich przebywanie w murach tego „Domu Ziarna” nie było naznaczone tylko zapałem do studium indywidualnego, ale wyklęczonym miejscem w kaplicy oraz nie opierało się na mocnych fundamentach intelektualnych, ale na jeszcze mocniejszym fundamencie wiary.

Reklama

Pasterz diecezji świdnickiej wręczył księżom: Grzegorzowi Umińskiemu i Marcinowi Dolakowi nominacje na nowych wykładowców WSD oraz nagrody dla najlepszych studentów w roku akademickim 2015/2016.

Wykład inauguracyjny „Troska o seminarium duchowne i kapłanów priorytetem posługi pasterskiej sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty” wygłosił bp dr Stefan Regmunt. Wskazał m.in., że bp Pluta w ciągu swojej 27-letniej posługi biskupiej wyświęcił ponad 500 nowych księży. Troszczył się ogromnie o nowe powołania. Był świadom tego, że kapłani przyczyniają się do zbawczej realizacji misji, którą otrzymali od Chrystusa. Taka piękna postawa sprawiła, że bp Pluta był nazywany ojcem i przyjacielem kapłanów, biskupem żyjącym nadprzyrodzonością, mężem modlitwy, pasterzem niezwykle gorliwym, hierarchą o delikatnym sumieniu, wrażliwym na drugich ludzi, biskupem z poczuciem humoru.

Zabierając głos na zakończenie uroczystości, bp Ignacy Dec oparł swoje wystąpienie na takim tryptyku: widzieć, osądzać, działać. Jego zdaniem, to pierwsze oznacza stawianie właściwej, poprawnej diagnozy, czyli stwierdzanie jak jest na prawdę. W przypadku osądzania chodzi o zasady, które pochodzą głównie od Pana Boga, a w działaniu o wytyczenie planu jak to, co jest, zmieniać na to, co być powinno.

Ksiądz Biskup podkreślił, że dzisiaj mimo oznak dobra, powiewów Ducha Świętego, które są wyraźnie widoczne, w skali globalnej, światowej, zwłaszcza europejskiej, trwa sprzeciw przeciwko Bogu, Kościołowi i prawdzie. Jego zdaniem, spełniają się zatem słowa starego Symeona, które wyraził w czasie Ofiarowania Pana Jezusa, wskazujące, że Chrystus stanie się znakiem sprzeciwu. Był on zawsze, a szczególnie nasilił się w czasach nowożytnych. Zaczęło się to w XVIII wieku od czasów francuskiego oświecenia, później XIX wiek był bardzo wrogi dla Kościoła (pozytywizm, marksizm, empiryzm). Obecnie mamy postmodernizm, liberalizm, nihilizm, relatywizm, czyli to, o czym dzisiaj właśnie mówią prorocy naszego czasu: Jan Paweł II, Benedykt XVI i Ojciec Święty Franciszek.

Reklama

– Chyba nas wszystkich przeraziły ostatnie „czarne marsze” w obronie prawa do aborcji. Nie spodziewaliśmy się takiego sprzeciwu na ulicach. Niektóre niesione napisy, hasła były wprost przerażające, niegodne rozumnego człowieka. A więc krótko mówiąc, mamy do czynienia ze sprzeciwem przeciwko Bogu, Kościołowi i prawdzie w Europie, a także w naszej katolickiej Polsce. Trzeba to widzieć – podkreślił bp Dec.

Nawiązując do hasła nowego roku duszpasterskiego „Idźcie i głoście”, hierarcha apelował do przyszłych i obecnych kapłanów o to, by byli przygotowani, zapaleni do tego, co mają mówić, czynić. – Studia teologiczne, praktyki duszpasterskie, nabywanie takiej – jakbym powiedział – sprawności sztuki, bo duszpasterstwo jest sztuką! – akcentował, kończąc swoje wystąpienie, bp Ignacy Dec.

Podziel się:

Oceń:

2016-10-20 08:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

PWTW otwiera nową szkołę dla duszpasterzy: seminaryjna formacja księży nie wystarcza

Archiwum prywatne

“Dzisiaj mentalność młodzieży zmienia się tak szybko, że młody człowiek, który przyszedł do seminarium, po sześciu latach już młodych ludzi nie rozumie” – mówi ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie (PWTW).

Więcej ...

Suplika do Maryi w Pompejach

Adobe Stock

Znasz Nowennę Pompejańską nazywaną „nowenną nie do odparcia”?

Więcej ...

Bł. Carlo Acutis i Chiara Corbella Petrillo bohaterami nietypowego wyzwania w diecezji gliwickiej

2024-05-09 11:05

Vatican News

Blisko 200 osób - dzieci, młodzieży i dorosłych - bierze udział w internetowym wyzwaniu „Poznaj Bożego człowieka" w diecezji gliwickiej. To część trwającego tam Kongresu Eucharystycznego. Poprzez udział w internetowej inicjatywie wierni poznają życie i dziedzictwo błogosławionego Carla Acutisa oraz służebnicy Bożej Chiary Corbelli Petrillo. „Tu wygrywa każdy, kto przy tej okazji duchowo się rozwinie, każdy, kto po prostu pozna wartościowego człowieka" - mówi Katarzyna Kłysik.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Suplika do Maryi w Pompejach

Wiara

Suplika do Maryi w Pompejach

Abp Galbas: diecezja sosnowiecka jest do obsiania, a nie do...

Kościół

Abp Galbas: diecezja sosnowiecka jest do obsiania, a nie do...

Twórca pierwszej reguły

Święci i błogosławieni

Twórca pierwszej reguły

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku