Reklama

Niedziela Przemyska

Abp Michalik: Kościół zawdzięcza bardzo dużo św. Józefowi Sebastianowi Pelczarowi

Jan Marczak

Św. Józef Sebastian to człowiek, któremu Kościół w Polsce i naszej archidiecezji zawdzięcza bardzo dużo – powiedział abp Józef Michalik w poniedziałek 19 stycznia w archikatedrze w Przemyślu. W Mszy św., sprawowanej w liturgiczne wspomnienie byłego biskupa przemyskiego i obecnego patrona archidiecezji, uczestniczyły siostry z założonego przez niego Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na początku Mszy św. metropolita przemyski stwierdził, że wartość świętych polega przede wszystkim na tym, że przybliżają ludziom świętość Boga i mówią, że „Bóg jest blisko człowieka i każdy może uczestniczyć w Jego świętości”. Zaznaczył, że świętość sprawia łaska Ducha Świętego, ale potrzebna jest współpraca człowieka.

Następnie abp Michalik zwrócił uwagę na ogromny dorobek biskupa Pelczara. – Nasz święty biskup i patron Józef Sebastian to człowiek, któremu Kościół w Polsce i naszej archidiecezji zawdzięcza bardzo dużo. Odkryty został właściwie od początku. Jest to w ostatnich wiekach jedyny biskup, który dał całość teologii ascetycznej dla formacji kapłanów, zakonów i chrześcijan – powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii ks. Krzysztof Chudzio, ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, podkreślił ciągłą aktualność nauczania św. Józefa Sebastiana. Przypomniał, że biskup przemyski przed 100 laty wskazywał na wiele poglądów i prądów kulturalnych niesprzyjających religii. Cechowały się one wrogością i kierowaniem obelg wobec Kościoła albo obojętnością religijną, która objawiała się chłodem względem Pana Boga i lekceważeniem obowiązków religijnych.

– Minęło ponad sto lat, a wiara, Kościół i ludzie nadal zagrożeni są tymi samymi niebezpieczeństwami – powiedział kaznodzieja. - Nieustannie doświadczamy faktu zagłuszania głosu Boga w naszych sercach. Niestety ciągle narażeni jesteśmy na słuchanie różnej propagandy, niepostrzeżenie pozwalamy sobą manipulować – przestrzegał.

- Bardzo pragnął, aby jego diecezja była święta. Dobrze wiemy, że świętość jest nie tylko naszym przywilejem, ale jest nam zadana, jest naszym obowiązkiem – podkreślił ks. Chudzio.

W czasie Mszy św. modlono się w szczególności w intencji wiernych archidiecezji przemyskiej, której patronem jest św. Józef Sebastian oraz za siostry z założonego przez niego Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego.

Reklama

Józef Sebastian Pelczar urodził się 17 stycznia 1842 roku w Korczynie k. Krosna w diecezji przemyskiej. Wychowany w atmosferze religijnej, wstąpił do seminarium duchownego w Przemyślu i w roku 1864 przyjął święcenia kapłańskie. Po studiach odbytych w Rzymie był prefektem i profesorem w Przemyskim Seminarium Duchownym, a w latach 1877-1899 profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Odznaczał się gorliwością i szczególnym nabożeństwem do Najświętszego Sakramentu, do Bożego Serca i Najświętszej Maryi Panny, co wyrażał w swej pracy kaznodziejskiej i pisarskiej. Przejęty troską o dziewczęta zagrożone moralnie, o chorych i ubogich, założył w Krakowie w 1894 r. Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego. W roku 1899 został biskupem pomocniczym, a w 1900 ordynariuszem diecezji przemyskiej. Św. Józef Sebastian, powołał w 1911 r. w Rzymie Papieski Kościelny Instytut Polski, z myślą o kapłanach przebywających na studiach w Wiecznym Mieście.

Po 25 latach gorliwej posługi biskupiej zmarł w opinii świętości 28 marca 1924 roku.

Papież Jan Paweł II w 1991 r. zaliczył go w poczet błogosławionych, a 18 maja 2003 roku w Rzymie ogłosił go świętym Kościoła powszechnego. Jest jednym z patronów archidiecezji przemyskiej.

Relikwie św. Józefa Sebastiana Pelczara znajdują się w przemyskiej katedrze. W ikonografii przedstawiany jest w stroju biskupim.

Podziel się:

Oceń:

2015-01-20 09:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Św. Wawrzyniec

Św. Wawrzyniec, patron kościoła w Górnie

TD

Św. Wawrzyniec, patron kościoła w Górnie

Więcej ...

Pustelnik z Góry Maryi

Św. Wilhelm z Vercelli

pl.wikipedia.org

Św. Wilhelm z Vercelli

Założył siedem eremów i dał początek sławnemu we Włoszech sanktuarium maryjnemu na Montevergine.

Więcej ...

Bp Florczyk będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

2024-06-26 08:29

EpiskopatNews/ flickr.com

Nie ma szlachetnego człowieka, nie ma człowieka wysokiej jakości duchowej, który żyje wartościami, jeżeli nie narzuca sobie dyscypliny wewnętrznej, zmagania się z samym sobą - podkreślił pomocniczy biskup kielecki bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców, wskazując na związki sportu i wiary. Duchowny będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas rozpoczynających się 26 lipca Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?