Reklama

Rodzina

Źródła i przyczyny współczesnego kryzysu małżeństwa i rodziny

Suedelbien/pixabay.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojcowie synodalni w dokumencie podsumowującym III Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu skupów, zatytułowanym „Wyzwania duszpasterskie związane z rodziną w kontekście ewangelizacji”, zaprezentowali w pierwszej jego części źródła i przyczyny kryzysu, z jakim boryka się rodzina żyjąca na wszystkich kontynentach w świecie współczesnym.

Do podstawowych źródeł kryzysu rodziny dokument zalicza: „wybujały indywidualizm, który wynaturza więzi rodzinne i doprowadza do traktowania każdego członka rodziny jako samotnej wyspy” oraz „kryzys wiary, który dotknął wielu katolików i który często tkwi u podstaw kryzysu małżeństwa i rodziny”. Samotność będąca owocem braku Boga w życiu ludzi i kruchości relacji, jawi się jako jedna z największych bied obecnej kultury. Wspomniane źródła sprzyjają niestabilności emocjonalnej i tzw. „uczuciowości bez granic, której wszystkie aspekty pragnie się poznać, nawet najbardziej złożone”. Emocjonalność narcystyczna, niestabilna i niestała doprowadza do pozostawania na wczesnych etapach życia emocjonalnego i seksualnego. W tym kontekście narzeczeni, a później małżonkowie nie potrafią żyć z drugimi i dla drugich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Innym źródłem opisywanego kryzysu jest ogólne poczucie bezsilności w obliczu rzeczywistości społeczno-gospodarczej, które często prowadzi do „zmiażdżenia rodzin” poprzez rosnące ubóstwo, brak bezpieczeństwa pracy, nazbyt ciążący system podatkowy, brak należytego zainteresowania ze strony odpowiednich instytucji państwowych.

Trudności dla współczesnego małżeństwa i rodziny stanowią swoiste konteksty kulturowe i religijne, które w wielu częściach świata nadal sprzyjają praktyce poligamii, zwyczajowi „małżeństwa na etapy”, praktyce małżeństw aranżowanych. Problemem w krajach, w których Kościół katolicki jest mniejszością są także małżeństwa mieszane wyznaniowo i religijnie, które rodzą trudności pod względem usytuowania prawnego, chrztu i wychowania dzieci oraz wzajemnego szacunku z punktu widzenia różnicy wiary. W tych małżeństwach - jak podkreśla dokument i praktyka - istnieje niebezpieczeństwo relatywizmu lub indyferentyzmu, choć mogą być one także środowiskiem promowania „ducha ekumenicznego i dialogu międzyreligijnego w harmonijnej koegzystencji wspólnot żyjących w tym samym miejscu”.

Reklama

Inna przyczyną omawianego kryzysu jest rozprzestrzeniająca się praktyka współżycia przed ślubem oraz konkubinat nie nastawiony na przyjęcie formy więzi instytucjonalnej. Wspomnianym praktykom sprzyja liberalne ustawodawstwo cywilne, które podważa małżeństwo i rodzinę, promując mentalność antynatalistyczną i globalne polityki „zdrowia reprodukcyjnego”.

Poważnym zagrożeniem dla istnienia rodzin jest współczesna plaga rozwodów, coraz częściej z powodów ekonomicznych, których prawdziwymi ofiarami są dzieci. Podważana jest wartość macierzyństwa i ojcostwa. Wojny, terroryzm, przestępczość zorganizowana, migracja oraz przemoc także sprzyjają degradacji sytuacji rodzinnych.

Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów zauważa w omawianym dokumencie, że nakreślone tło społeczne funkcjonowania współczesnej rodziny, wskazuje na znaczenie życia emocjonalnego i potrzebę budowania wartościowych relacji międzyludzkich „opartych na twórczym darze z siebie i wzajemności, nakłaniających do odpowiedzialności i solidarnych”, których wzorem są relacje rodzinne. Zasygnalizowane źródła i przyczyny kryzysu rodziny zwracają uwagę na potrzebę przyznania słuszności pięknu i prawdzie bezwarunkowego otwarcia na życie jako tego, czego potrzebuje miłość ludzka, aby była przeżywana w pełni (nr 58). W związku z tym, trzeba na nowo odkryć orędzie encykliki „Humanae vitae” Pawła VI, która podkreśla potrzebę poszanowania godności osoby przy moralnej ocenie sposobów regulacji urodzin, ucząc odpowiedzialnego rodzicielstwa. .

Podziel się:

Oceń:

+2 -1
2015-03-01 08:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Burzliwa debata w Sejmie nad programem 500+

Artur Stelmasiak

Więcej ...

Ogólnopolskie Nocne Czuwanie Apostolatu Margaretka na Jasnej Górze

2024-05-13 08:24

Mat. prasowy

W czwartek 23 maja, w święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, zapraszamy do wspólnej modlitwy w intencji kapłanów oraz o nowe i święte powołania kapłańskie i zakonne.

Więcej ...

Dziedzictwo religijne Francji przemawia do młodych… i nawraca

2024-05-13 16:42

Karol Porwich/Niedziela

Gotyckie katedry czy romańskie kościoły potrafią skutecznie przemówić do serc współczesnej młodzieży, a wręcz zainteresować ją chrześcijaństwem. We Francji są na to twarde dowody w postaci młodych dorosłych, którzy proszą o chrzest. W tym roku odnotowano tam rekordową liczbę nawróceń na katolicyzm. Okazuje się, że w co trzecim przypadku u początku wiary stało spotkanie z chrześcijańską sztuką sakralną.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Europa

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Wiara

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Wiara

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania