Reklama

Polska

Wyjątkowe świece od bractewnych na Święto Matki Bożej Gromnicznej

BOŻENA SZTAJNER

59 woskowych świec wykonali w tym roku przed świętem Matki Bożej Gromnicznej tzw. bractewni, czyli członkowie Bractwa Różańcowego z parafii Biała koło Płocka. Ta rzadko spotykana w kraju tradycja lania świec ma już 86 lat, obecnie kontynuuje ją kilku mężczyzn. „Produkcja świec jest związana z naszym posługiwaniem w kościele podczas Mszy św. niedzielnych i świątecznych - odpowiadamy za światło” – wyjaśnia bractewny Józef Kłodawski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tradycja lania woskowych świec przed świętem Matki Bożej Gromnicznej ma swoje początki w 1929 roku. Wtedy w parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Białej koło Płocka powstało Bractwo Różańcowe. Do dziś należą do niego mężczyźni - bractewni, którzy są odpowiedzialni za światło na ołtarzu, dlatego powinni w życiu kierować się zasadami moralności.

Obowiązkiem członków Bractwa Różańcowego jest dostarczanie świec do kościoła na nabożeństwa, procesje i inne wydarzenia. Świece odlewają ręcznie, przed świętem Matki Bożej Gromnicznej. Lanie świec odbywa się w pomieszczeniu parafialnym, na specjalnym kole przymocowanym do sufitu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Do koła przytwierdzone jest 59 haczyków, na których wiesza się bawełniane knoty. Knoty oblewane są przez dwóch mężczyzn stojących po przeciwnych stronach koła. Polewając każdy knot, obracają kołem. Aby uzyskać odpowiedni kształt świecy, trzeba każdy knot polać gorącym woskiem kilkadziesiąt razy. Do lania świec używany jest tzw. chrust woskowy oraz czysty, świeży wosk.

Reklama

Bractewni z Białej w tym roku wyprodukowali 59 świec (czyli jedno koło), pracowało przy tym czterech członków bractwa i jeden nie zrzeszony mężczyzna. Świece są charakterystyczne, ciemnozłote, mają około 80 cm długości. W Święto Ofiarowania Pańskiego 2 lutego kilka gotowych świec, trzymanych przez księdza i bractewnych, zostanie zapalonych i uroczyście poświęconych.

Świece od bractewnych są zapalane podczas każdej niedzielnej i świątecznej Mszy św., podczas Mszy św. pogrzebowych, a także sprzedawane parafianom czy przekazywane jako podarunek podczas świąt i uroczystości. Bractewny Józef Kłodawski, na pytanie, dlaczego tradycja wytwarzania gromnic na Gromniczną jest w Białej od tak dawna kontynuowana, odpowiada, że „na czyściec trzeba sobie zasłużyć”.

Zwyczaj lania woskowych świec przed świętem Ofiarowania Pańskiego, czyli Matki Bożej Gromnicznej, ma w parafii św. Jadwigi Śląskiej w Białej w diecezji płockiej 86 lat. Dnia 27 października 1929 r. powstało w niej Bractwo Różańcowe, kanonicznie erygowane przez ówczesnego proboszcza ks. Jana Kroguleckiego. Obecnie funkcje bractewnych pełni kilku mężczyzn. Niektórzy z nich są bractewnymi już ponad 40 lat. Angażują się także w wiele dzieł, podejmowanych w parafii. W październiku 2009 r., na pamiątkę 80-lecia bractwa, w kościele parafialnym w ścianę kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej wmurowano rocznicową tablicę.

Podziel się:

Oceń:

2015-01-30 11:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nasza pobożność

Adobe.Stock

Słusznie chlubimy się w Polsce, że nasza wiara i jej przeżywanie są naznaczone głębokim odniesieniem do Maryi – Matki Jezusa Chrystusa, naszego Zbawiciela. Nasza chluba wynika z tego, że maryjność wskazuje na prawdziwą wiarę i na autentyczne jej przeżywanie.

Więcej ...

Sejm nie uchwalił nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącej dekryminalizacji pomocy w aborcji

2024-07-12 13:57

PAP/Piotr Nowak

Sejm odrzucił projekt ustawy o dekryminalizacji i depenalizacji aborcji. Za przyjęciem projektu głosowało 215 posłów, przeciw było 218 posłów, wstrzymało się 2.

Więcej ...

Paryż: konserwatorzy zabytków nie godzą się na nowoczesne witraże w katedrze Notre-Dame

2024-07-12 13:35

Adobe Stock

Konserwatorzy zabytków nie zgadzają się na zainstalowanie nowoczesnych witraży w katedrze Notre-Dame w Paryżu. Jak podaje dziennik Le Figaro, Narodowa Komisja Dziedzictwa i Architektury jednomyślnie odrzuciła kontrowersyjny projekt promowany między innymi przez prezydenta Emmanuela Macrona. Przewidywał on powstanie sześciu nowych witraży w południowych kaplicach nawy głównej, które miały zastąpić witraże z XIX w.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Świadectwo życia w śpiączce po wypadku: nie umarłam,...

Wiara

Świadectwo życia w śpiączce po wypadku: nie umarłam,...

Wszyscy go lubili. Wspominamy śp. ks. Mirosława Rapcię

Niedziela Częstochowska

Wszyscy go lubili. Wspominamy śp. ks. Mirosława Rapcię

Czy w obliczu Bożego wezwania wzywam Ducha Świętego?

Wiara

Czy w obliczu Bożego wezwania wzywam Ducha Świętego?

Tarnów: Zmarł śp. ks. Mariusz Kmak. Miał 37 lat. Znane...

Kościół

Tarnów: Zmarł śp. ks. Mariusz Kmak. Miał 37 lat. Znane...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Pogrzeb śp. ks. Mariusza Kmaka

Kościół

Pogrzeb śp. ks. Mariusza Kmaka

Biuro prasowe KEP: Kościół nie zgadza się na uznanie...

Kościół

Biuro prasowe KEP: Kościół nie zgadza się na uznanie...

Zapomniany patron leśników

Święci i błogosławieni

Zapomniany patron leśników