Reklama

Watykan

Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego: dialog z islamem potrzebny bardziej niż kiedykolwiek

Republica/pixabay

Dialog z muzułmanami jest dziś jeszcze bardziej potrzebny niż kiedykolwiek wcześniej - uważa Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego w oświadczeniu ogłoszonym w Watykanie 22 kwietnia. Ukazało się ono w obliczu "wydarzeń tych ostatnich dni [chodzi o liczne zamachy i zabójstwa dokonywane przez terrorystów islamskich na chrześcijanach, zwłaszcza w ostatnim czasie - KAI]", gdy wielu zadaje sobie pytanie: "Czy jest jeszcze miejsce na dialogowanie z muzułmanami?".

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dokument zwraca uwagę, że "przede wszystkim znaczna większość samych muzułmanów nie utożsamia się z dokonywanymi barbarzyństwami". "Niestety dziś słowo «religia» jest często kojarzone ze słowem «przemoc», tymczasem wierzący winni pokazywać, że religie są powołane do bycia zwiastunami pokoju, a nie przemocy" - głosi oświadczenie Papieskiej Rady.

Podkreśla, że zabijanie w imię religii jest nie tylko obrazą Boga, ale także porażką ludzkości. Przytoczono w związku z tym fragment przemówienia Benedykta XVI z 9 stycznia 2006 do korpusu dyplomatycznego, akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej. Mówiąc o groźbie starć między cywilizacjami, a zwłaszcza o zorganizowanym terroryzmie, papież zaznaczył wówczas, że żadne okoliczności nie mogą usprawiedliwiać tego rodzaju zbrodniczej działalności, okrywającą hańbą tych, którzy jej się dopuszczają. Jest ona szczególnie odrażająca, gdy przykrywa się religią.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Niestety, w ostatnich dniach jesteśmy świadkami radykalizacji dyskursu wspólnotowego i religijnego z wynikającym stąd ryzykiem wzrostu nienawiści, przemocy, terroryzmu oraz narastającej i banalizującej stygmatyzacji muzułmanów i ich religii" - stwierdza dokument watykański. W tym kontekście podkreśla on powołanie ludzi wierzących do braterstwa i dialogu, gdyż stanowią oni "wspaniały potencjał pokoju, jeśli wierzymy, że człowiek został stworzony przez Boga i że ludzkość jest jedną rodziną i co więcej, jeśli wierzymy jako chrześcijanie, że Bóg jest Miłością".

Reklama

Zdaniem autorów przesłania, dalsze prowadzenie dialogu, nawet doświadczając prześladowań, "może stać się znakiem nadziei". Nie chodzi przy tym o narzucanie religijnej wizji osoby i dziejów, ale ludzie wierzący chcą zaproponować poszanowanie różnic, wolności myśli i religii, zachowanie godności ludzkiej i umiłowanie prawdy. Dokument podkreśla potrzebę odwagi ponownego przyjrzenia się jakości życia w rodzinie, sposobom nauczania religii i historii oraz treściom kazań w naszych miejscach kultu. Kluczową rolę odgrywają tu rodzina i szkoła, "aby świat dnia jutrzejszego opierał się na wzajemnym szacunku i na braterstwie" - czytamy w dokumencie Papieskiej Rady.

Na zakończenie, powołując się na papieża Franciszka, oświadczenie raz jeszcze podkreśla, że "przemoc, szukająca usprawiedliwienia religijnego, zasługuje na jak najmocniejsze potępienie, gdyż Wszechmocny jest Bogiem życia i pokoju". Od nas wszystkich, którzy Go wielbią, świat oczekuje, "abyśmy byli ludźmi pokoju, zdolnymi do życia jako bracia i siostry, mimo różnic etnicznych, religijnych, kulturalnych lub ideologicznych".

Podziel się:

Oceń:

2015-04-22 18:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Imam Berger przed Dniem Islamu: media powielają stereotypy

źródło: episkopat.pl

Wobec siły mediów kształtujących opinię publiczną, trudno jest skutecznie przebić się z ideą dialogu – ocenia w rozmowie z KAI imam Rafał Berger. Zdaniem współprzewodniczącego Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów Dzień Islamu, obchodzony w Polsce 26 stycznia tym bardziej ma głęboki sens.

Więcej ...

Kard. Sarah do alumnów WSD: niech wasze życie budują trzy filary: krzyż, Eucharystia i Maryja

2024-05-15 19:25
Kard. Robert Sarah

Włodzimierz Rędzioch

Kard. Robert Sarah

- Módlcie się cały czas, bo bez Jezusa nie możecie nic uczynić - mówił kard. Robert Sarah podczas Mszy św. sprawowanej w kościele seminaryjnym św. Witalisa we Włocławku. Były prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przybył do Polski w związku z diecezjalną pielgrzymką kapłanów diecezji włocławskiej do sanktuarium św. Józefa, patrona diecezji, w Sieradzu. - Niech wasze życie budują trzy filary: krzyż, Eucharystia i Maryja - zwrócił się do alumnów.

Więcej ...

Turniej WTA w Rzymie - Świątek awansowała do finału

2024-05-16 18:27
Ida Świątek

PAP/ALESSANDRO DI MEO

Ida Świątek

Iga Świątek awansowała do finału turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Rzymie. Liderka światowego rankingu tenisistek w półfinale wygrała z rozstawioną z "trójką" Amerykanką Coco Gauff 6:4, 6:3.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania