Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Harmęże

W rocznicę transportu do Auschwitz

Robert Karp

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwą w Centrum św. Maksymilian w Harmężach bp Roman Pindel zainaugurował obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. 14 czerwca w 78. rocznicę pierwszego transportu więźniów politycznych do Auschwitz Biskup Bielsko-Żywiecki podkreślił, że myślenie pomysłodawców obozów zagłady było całkowicie przeciwne nauce Jezusa.

We Mszy św. celebrowanej w Harmężach razem z duchownymi modlili się przedstawiciele władz państwowych i samorządowych na czele z wicepremier Beatą Szydło, dyrekcja Muzeum Auschwitz-Birkenau, byli więźniowie obozu. Obecny był urodzony za drutami obozu Ryszard Machulik, który przeżył rok w KL Auschwitz dzięki matce i więźniarce – położnej Stanisławie Leszczyńskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii bp Roman Pindel, odwołując się do liturgicznych czytań, zwrócił uwagę na proces deprawacji, jaki dokonał się w niemieckim państwie i społeczeństwie w okresie międzywojnia i hitleryzmu. – Zanim zaczęto budować obozy, wpierw w publikacjach, masowych zgromadzeniach i rozprawach naukowych zaczęto kwalifikować grupy społeczne i narodowe jako przeciwników nowego porządku. Zanim do więzienia trafił o. Maksymilian czy bp Kozal, władze Rzeszy do swoich wrogów zaliczyły Kościoły chrześcijańskie, a zwłaszcza ich przywódców duchowych – tłumaczył Biskup. Odsłaniając ten proces, podkreślił, że takie myślenie leży na antypodach nauki Chrystusa o konieczności oczyszczania serca. Zdaniem Biskupa niemieccy pomysłodawcy obozów „nie zadbali o serce, nie wyplenili w nim nienawiści, niesprawiedliwego sądu, chęci odwetu”. – Pozwolili na to, by wpierw tego rodzaju nastawienie opanowało ich serca, a następnie wyraziło się w akceptacji dla ogromu zła, wreszcie w przykładaniu ręki do tego, co jest sprzeczne już z samym prawem Bożym – mówił, wskazując, że winno to być przestrogą dla nas i przyszłych pokoleń.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości zwiedzili wystawę Klisze Pamięci autorstwa Mariana Kołodzieja, zmarłego przed ośmiu laty więźnia I transportu do KL Auschwitz. Ekspozycja emocjonalnych prac znajduje się w podziemiach franciszkańskiego klasztoru w Harmężach.

Reklama

Dalsza część obchodów Narodowego Dnia Pamięci odbyła się na terenie byłego obozu. Złożono kwiaty pod Ścianą Straceń i w Bloku 11 otwarto wystawę poświęconą obozowemu ruchowi oporu.

Pierwszy transport trafił do KL Auschwitz 14 czerwca 1940 r. Niemcy z Tarnowa przywieźli 728 więźniów politycznych, głównie Polaków i kilku polskich Żydów. Nadano im numery od 31 do 758.

Podziel się:

Oceń:

2018-06-28 10:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Toruń: diecezjalne obchody 300-lecia koronacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej

Bożena Sztajner/Niedziela

Jesteście drogocennymi diamentami w koronie Maryi i Jezusa – powiedział bp Józef Szamocki do wiernych zgromadzonych w świątyni Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Toruniu na diecezjalnych obchodach jubileuszu 300-lecia koronacji cudownego wizerunku z Jasnej Góry.

Więcej ...

Wadowice: 25-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy

2024-06-16 23:24

Archidiecezja Krakowska

Byśmy zawsze trzymali się - jak Dzieciątko Jezus - dłoni Maryi i żeby to trzymanie się Jej dłoni było centrum naszego życia, najważniejszym motywem naszego codziennego postępowania - niezależnie co się stanie, wracać do Matki i trzymać się Jej rąk ciągle na nowo - mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach z okazji 25-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy, której dokonał papież Jan Paweł II.

Więcej ...

Jasna Góra: 25. Ogólnopolska Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci

2024-06-16 18:20

Jasna Góra

Od św. Jana Pawła II uczą się wytrwałości w modlitwie różańcowej zawierzając swoje życie Matce Bożej. Są w niego zapatrzeni, bo to On zachęcał do modlitwy różańcowej mówiąc, że to jest skarb, który trzeba odkryć. Na Jasnej Górze odbyła się 25. Ogólnopolska Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci Radia Maryja. Jubileuszowa pielgrzymka przebiegała pod hasłem „Jestem w Kościele”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Budować z Bogiem

Wiara

Budować z Bogiem

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...