Reklama

Niedziela Sandomierska

Wokół kard. Adama Kozłowieckiego

Marek Kuchciński i abp Henryk Hozer na otwarciu wystawy

Kancelaria Sejmu/Paweł Kula

Marek Kuchciński i abp Henryk Hozer na otwarciu wystawy

W ostatnich dniach obserwowaliśmy aktywną działalność członków Fundacji „Serce bez granic” poświęconej kard. Adamowi Kozłowieckiemu SJ. Zarząd fundacja przygotował, po wystawie w Rzymie, kolejną odsłonę wystawy biograficznej w języku polskim i angielskim

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W gmachu Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z końcem stycznia marszałek Sejmu Marek Kuchciński otworzył wystawę poświęconą Księdzu Kardynałowi. – To ważna wystawa. Piękna lekcja historii o wielkim Polaku, misjonarzu pokoju i pojednania między ludźmi i narodami. Dziedzictwo Kardynała niesie uniwersalne przesłanie. Przesłanie tolerancji, która jest nam tak dzisiaj potrzebna i tak mocno związana z dziejami Polski. Od czasów średniowiecznych tolerancja jest cechą charakterystyczną ziem Rzeczypospolitej i Polaków – mówił Marszałek Sejmu. Podkreślił jednocześnie, że kard. Adam Kozłowiecki to postać niezwykła. Człowiek wierny swoim ideom do końca, codziennie dający ich świadectwo. – Mimo bolesnych przeżyć czasów II wojny światowej nie nosił w swoim sercu nienawiści. Wydaje się, że za to wszyscy go kochali, nie tylko w Polsce i nie tylko w Afryce – dodał Marek Kuchciński.

Uroczystego otwarcia ekspozycji pt. „In nomine Domini. Misjonarze Afryki. Kardynał Adam Kozłowiecki (1911-2007)” dokonał abp Henryk Hoser z diecezji warszawsko-praskiej. – Patrząc na tego pokornego misjonarza, nie możemy zapominać, że drogi jego życia i powołania nie były proste – zaznaczył Ksiądz Arcybiskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wystawa została otwarta w związku z dziesiątą rocznicą śmierci kapłana. – Ekspozycja składa się z dwudziestu czterech plansz oraz urządzeń multimedialnych. Ukazują one zarówno postać kard. Adama Kozłowieckiego, jak i polską kulturę oraz tradycję w Zambii – zaznacza ks. Daniel Koryciński, dyrektor Muzeum kard. Adama Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej. – Wystawa jest swoistą podróżą przez kolejne etapy życia i działalności Adama Kozłowieckiego. Pozwala zapoznać się także z historią, kulturą i tradycją Polski oraz Zambii. Wydarzeniem, które wywarło niezatarty wpływ na życie Kardynała był ponad pięcioletni pobyt w obozach koncentracyjnych: Auschwitz-Birkenau czy Dachau. Prezentowana w Sejmie ekspozycja to spotkanie z człowiekiem wszechstronnie wykształconym, znającym 10 języków, wychowanym w szacunku dla polskiej tradycji i w zamiłowaniu do pracy, obrońcą praw człowieka i orędownikiem niepodległości narodów Afryki – podkreślano podczas otwarcia.

Reklama

Inną styczniową inicjatywą fundacji mającą swój finał w Warszawie było zorganizowanie spektaklu: „Serce bez granic. Rzecz o Kardynale Adamie Kozłowieckim”. 24 stycznia w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie został wystawiony spektakl Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Patronat nad nim objął bp Jan Wątroba, ordynariusz rzeszowski.

Bohaterem przedstawienia jest ks. Adam Kozłowiecki, jezuita. Autorzy przedstawienia pokazują lata wojny spędzone w obozach koncentracyjnych w Auschwitz-Birkenau i Dachau, czas wyswobodzenia i ponad 60 lat misji na terenach Rodezji Północnej, czyli obecnej Zambii. Spektakl wyreżyserował Sławomir Gaudyn. Scenariusz powstał na podstawie wspomnień i listów ks. Adama Kozłowieckiego.

– Dyrektor Teatru Jan Nowara dostrzegł w postaci ks. Kozłowieckiego wyjątkową postać, która może dać wspaniałe świadectwo wiary, a także wyraz uniwersalnym prawdom: miłosierdziu, współczuciu i sprawiedliwości w obliczu wydarzającego się na świecie zła. Zobaczyliśmy na scenie historię człowieka, który w obliczu ucisku, biedy i okrucieństwa pozostał wierny Bogu, swojemu powołaniu, swoim decyzjom i wyborom oraz ludziom, którym pragnął pomagać. W rolę tego pogodnego i otwartego księdza wcieliło się dwóch aktorów: Paweł Gładyś i Grzegorz Pawłowski – podkreślają członkowie fundacji. Premiera spektaklu odbyła się 7 i 8 października ubiegłego roku w Rzeszowie.

Podziel się:

Oceń:

2018-02-07 13:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Katecheci u kard. Kozłowieckiego

Majówka katechetów miała miejsce w Muzeum im. kard. Kozłowieckiego SJ
w Hucie Komorowskiej

Ks. Adam Stachowicz

Majówka katechetów miała miejsce w Muzeum im. kard. Kozłowieckiego SJ w Hucie Komorowskiej

Więcej ...

Uroczystość Patronki narodu polskiego 3 maja

2024-04-26 20:46

BPJG

O obecności Maryi, zarówno w naszej historii, ale również w osobistej historii życia wielu Polaków przypomina uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. To jedno z największych świąt maryjnych w Polsce i jeden z największych odpustów na Jasnej Górze.

Więcej ...

Rodzina świątynią miłości

2024-04-27 16:03

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Zakończyła się peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów w Diecezji Sandomierskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Kościół

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Święci i błogosławieni

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Wiara

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego