Reklama

Niedziela Częstochowska

Praktyczny punkt widzenia

Niedziela częstochowska 1/2020, str. 5

Archiwum ośrodka „Nazaret”

Kilka wskazówek dla narzeczonych i małżonków. Dla pań, bo od serca, i dla panów, bo krótko i na temat. Od Teresy Gęsior, diecezjalnego doradcy życia rodzinnego w ośrodku „Nazaret”, matki trójki dzieci.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kuria Metropolitalna w Częstochowie, II piętro, Wydział Duszpasterski, Referat Duszpasterstwa Rodzin, pokój nr 21. To jedno z miejsc posługi diecezjalnego doradcy życia rodzinnego. Uśmiechnięta i pogodna. Temat rodziny zna od podszewki.

Narzeczeństwo

Piękny i potrzebny czas. Można się wtedy jeszcze zastanowić, czy decyzja o założeniu rodziny z osobą, z którą przyszło się na nauki przedmałżeńskie, jest ostateczna. Ten czas to też okazja do podjęcia trudnych tematów w ramach konsultacji dla narzeczonych. Niektórzy przeżyli trudności w rodzinach, z których pochodzą, i boją się, że mogą powtórzyć pewne sytuacje w swoich związkach. Warto wtedy porozmawiać i dopytać.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Seksualność

Niestety, wiele par współżyje jeszcze przed ślubem i stosuje antykoncepcję. Niektórzy nigdy po takie środki nie sięgną. Z powodu wiary albo tylko skutków ubocznych. Wielu narzeczonych chce się jednak nauczyć odpowiedzialnego rodzicielstwa. Interesują się naturalnymi metodami rozpoznawania płodności. Kiedy kilka lat temu para przychodziła do mnie na spotkanie, narzeczony siadał z tyłu, a tylko jego wybranka oglądała materiały szkoleniowe i próbowała wykonywać zadane ćwiczenia, dotyczące obserwacji swojego ciała. Dzisiaj interesuje się tym również wielu mężczyzn. Seksualność jest piękna, ale wymaga współodpowiedzialności.

Po polsku

Polska metoda naturalnego planowania rodziny według dr Teresy Kramarek polega na codziennej obserwacji ciała. Kobieta obserwuje śluz wytwarzany w kryptach szyjki macicy i raz dziennie mierzy temperaturę ciała. To wszystko notuje albo w ćwiczeniach, które dajemy narzeczonym, albo w aplikacji telefonu, z której korzysta wiele pań.

Kryzysy

Wiele z nich jest związanych ze stratą dziecka, np. wskutek poronienia. Inne wynikają z trudności w komunikacji. Jeśli małżonkowie gubią hierarchię wartości, to zapominają, że każdego dnia powinni dbać o relację z mężem/żoną. Niełatwo mają też dorosłe dzieci alkoholików i osoby z rodzin dysfunkcyjnych. Nieprzepracowanie bolesnych sytuacji z dzieciństwa powoduje trudności w małżeństwie, np. brak umiejętności otwarcia się, zaufania i darowania siebie w bliskiej relacji. Jest też wiele kobiet, które zgłaszają się z powodu męża uzależnionego od alkoholu.

Reklama

Czystość

Trudny temat. Jeżeli trafiają do nas narzeczeni, którzy zachowują czystość przedmałżeńską, to znaczy, że mają już ugruntowane przekonanie. Pogłębiają wiarę przez częstą spowiedź, coniedzielną Mszę św. i codzienną modlitwę. Niektóre pary należą do wspólnot działających przy kościołach, więc wiedzą, dlaczego to robią. Innych odstraszają skutki uboczne stosowania antykoncepcji.

Sakramentalne „tak”

W związku cywilnym człowiek opiera się tylko na siłach swoich i męża/żony. W małżeństwie sakramentalnym jest łatwiej, bo odpowiedzialność rozkłada się na trzy osoby: żonę, męża i Boga. Jeżeli dbamy o relację z Nim, wszystko można dobrze poukładać i przewartościować. Pomocne są w tym słuchanie Magisterium Kościoła i korzystanie z sakramentów świętych.

Podziel się:

Oceń:

2019-12-31 11:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ks. Majer o nowym Dekrecie ogolnym KEP nt. rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa

Flickr/episkopat.pl

Nie powinno się zezwalać na zawieranie małżeństw poza miejscem świętym, bez poważnej przyczyny, której nie mogą stanowić racje natury komercyjnej czy wynikające z ekstrawagancji, próżności lub naśladowania zwyczajów obcych niż katolickie - powiedział ks. Piotr Majer, profesor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. W rozmowie z KAI wyjaśnił nowe przepisy o kanonicznym przygotowaniu do małżeństwa, które wczoraj zostały opublikowane w „Aktach Konferencji Episkopatu Polski”. Jest to Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego.

Więcej ...

Madonno z Puszczy, módl się za nami...

2024-05-01 20:29

Karol Porwich/Niedziela

Początki kultu Madonny z Puszczy sięgają przełomu XVII i XVIII w. Wiadomo, że w pierwszej połowie XVII stulecia w świątyni znajdowało się 18 wotów oraz 6 nici korali.

Więcej ...

Watykan: Koncerty i zwiedzanie Muzeów Watykańskich- propozycja na piątkowe wieczory

2024-05-02 07:09

Adobe Stock

Muzyka wraca do Muzeów Watykańskich, co także w tym roku będzie dodatkową atrakcją dla zwiedzających w piątkowe wieczory. Od 3 maja do 25 października odbędzie się tam 10 koncertów, których można wysłuchać podczas wizyty w papieskich kolekcjach dzieł sztuki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst