Reklama

Aspekty

Będziemy pielgrzymować na terenie diecezji

Tak pielgrzymki na Jasną Górę wyglądały w ubiegłych latach...

Bożena Sztajner/Niedziela

Tak pielgrzymki na Jasną Górę wyglądały w ubiegłych latach...

Z ks. Krzysztofem Kolanowskim, kierownikiem Pieszej Pielgrzymki z Gorzowa na Jasną Górę, o tegorocznym pielgrzymowaniu w dobie koronawirusa rozmawia Kamil Krasowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kamil Krasowski: Już prawie rok pełni Ksiądz funkcję kierownika gorzowskiej pielgrzymki na Jasną Górę. Jak zaadaptował się Ksiądz w tej roli i co w związku z tą funkcją należy do Księdza zadań na co dzień? Przygotowania do pielgrzymki rozpoczynają się na kilka miesięcy przed wyruszeniem na pielgrzymi szlak czy raczej trwają przez cały rok?

Ks. Krzysztof Kolanowski: Funkcję kierownika pieszej pielgrzymki objąłem w grudniu po niespodziewanej nagłej śmierci śp. ks. Andrzeja Wręczyckiego. Piesza pielgrzymka to nie tylko dwa tygodnie wspólnego pielgrzymowania na Jasną Górę – to prawie całoroczna praca. Po zakończeniu pielgrzymki, we wrześniu, odbywa się spotkanie kierowników pieszych pielgrzymek z całej Polski, w czasie którego podsumowuje się organizację wszystkich grup. Zazwyczaj trwa ono ok. 3 dni. Poza tym wraz z kwatermistrzem ks. Marcinem Pracukiem kilka razy w roku odwiedzamy miejsca, przez które przechodzi pielgrzymka z Gorzowa. W tym roku taki objazd miał miejsce w czerwcu z racji pandemii.

14 maja na Jasnej Górze spotkali się kierownicy pielgrzymek z całej Polski. W naszej diecezji odbyło się także spotkanie bp. Tadeusza Lityńskiego z kierownikami diecezjalnymi. Czy może Ksiądz przybliżyć, co w czasie tych spotkań zostało ustalone, i czy istnieje jeszcze odrobina nadziei na wyjście choćby kilkuosobowych grup pątników na Jasną Górę przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spotkanie na Jasnej Górze rozpoczęło się Mszą św. pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Zadarki, przewodniczącego Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. W spotkaniu uczestniczyło ok. 50 księży kierowników pieszych pielgrzymek z różnych diecezji. Poświęcili oni czas, aby stworzyć różne możliwości pielgrzymowania do duchowej stolicy Polski. Biskup Zadarko podzielił się informacjami, które uzyskał po rozmowie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Głównym Inspektorem Sanitarnym, wiemy już, że piesze pielgrzymowanie, do którego jesteśmy przyzwyczajeni, w tym roku kalendarzowym nie będzie możliwe. Wynika to z sytuacji pandemii panującej w naszym kraju. Na tę chwilę bezpieczeństwo pielgrzymów i ludzi, których spotykamy na trasie, jest najważniejsze. Pielgrzymka przechodzi przez różne województwa. O ile w naszym województwie czujemy się bezpiecznie, to jednak sytuacja w innych regionach jest już inna. Wymogi sanepidu są bardzo duże. Choćby sam przemarsz musi odbyć się z zachowaniem bezpiecznej odległości. Każda sala, świetlica czy szkoła, w której zatrzymaliby się pielgrzymi, musiałaby być ozonowana przed i po skorzystaniu z niej danej grupy. Wymogów jest naprawdę wiele i jeszcze raz podkreślę – to dla naszego wspólnego bezpieczeństwa. Kilka dni po spotkaniu na Jasnej Górze odbyło się spotkanie kierowników z naszej diecezji z bp. Tadeuszem Lityńskim, podczas którego ustaliliśmy, iż w tym roku będziemy pielgrzymować na terenie naszej diecezji.

Jak zatem będą wyglądały tegoroczne pielgrzymki?

Mamy propozycję, aby pielgrzymować do miejsc, które są na trasie pieszej pielgrzymki lub sąsiadują z nimi. Zapraszamy w pierwszą i drugą sobotę sierpnia, a więc wtedy, kiedy odbywała się pielgrzymka na Jasną Górę, aby pielgrzymi wspólnie – o ile możliwości i sytuacja w kraju pozwolą – mogli pielgrzymować. W naszej diecezji mamy wiele miejsc świętych, których nie znamy. Nie będą to długie trasy, więc możliwość pielgrzymowania będzie dla wszystkich chętnych. Zakończenie pielgrzymki odbędzie się 12 sierpnia Mszą św. na Jasnej Górze pod przewodnictwem biskupa naszej diecezji.

Reklama

W ostatnich latach było popularne duchowe pielgrzymowanie i duchowa łączność z tymi, którzy podążali pielgrzymim szlakiem. Ta propozycja wydaje się być jak najbardziej aktualna i nawet trwająca pandemia nie jest w stanie jej odwołać, prawda?

Duchowe pielgrzymowanie w tym roku staje się szczególnie ważne. Będziemy zachęcać wszystkich wiernych, aby w tym szczególnym czasie, kiedy pielgrzymka od 38 lat idzie na Jasną Górę, wierni mogli spotkać się razem. I tak w parafii Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie codziennie będzie sprawowana wieczorna Msza św. ze słowem przewodnika danej grupy pielgrzymkowej, a po niej odmawiany będzie Różaniec. Intencje różańcowe będzie można przekazywać swoim przewodnikom grup lub przed samą Mszą św. Modlitwy zostaną zakończone Apelem Maryjnym, tak jak ma to miejsce na trasie pieszej pielgrzymki.

Gdzie można szukać informacji nt. pielgrzymki? Czy istnieje jeszcze sposób, w jaki możemy zaangażować się i wspomóc to dzieło?

Dla wielu pielgrzymów obecna sytuacja jest niezrozumiała i domyślam się, że może być ciężko, gdyż sam od 15 lat co roku pielgrzymowałem na Jasną Górę, zanosząc prośby i dziękczynienia. Czas od 31 lipca do 12 sierpnia zarezerwowany był i jest na pielgrzymkę. W Kościele istnieje jednak posłuszeństwo, które wypływa z łaski chrztu. I choć może być trudno zrozumieć obecną sytuację zwłaszcza dla tych, którzy pielgrzymują nieustannie co roku, to odpowiedzialność i dojrzałość duchowa wyraża się w posłuszeństwie. Maryja uczyniła i nieustannie czyni wiele cudów w życiu człowieka. Często to, co niewyobrażalne, staje się realne. Głęboko w sercu wierzę, że za rok pielgrzymki wrócą do stałych tras. Wszystkie informacje dotyczące organizacji pieszej pielgrzymki będą umieszczone na stronie diecezjalnej, na Facebooku Gorzowskiej Pielgrzymki oraz poszczególnych grup czy też w naszych parafiach.

Ks. Krzysztof Kolanowski Kierownik Gorzowskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, wikariusz w parafii św. Marii Magdaleny w Pszczewie.

Podziel się:

Oceń:

2020-06-30 12:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kapłan – szafarz Bożego Miłosierdzia

Bp Marek Mendyk

Archiwum redakcji

Bp Marek Mendyk

Z racji przeżywanego Tygodnia Modlitw o Powołania o kapłańskim powołaniu z bp. Markiem Mendykiem, biskupem pomocniczym diecezji legnickiej, rozmawia Monika Łukaszów.

Więcej ...

Francja: kościół ks. Hamela niczym sanktuarium, na ołtarzu wciąż są ślady noża

2024-04-18 17:01
Ks. Jacques Hamel

laCroix

Ks. Jacques Hamel

Kościół parafialny ks. Jacques’a Hamela powoli przemienia się w sanktuarium. Pielgrzymów bowiem stale przybywa. Grupy szkolne, członkowie ruchów, bractwa kapłańskie, z północnej Francji, z regionu paryskiego, a nawet z Anglii czy Japonii - opowiada 92-letni kościelny, mianowany jeszcze przez ks. Hamela. Wspomina, że w przeszłości kościół często bywał zamknięty. Teraz pozostaje otwarty przez cały dzień.

Więcej ...

10 lat kanonizacji św. Jana Pawła II

2024-04-19 09:49

Mat.prasowy/vaticannews.va

„Pontyfikat św. Jana Pawła II trzeba koniecznie dokumentować dla przyszłych pokoleń, naszym zadaniem jest ocalenie i przekazanie tego wielkiego dziedzictwa” – mówi ks. Dariusz Giers. Jest on administratorem Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II a zarazem świadkiem pontyfikatu. Kapłan wyznaje, że praktycznie codziennie modli się przy grobie świętego papieża i zawsze jest poruszony tłumami ludzi z całego świata, którzy w tym wyjątkowym miejscu szukają wstawiennictwa Jana Pawła II.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza