Reklama

Niedziela Wrocławska

Relikwie św. Jana Pawła II na Dolnym Śląsku

Relikwie św. Jana Pawła II zostały wystawione w katedrze wrocławskiej

Andrzej Mas

Relikwie św. Jana Pawła II zostały wystawione w katedrze wrocławskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W związku z przypadającą w tym roku 20. rocznicą 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego i wizyty papieża Jana Pawła II na Dolnym Śląsku w archidiecezji wrocławskiej peregrynowały relikwie Ojca Świętego. Trzydzieści pięć parafii przygotowało specjalne nabożeństwa dziękczynne za pielgrzymki Papieża, dar jego pontyfikatu i Kongres Eucharystyczny. Peregrynację relikwii przygotowało Katolickie Radio Rodzina wraz z Centrum Jana Pawła II z Krakowa.

Wielkie dziedzictwo

Pod koniec maja z Krakowa do stolicy Dolnego Śląska przywieziono sutannę, stułę, piuskę oraz relikwie krwi Papieża Polaka. – Kilka miesięcy temu, kiedy przedstawiałem abp. Józefowi Kupnemu idę peregrynacji relikwii, to od razu pomysł ten uzyskał aprobatę i błogosławieństwo naszego metropolity – mówi dyrektor Radia ks. Cezary Chwilczyński. Podczas 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego poświęcono osiem nowo wybudowanych kościołów w archidiecezji. Kongres, jak mówił św. Jan Paweł II, „był niezwykłym hymnem wdzięczności Chrystusowi za dar wolności w Europie Środkowej, który stał się dobrodziejstwem dla całego Kościoła i całego świata. Kongres ukazał też, że wiara w Chrystusa Odkupiciela, obecnego w liturgii eucharystycznej i w Najświętszym Sakramencie, była źródłem nadziei i miłości, które przetrwały wszelkie cierpienia i prześladowania, że to ona ostatecznie wysłużyła i urzeczywistniła wolność”. Podczas peregrynacji relikwii Papieża w parafiach archidiecezji wrocławskiej wracano do tych wydarzeń z przed 20 lat i słów, jakie pozostawił nam św. Jan Paweł II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zaczęło się od św. Elżbiety

Jako pierwszy w swoich murach papieskie relikwie gościł wrocławski kościół garnizonowy pw. św. Elżbiety, który 14 lat temu (31 maja 2003 r.) Ojciec Święty Jan Paweł II podniósł do godności bazyliki mniejszej. Mszy św. przewodniczył bp polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, który w homilii przypomniał o dokonaniach Ojca Świętego podczas jego pontyfikatu. – Biskup Rzymu budował mosty ponad podziałami. Najbardziej spektakularnym wydarzeniem był upadek muru berlińskiego. Jego początku należy szukać w 1979 r., w czasie pierwszej pielgrzymki Papieża Polaka do Polski. Wtedy to na warszawskim pl. Zwycięstwa wzniósł błagalną modlitwę: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”. Owocem tamtej wizyty było pozbycie się lęku. Zrozumieliśmy, że jesteśmy braćmi. Zrodziła się „Solidarność”. Dokonania św. Jana Pawła II miały ogromny wpływ na zmianę biegu historii Kościoła, naszej ojczyzny, Europy i świata – mówił hierarcha. Wierni chcąc wyrazić swoją wdzięczność, na zakończenie Eucharystii ucałowali relikwie Papieża Polaka.

Reklama

Naoczny znak obecności Ojca Świętego

W parafii św. Karola Boromeusza we Wrocławiu wierni mogli nie tylko modlić sie przy relikwiach za wstawiennictwem Papieża, ale też wysłuchać archiwalnych nagranych homilii papieskich, które głosił Jan Paweł II podczas pielgrzymki do ojczyzny. W parafii Marcinkowice przy relikwiach odbyły się w świątyni parafialnej katechezy dla uczniów szkoły podstawowej. – Podczas katechez uczniowie poznali historię z życia św. Jana Pawła II oraz współczesną historię Kościoła, mogli także dowiedzieć się, jak wygląda strój papieski – mówi ks. Łukasz Romańczuk, wikariusz parafii. W oławskim kościele pw. Miłosierdzia Bożego, jednym z ośmiu, które stały się wotum Kongresu Eucharystycznego, poświęconym 28 maja 1997 r. przez kard. Eduardo Gagnona, mówił ks. proboszcz Stanisław Bijak: – Przed laty gościliśmy w naszej parafii krzyż, z którym Ojciec Święty odprawiał Drogę Krzyżową. Początek czerwca dał nam możliwość adorowania jego relikwii. Relikwie były dla nas naocznym znakiem obecności naszego Papieża, który 20 lat temu chciał, byśmy mogli spotykać się tu z Chrystusem i doznawać jego mocy i łaski.

Testament Jana Pawła II

Parafia pw. św. Elżbiety przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu posiada relikwie św. Jana Pawła II, ale mimo to wzięła udział w peregrynacji. – W naszym kościele od Niedzieli Bożego Miłosierdzia są już na stałe relikwie Ojca Świętego, przy których modlimy się na co dzień. Chcieliśmy jednak, tak jak inne parafie, wziąć udział w niecodziennej peregrynacji – zaznacza ks. Janusz Jastrzębski, proboszcz wspólnoty. Relikwie dotarły także do kościoła pw. św. Wawrzyńca we Wrocławiu, gdzie uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Jacek Kiciński. – Jan Paweł II to święty, który uczył nas życia. Z okazji 20. rocznicy 46. Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu po raz kolejny sięgnąłem po testament Ojca Świętego, który jest niesamowitym, głębokim świadectwem wiary. W testamecie przeczytamy piękne słowa. „W miarę, jak zbliża się kres mego ziemskiego życia, wracam pamięcią do jego początku, do moich Rodziców, Brata i Siostry (której nie znałem, bo zmarła przed moim narodzeniem), do wadowickiej parafii, gdzie zostałem ochrzczony, do tego miasta mojej młodości... i spoglądam na to wszystko z wielką wdzięcznością”. Św. Jan Paweł II uczy nas prostoty życia i umiejętności dziękowania za wszystko, czym obdarza nas Jezus Chrystus. Dziś dziękujemy za 20 lat, które minęły od momentu konsekracji tej świątyni – mówił bp Jacek Kiciński. W czasie Kongresu Eucharystycznego kościół św. Wawrzyńca był miejscem konwersatoriów w języku francuskim. Jego konsekracji w 1997 r. dokonał abp Józef Kowalczyk, ówczesny nuncjusz apostolski w Polsce.

Reklama

Pierwszy przystanek Papieża

Szczególną świątynią, w której można było ucałować papieskie relikwie, był kościół św. Maksymiliana Marii Kolbego na wrocławskim Gądowie. Parafia ta była pierwszym przystankiem Papieża w drodze z lotniska do katedry i to ten kościół osobiście poświęcił Papież. Dzień ten doskonale pamięta proboszcz parafii ks. Czesław Majda. – Parafianie wykonali wielki transparent z napisem „Kochany Ojcze Święty, pobłogosław nasz kościół i ofiaruj go Chrystusowi Eucharystycznemu”. Spotkanie z Janem Pawłem II przy naszym kościele było najpiękniejszym wydarzeniem w moim życiu – relacjonuje ks. Czesław, dodając: – Mówiłem wszystkim, że jestem najszczęśliwszym proboszczem na świecie, ponieważ nie tylko zdążyliśmy z budową kościoła na czas Kongresu, ale jeszcze Pan Jezus przysłał nam Papieża, żeby swoją modlitwą uświęcił to dzieło Boże.

Reklama

Ostatnią parafią archidiecezji wrocławskiej, która peregrynowała relikwie Ojca Świętego, była wspólnota św. Anny z wrocławskiego Oporowa.

Podczas peregrynacji relikwii św. Jana Pawła II, które w dolnośląskich parafiach przebywały do początku lipca, jako wotum można było składać ofiary na budowę Centrum Jana Pawła II w Krakowie. Radio Rodzina, które przygotowywało peregrynację relikwii w naszej archidiecezji, składa podziękowanie wszystkim księżom i wiernym za życzliwe i pełne miłości do Papieża Polaka podjęcie relikwii we wspólnotach parafialnych oraz p. Andrzejowi Mazurowi z firmy Germaz za użyczenie samochodu kaplicy do przewozu relikwii.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2017-07-06 10:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: procesja z relikwiami św. Faustyny do Świątyni Opatrzności Bożej

Łukasz Krzysztofka

Podczas XI Święta Dziękczynienia do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie zostały wprowadzone relikwie św. siostry Faustyny.

Więcej ...

Jubileusz obecności Jezusa

2024-06-23 00:39
Jubileusz 25-lecia parafii św. Wawrzyńca w Wołowie i posłanie na misje ks. Michała Olko

Marzena Cyfert

Jubileusz 25-lecia parafii św. Wawrzyńca w Wołowie i posłanie na misje ks. Michała Olko

Parafia św. Wawrzyńca w Wołowie obchodzi 25. rocznicę powstania. Na zakończenie Roku Jubileuszowego abp Józef Kupny, metropolita wrocławski przewodniczył uroczystej Eucharystii.

Więcej ...

Watykan a ZSSR

2024-06-23 17:36

Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

W Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego na warszawskim Wilanowie jutro (24 czerwca) odbędzie się debata nt. Stolicy Apostolskiej wobec sowieckiego komunizmu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Burza budzi człowieka ze snu samozadowolenia

Wiara

Burza budzi człowieka ze snu samozadowolenia

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny

Kultura

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny