Reklama

Polska

Już nie tylko dom, ale duchowe zaplecze

Maciej Dzięglewski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zakon św. Pawła I Pustelnika ma nowego konfratra. W sobotę 21 marca do tego zacnego grona włączono bp Edwarda Janiaka, ordynariusza diecezji kaliskiej. Uroczystość odbyła się w Wieruszowie, w sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego Pięciorańskiego, którym posługą ojcowie paulini.

„Tym dzisiejszym wydarzeniem chcemy także potwierdzić więź naszego zakonu z diecezją kaliską. Wyraża się ona zarówno poprzez naszą posługę w wieruszowskim sanktuarium, jak i również poprzez posługę niedawno mianowanego biskupa pomocniczego, naszego współbrata, o. bp Łukasza Buzuna” - kontynuował o. Arnold. „Ta służba, pomoc i życzliwość ujawniały się w różnych przestrzeniach i w różnym czasie. Serdecznie dziękujemy Księdzu Biskupowi Edwardowi za wsparcie i życzliwość, jaki zakon doznaje już od wielu lat, także tam, we Wrocławiu. Dziękujemy za wielokrotne jasnogórskie pielgrzymowanie i duszpasterską posługę w sanktuarium na Jasnej Górze” - dodał o. Chrapkowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Drogi Księże Biskupie, pauliński zakon staje się od dzisiejszego dnia dla Ekscelencji nie tylko domem rodzinnym, ale także duchowym zapleczem i wsparciem w pełnieniu tych zadań, jakie Boża Opatrzność i Kościół powierzył Księdzu Biskupowi” - mówił o. Arnold Chrapkowski, generał generał zakonu św. Pawła I Pustelnika.

Najwyższy przełożony zakonny przypomniał także związki nowego konfratra z Królową Polski: „Zawsze bardzo bliska Księdzu Biskupowi była Maryja z Jasnej Góry. Była obecna w matczynej tajemnicy miłości. Tak w chwilach radości, jak i doświadczeniu choroby. Była wiernie obecna jak przy swoim Synu Jezusie Chrystusie”. Biskup Janiak w Częstochowie bywa często. Jednak jak sam mówi, spotkanie, które na długo pozostanie w pamięci wiąże się z rokiem 1996. „Kiedy Jan Paweł II mianował mnie biskupem pomocniczym we Wrocławiu, to pierwsze kroki skierowałem na Jasną Górę i tam odbyłem tygodniowe rekolekcje wśród modlących się i za mnie mnichów. Bardzo dziękuję zwłaszcza w tym wymiarze duchowym, że od teraz będę miał udział w tych duchowych dobrach zakonu” - podkreślił ordynariusz kaliski.

Reklama

Mimo bliskich związków z Jasną Górą biskupowi Janiakowi zależało na tym, by sobotnie uroczystości odbywały się nie w częstochowskim sanktuarium, ale właśnie w Wieruszowie. „Nie chciałem, żeby było to w świetle jupiterów, ale w gronie moich diecezjach, którym posługuję. Ojcowie paulini przybyli na teren naszej diecezji już przed wiekami, więc chciałem, by odbyło się to właśnie u nich”.

W uroczystości wzięli udział m. in.: o. Łukasz Buzun, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej; o. Arnold Chrapkowski, generał zakonu paulinów z Radą Generalną; o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry; ojcowie paulini wywodzący się lub posługujący wcześniej w tej parafii; ks. prał. Jan Suchecki z Wrocławia, kolega kursowy biskupa kaliskiego; ks. prał. Aleksander Gendera, wikariusz biskupi diecezji kaliskiej; ks. prał. Henryk Orszulak, dziekan dekanatu wieruszowskiego, a także rodzona siostra bp. Edwarda Janiaka oraz Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia. „Biskup Edward przez wiele lat był biskupem pomocniczym dla Wrocławia. Zapisał się bardzo dobrze w naszej pamięci, dlatego tu jestem” - wyjaśnił prezydent Grehl.

Konfraternia Paulińska, jako nieformalne stowarzyszenie dobrodziejów i przyjaciół Zakonu, sięga swymi początkami połowy XIV w. Jest to wyraz duchowej łączności paulinów z uprzywilejowanym gronem swoich dobrodziejów, przyjaciół i współpracowników. Dzięki wspólnocie z tymi osobami paulini mogli i mogą lepiej realizować swoje posłannictwo w Kościele.Konfratrzy stawali się współuczestnikami wszelkich dóbr duchowych zakonu zarówno za życia, jak i po śmierci.

Do konfraterni przyjmowano osoby ze wszystkich stanów: królów, książęta, kardynałów, biskupów, kapłanów, zakonników i zakonnice, mieszczan, ludzi kultury, nauki oraz rolników. W dniu 12 sierpnia 1472 r. przyjęto m. in. króla Kazimierza Jagiellończyka wraz z małżonką i dziećmi. Z biegiem czasu, św. Kazimierz stał się patronem konfratrów paulińskich. Do grona konfratrów byli przyjęci także inni królowie polscy, węgierscy, czescy, wszyscy biskupi ordynariusze częstochowscy i inni.

W ciągu kilku wieków dyplom konfratra Zakonu otrzymali m. in. królowie dynastii Jagiellonów, pisarze Henryk Sienkiewicz i Józef Ignacy Kraszewski, wspólnoty mnisze benedyktynów w Tyńcu i norbertanek, dostojnicy Kościoła, w tym m. in. Prymas Tysiąclecia, kard. Stefan Wyszyński, kard. Józef Glemp, ks. prał. Zdzisław Peszkowski, a także politycy Ryszard Kaczorowski i Lech Wałęsa.

Przeczytaj także: Bp Janiak przyjęty do konfraterni paulińskiej
Posłuchaj: Konfraternia bp Edwarda Janiaka

Podziel się:

Oceń:

2015-03-23 08:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Janiak: Bóg chce, żeby Polska była katolicka

Bożena Sztajner/Niedziela

Żeby Polska była wierna Panu Bogu - mówił biskup kaliski Edward Janiak

Więcej ...

Rodzice niepełnosprawnych dzieci w Sejmie: aborcja nie jest rozwiązaniem

2024-05-16 16:10

Adobe Stock

Na wysłuchaniu publicznym w sprawie projektów zmierzających do liberalizacji przepisów aborcyjnych oprócz organizacji pozarządowych uczestniczą także rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi. - Znam kilkaset rodzin, które mają dzieci z niepełnosprawnościami i Zespołem Downa i oni sobie radzą. To nie jest rozwiązanie problemu - mówiła jedna z matek, Marta Witecka.

Więcej ...

Ksiądz Jan Długosz w różnych odsłonach

2024-05-17 15:27

Maciej Orman/Niedziela

W Miejskim Ośrodku Kultury im. Władysława Sebyły w Kłobucku odbyła się gala podsumowująca II Regionalny Konkurs Plastyczny „W kłobuckim kościele jest skarbów wiele”, zorganizowany przez miejscową parafię św. Marcina – sanktuarium Matki Bożej Kłobuckiej Niepokalanej Ucieczki Grzeszników.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

USA: rzucono wyzwanie odmówienia 50 tys. różańców w...

Świat

USA: rzucono wyzwanie odmówienia 50 tys. różańców w...

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli