Reklama

Niedziela Świdnicka

Zakończyła się fatimska peregrynacja

Procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej

Marek Zygmunt

Procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kapituły: katedralna i kolegiackie z Kłodzka, Strzegomia i Wałbrzycha, liczne grono kapłanów diecezjalnych i zakonnych, delegacje wspólnot parafialnych z całej naszej diecezji wzięli udział w obrzędach kończących trwającą prawie przez trzy lata peregrynację figury Matki Bożej Fatimskiej. Obrzędom, w których uczestniczyli m.in. prowincjałowie Krakowskiej Prowincji Ojców Franciszkanów Konwentualnych św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię o. Marian Gołąb oraz wrocławskiej Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa i Maryi o. Piotr Budrewicz, przewodniczył bp Ignacy Dec.

Uroczystości zainaugurowała procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej, która przeszła centralnymi ulicami Świdnicy z parafii pw. św. Andrzeja Boboli (była ona ostatnim miejscem peregrynacji) do katedry. Na początku Mszy św. transmitowanej przez Radio Maryja i Telewizję Trwam Ojcowie Franciszkanie Konwentualni, którzy prowadzili fatimskie rekolekcje, przekazali Księdzu Biskupowi Wielką Księgę Peregrynacji obejmującą jedenaście tomów zawierających pisemne świadectwa diecezjan oraz zobowiązanie 903 rodzin do gorliwej modlitwy różańcowej. Zabierając głos jeden z misjonarzy o. Piotr Paradowski podkreślił, że to wydarzenie stawało się impulsem do odnowy moralnej i było okazją do rzetelnego pojednania z Bogiem i drugim człowiekiem, o co prosiła Maryja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rozpoczynając Mszę św. Ksiądz Biskup wskazał, że dziś przychodzi czas zamknięcia tego bardzo ważnego przedsięwzięcia, którego zadaniem było przygotowanie diecezji do 100-lecia objawień Maryi pastuszkom w Fatimie. – Chcemy podziękować za to dzieło peregrynacji, za te dary Boże, które dzięki niej poznaliśmy, ale i także za te, których jeszcze nie znamy. Dodał, że w naszej peregrynacji pamiętaliśmy o wszystkich, także m.in. o naszych rodakach mieszkających za granicą. Każda nawiedzana przez Figurę parafia, żeńska wspólnota zakonna oraz Wyższe Seminarium Duchowne stawały się w tym czasie Fatimą dla wiernych naszego Kościoła.

Reklama

W homilii bp Ignacy Dec stwierdził m.in. że historia każdego z nas jest historią zagłuszania głosu Boga, który różnymi sposobami pyta nas o owoce życia, o jakość naszej pracy w Jego winnicy. – Nie raz w naszym życiu duchowym dochodzi do eskalacji buntu wobec tych, którzy budzą nasze sumienia, wskazując na Bożą hojność, ale także i na Boże wymagania, na nasze powinności wobec Boga – akcentował kaznodzieja.

W dalszej części homilii podkreślił, że dzisiejsza masowa kultura, laickie, lewackie media zachęcają nas do buntu przeciwko Bogu. A dyrygenci dzisiejszej Europy przekonują nas, że trzeba nam się wyzwolić od myśli o gospodarzu świata. Wielu nam wmawia, że nowoczesny człowiek, współczesny dojrzały politycznie Europejczyk, kosmopolita, musi być człowiekiem wyzwolonym spod nakazów i zakazów religii, zwłaszcza naszej chrześcijańskiej. Dodał w tym kontekście, że ta rajska pokusa dotąd nie umarła, a dzisiaj jest szczególnie głośna przede wszystkim na naszym kontynencie.

W czasie Eucharystii Ksiądz Biskup wyróżnił Ojców Franciszkanów Konwentualnych prowadzących peregrynację najwyższymi odznaczeniami diecezjalnymi, a po jej zakończeniu na sąsiadującym z katedrą pl. św. Jana Pawła II przekazał Figurę Ojcom Sercanom Białym, kustoszom erygowanego 6 maja br. Diecezjalnego Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Jej uroczyste wprowadzenie do tej świątyni odbędzie się 29 października br.

Podziel się:

Oceń:

2017-10-18 14:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W Sejmie gorąca dyskusja nad uchwałą ws. uczczenia 100. rocznicy objawień fatimskich

Artur Stelmasiak

W Sejmie obyła się dziś gorąca dyskusja nad uchwałą ws. uczczenia 100. rocznicy objawień fatimskich. - Obchody stulecia objawień fatimskich to nie tylko wspomnienie historyczne, ale okazja do głoszenia wezwania Matki Bożej – mówili posłowie PiS.

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Więcej ...

Papież zachęca proboszczów do wniesienia wkładu w prace Synodu

2024-05-02 11:21

PAP/EPA/VATICAN MEDIA

Do refleksji nad odnową posługi proboszcza w kluczu synodalnym i misyjnym, a także umożliwienia Sekretariatowi Generalnemu Synodu zebrania ich wkładu w przygotowanie Instrumentum laboris zachęcił Ojciec Święty proboszczów całego świata w wystosowanym dziś do nich liście. Wydarzenie to zbiegło się z zakończeniem Międzynarodowego Spotkania „Proboszczowie dla Synodu”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst