Reklama

Polska

Bp Pindel zaprasza na Tydzień Ekumeniczny i Dzień Judaizmu

PB

Wszystkich, „dla których ważna jest sprawa ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego”, zaprosił biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel do uczestnictwa w obchodach Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan (18-25 stycznia) oraz w poprzedzającym to wydarzenie Dniu Judaizmu. Centralne obchody XVIII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce odbędą się 15 stycznia w Bielsku-Białej i Oświęcimiu. Z tej okazji na terenie diecezji bielsko-żywieckiej zaplanowano także specjalne międzyreligijne wydarzenia w Cieszynie i Żywcu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W liście pasterskim ordynariusz przypomniał, że diecezję bielsko-żywiecką zamieszkują przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich, przede wszystkim wierni Kościoła ewangelicko-augsburskiego, w Bielsku-Białej ma natomiast siedzibę Wyznaniowa Gmina Żydowska.

„Ekumeniczny charakter diecezji znajduje odzwierciedlenie w wielu sferach jej życia. W szpitalach działają kaplice ekumeniczne, w uroczystościach biorą udział przedstawiciele różnych Kościołów, podejmowana jest współpraca w dziedzinie edukacji i katechezy, czego przykładem jest Międzynarodowy Ekumeniczny Konkurs Wiedzy Biblijnej »Jonasz«” – zaznaczył biskup, wspominając przy okazji niedawną historię parafii św. Marcina w Międzyrzeczu, gdy po pożarze tamtejszego kościoła katolikom pomogli ewangelicy, udostępniając im swą świątynię do modlitwy i liturgii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nawiązując do tegorocznego hasła Tygodnia Modlitwy o Jedność Chrześcijan – „Daj mi pić” (J 4,7) – bp Pindel zauważył, że słowa te odsyłają do sytuacji, gdy Jezus rozmawia z Samarytanką – przedstawicielką znienawidzonej przez Żydów grupy religijnej. Zdaniem hierarchy, spotkanie to „zachęca do pogłębiania własnej tożsamości i pokazuje owoce, do jakich może prowadzić spotkanie z przedstawicielami innych wyznań i religii”.

Biskup przypomniał, że diecezja jest gospodarzem XVIII Dnia Judaizmu, którego myśl przewodnią stanowią słowa Psalmu 34: „Szukałem Pana, a On mnie wysłuchał i uwolnił od wszelkiej trwogi” (Ps 34,5). „Wraz z Prezydentem Bielska-Białej i miejscową Gminą Żydowską gościć będziemy przedstawicieli Episkopatu Polski i judaizmu oraz Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów” – zapowiedział w liście, który ma być odczytany we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji bielsko-żywieckiej w niedzielę 11 stycznia 2015 roku.

Biskup szczególnie zaprosił na nabożeństwo Słowa Bożego, które odbędzie się 15 stycznia w katedrze św. Mikołaja. „Przede wszystkim pragnę zaprosić uczestników drogi neokatechumenalnej, a także członków organizacji, stowarzyszeń, wspólnot i ruchów religijnych” – napisał pasterz diecezji.

Reklama

16 stycznia w Książnicy Beskidzkiej odbędzie się wspólne czytanie Pisma Świętego w ramach maratonu biblijnego z udziałem przedstawicieli różnych wyznań. 17 stycznia przy starym cmentarzu żydowskim w Cieszynie odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca osiemdziesięciu jeden pomordowanych Żydów, a w Domu Narodowym będzie miało miejsce otwarcie wystawy przedstawiającej postaci Żydów Śląska Cieszyńskiego. Odmówiona zostanie modlitwa o pokój, zaprezentowane zostanie okolicznościowe oratorium.

Z kolei 18 stycznia, w kościele św. Floriana w Żywcu Zabłociu odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne w ramach Tygodnia Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Kazanie wygłosi bp Paweł Anweiler, zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Nabożeństwo poprzedzi modlitwa na cmentarzu żydowskim w Zabłociu.

Biskup zachęcił katechetów, nauczycieli i wychowawców gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do korzystania ze zrealizowanego w związku z XVIII Dniem Judaizmu projektu edukacyjnego „Przez wspólną historię – ku przyszłości”.

Dzień Judaizmu rozpocznie się 15 stycznia przed południem wspólną modlitwą chrześcijan i Żydów w Miejscu Pamięci, przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu-Brzezince. Kilka godzin później w sali sesyjnej bielskiej Rady Miasta odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem zaproszonych gości. Po nim, w Muzeum Historycznym w Zamku Książąt Sułkowskich w Bielsku-Białej otwarta zostanie wystawa: „Łączy nas sztuka”, prezentująca dorobek malarzy żydowskich, katolickich i luterańskich związanych z Bielskiem.

Ponadto, 16 stycznia rano w bielskim Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej nastąpi zakończenie konkursu wiedzy o Irenie Sendlerowej.

Podziel się:

Oceń:

2015-01-07 17:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nowy prezes Polskiej Rady Ekumenicznej: dialog niedocenianym orężem, ale jest bardzo skuteczny

Abp Abel, abp Budzik

Grzegorz Jacek Pelica

Abp Abel, abp Budzik

Dialog jest często niedocenianym orężem ale jest bardzo skuteczny - powiedział KAI nowy prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Jerzy Samiec. Zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, który przez najbliższe 5 lat będzie kierował PRE, wyraził przekonanie, że nawet jeśli stanowiska Kościołów bywają w konkretnych sprawach różne, to sam fakt poruszania trudnych tematów i poznanie intencji drugiej strony pozwala na nawiązywanie relacji.

Więcej ...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym samym z diecezji

2024-06-25 12:51

diecezja.kielce.pl

Decyzją matki generalnej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, siostry boromeuszki odchodzą z Kielc, a tym samym z diecezji kieleckiej - po 32 latach zostaje zlikwidowana placówka zgromadzenia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Więcej ...

Papież do Polaków: dbajcie o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży!

2024-06-26 10:02

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Do szczególnej dbałości o dzieci i młodzież w obliczu zagrożenia narkomanią zachęcił Franciszek Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Brał w niej między innymi udział metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski, a także zwierzchnik Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-białoruskiego na Białorusi, archimandryta Jan Sergiusz Gajek MIC.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?