Reklama

Niedziela Świdnicka

W chorym widzieć Jezusa

Ks. Mateusz Matusiak podczas sakramentalnej posługi chorym

Parafia Wniebowzięcia NMP Polanica -Zdrój

Ks. Mateusz Matusiak podczas sakramentalnej posługi chorym

Z okazji Światowego Dnia Chorego, który w Kościele przeżywamy 11 lutego, z ks. Mateuszem Matusiakiem, kapelanem szpitala w Polanicy-Zdroju, rozmawia Marek Zygmunt.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Marek Zygmunt: Święty Jan Paweł II jest patronem polanickiego Specjalistycznego Centrum Medycznego. Jakie przesłanie świętego papieża jest kierowane do chorych i personelu szpitala?

Ks. Mateusz Matusiak: Naszą misją są słowa: „Każde życie jest najcenniejsze”. Największym posłannictwem papieża Polaka była troska o życie człowieka. W szpitalu lekarze dokładają wszelkich starań, aby ratować życie ludzkie. Nie szczędzą czasu i sił, bo to człowiek jest zawsze najważniejszy. W ten sposób realizujemy testament Jana Pawła II – walka o życie ludzkie. Patron do czegoś mobilizuje, a największym darem, jaki my możemy podarować papieżowi, jest kontynuacja tego, czego nauczał i co głosił.

„Cierpienie i choroba są wpisane w tajemnicę życia człowieka na ziemi. Z pewnością należy walczyć z chorobą, bo przecież zdrowie jest darem Bożym. Ważne jest też, aby umieć odczytać zamysł Boży, kiedy cierpienie puka do naszych drzwi. Kluczem do jego odczytania jest krzyż Chrystusa”. Jak te słowa Jana Pawła II interpretuje personel medyczny szpitala?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z wielkim szacunkiem i miłosierdziem personel medyczny podchodzi do każdego człowieka cierpiącego, w każdym dostrzega Chrystusa. Zobaczyć w kimś Jezusa to jest nie lada zadanie. Chyba najbardziej wymownym tego elementem jest fakt, że personel medyczny prosi o posługę sakramentalną wobec chorych i cierpiących – o różnych porach dnia i nocy – nawet wobec tych, którzy przebywają na oddziale „covidowym”. Modlą się za chorych wraz z nami, kapelanami. To jest także świadectwo wiary, którego dzisiaj wszyscy potrzebujemy. Cierpienie uszlachetnia i wzmacnia. Skoro Bóg daje człowiekowi krzyż, to jednocześnie daje siłę do dźwigania go.

Od samego początku pontyfikat Jana Pawła II był związany z opieką i oddaniem się osobom chorym. On też przecież doświadczył choroby. Czy można to nazwać „najpiękniejszą encykliką” życia papieża?

Z pewnością można tak nazwać życie Ojca Świętego. Papież nigdy się nie skarżył. W ten sposób uczy nas, jak powinno wyglądać prawdziwe człowieczeństwo. Przez swoje życie Jan Paweł II uczył nas, jak zaufać na nowo Bogu szczególnie wtedy, gdy wydaje się, że jest taki daleki.

Jakie znaczenie dla personelu i pacjentów ma ustanowiony przez papieża Światowy Dzień Chorego i jak w tym roku będzie on obchodzony w polanickim szpitalu?

Każdego roku Dzień Chorego był okazją do wspólnych spotkań. Chorzy cieszą się ze swojej obecności. To szczególny czas, kiedy nasi pacjenci mogą jeszcze bardziej odkryć, że są potrzebni. W tym roku ten dzień będzie miał inny charakter. Ze względu na pandemię nie będzie Mszy św. dla pacjentów połączonej z sakramentem chorych. Spotkania też będą ograniczone do minimum. Zapewniamy jednak naszych chorych o modlitewnej łączności.

Podziel się:

Oceń:

2021-02-03 10:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Czy cierpienie ma sens?

O cierpieniu z ks. prał. Czesławem Grzybem, proboszczem parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Tomaszowie Lubelskim, rozmawiała Ewa Monastyrska

Więcej ...

Jasna Góra: Rozpoczęła się 100. Pielgrzymka Służby Zdrowia

2024-05-19 09:02

BPJG

Apel Jasnogórski rozpoczął 100. Pielgrzymkę Służby Zdrowia. Poprowadził go przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia bp Romuald Kamiński. Zawierzył Maryi Jasnogórskiej wszystkich, którzy służą na co dzień życiu i zdrowiu Polaków, także Polskie Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie. Modlił się o pokój w Ukrainie i w Ziemi Świętej; „o jak najlepsze wywiązanie się nas jako chrześcijan wobec sióstr i braci cierpiących z racji barbarzyństwa wojny, o odnowienie człowieka, o nową kulturę codziennego życia, delikatność i współczucie w relacjach międzyludzkich; o kulturę cywilizacji miłości”.

Więcej ...

Włochy/ Papież w Weronie: siejmy nadzieję, nie siejmy śmierci

2024-05-19 19:31

PAP/EPA/EMANUELE PENNACCHIO

"Siejmy nadzieję", "nie siejmy śmierci, zniszczenia, strachu"- apelował papież Franciszek podczas wizyty w Weronie w sobotę. Jednym z najbardziej sugestywnych wydarzeń w jej trakcie był uścisk Izraelczyka i Palestyńczyka, którzy stracili bliskich podczas konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj