Reklama

Niedziela Małopolska

Możesz pójść śladami Jezusa

Wystawa wzbudziła podziw zaproszonych gości

Anna Bandura/Niedziela

Wystawa wzbudziła podziw zaproszonych gości

Jest ciemna noc. Stoimy na dachu wieczernika otoczeni tuzinami gwiazd. Dźwięczne granie cykad i powiew wiosennego wiatru nie zapowiada tragedii, która ma się za chwilę wydarzyć.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tak rozpoczyna się nowa, odczuwana niemal wszystkimi zmysłami wystawa w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Krakowie pt. Śladami Jezusa. To opowieść o ostatnich chwilach życia Chrystusa i Jego chwalebnym zmartwychwstaniu zaprezentowana w formie multimedialnej podróży. Bliskowschodnie pieśni, innowacyjne obrazy i filmy przenoszą nas do Jerozolimy z 33 r. i pozwalają jeszcze głębiej zrozumieć tajemnicę męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa.

Co zobaczymy?

W podróż do Ziemi Świętej zabiera nas Piotr Fronczewski, który przejmującą narracją prowadzi widza po poszczególnych salach. Oglądający wystawę ma szansę stanąć u stóp Golgoty, gdzie na dzikim wzniesieniu mieszczą się trzy krzyże. Naprzeciwko rozciąga się widok skamieniałej doliny, a wzrok gościa kierowany jest dalej, na grotę Bożego Grobu. Jak to się stało, że nawet dziś znamy dokładne miejsce pochówku Jezusa? W czyje ręce przechodziło to święte miejsce na przestrzeni wieków? Kto dziś zarządza kluczami do bazyliki Grobu Świętego w Jerozolimie? Odpowiedzi na te pytania poznamy już w pierwszych częściach wystawy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Najbardziej wstrząsającym elementem ekspozycji jest sala Męki Pańskiej. W czerwonej komnacie znajdują się bicze jerozolimskie, gwoździe i włócznia, której ostre zakończenie przebiło Najświętsze Serce Jezusa. Niewątpliwym atutem wystawy są elementy przywiezione prosto z Ziemi Świętej. Należy do nich m.in. korona cierniowa – zrobiona z zebranych w Jerozolimie cierni.

Jest też polski wątek wystawy – historia polskich śladów w Ziemi Świętej ma bowiem 1000 lat. To w czasie wypraw krzyżowych nasi rodacy udawali się Jerozolimy, by walczyć o Boży Grób. Był nim m.in. Jaksa z Miechowa, który po powrocie z krucjaty ufundował we wsi Miechów bazylikę Grobu Bożego i zaprosił z Jerozolimy rycerzy zakonu Bożogrobców, by opiekowali się świątynią. Tak narodziła się polska gałąź tego zakonu. Krok dalej poszedł Mikołaj Zebrzydowski, który próbując przenieść Jerozolimę do Polski, założył Kalwarię Zebrzydowską.

Reklama

Ekspansję chrześcijaństwa poznajemy w następnych salach. Nazwiska kolejnych apostołów i miejsca, do których docierała Ewangelia, wyświetlają się chronologicznie. Po Europie przychodzi czas na Ameryki, Japonię i… cały świat. Choć początkowa propozycja twórców wystawy rodzi w widzach smutek, zakończenie przynosi nadzieję. Dzięki śmierci Pana Jezusa, a później dzięki Jego uczniom zanoszącym Dobrą Nowinę w różne zakątki świata, obecnie chrześcijaństwo wyznaje 1/3 mieszkańców naszej planety. Wystawa kończy się dramatycznym pytaniem stawianym do każdego z nas: Kim jestem w tej historii? Obserwatorem patrzącym na rozgrywające się wydarzenia? Czy uczniem Jezusa z oddaniem kroczącym po Jego śladach?

Już otwarta

W otwarciu ekspozycji 17 czerwca wzięli udział m.in.: pomysłodawca wystawy Krzysztof Noworyta, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, prezes Centrum Jana Pawła II w Krakowie ks. Tomasz Szopa, dyrektor generalny Ministerstwa Edukacji i Nauki Sławomir Adamiec, rektor UPJPII w Krakowie ks. prof. Robert Tyrała. Przemówienia poszczególnych osób poprzedziła modlitwa Ojcze nasz zaśpiewana w języku aramejskim przez Mirnę Kbbeh, artystkę i pisarkę z Syrii.

– Kawałek Ziemi Świętej będzie na stałe w papieskim sanktuarium w Krakowie. Nie będzie ciężkim, nudnym głazem do oglądania – to jest coś innego – gorąca, pełna emocji, barw i zapachów opowieść, która operuje różnymi środkami wyrazu – powiedział pomysłodawca inicjatywy Krzysztof Noworyta.

Metropolita krakowski, na którego zaproszenie wystawa przybyła do Krakowa, w przemówieniu przywołał związki św. Jana Pawła II z Ziemią Świętą. Arcybiskup przypomniał, jak papież pod koniec swojej pielgrzymki do Ziemi Świętej chciał jeszcze raz wejść na Kalwarię, by pocałować święte miejsce, w którym stał krzyż Pana Jezusa. – Dał przejmujące świadectwo swojej wiary i miłości do Odkupiciela człowieka – powiedział pasterz krakowskiego Kościoła.

Reklama

Nie ma lepszego miejsca

Kraków jest trzecim, po Warszawie i Częstochowie, miastem w Polsce, które gości tę niezwykłą wystawę. Krzysztof Noworyta w rozmowie z Niedzielą przybliżył kulisy dotarcia Śladów Jezusa na Białe Morza: – Myślę, że Opatrzność Boża sprawiła, że jesteśmy tutaj. To wielkie szczęście, że kończąc nasz pobyt w Częstochowie, zostaliśmy zaproszeni do Krakowa. Wiedzieliśmy, jeszcze przed pandemią, że nie wszystko stracone – wyznał inicjator wydarzenia i dodał, że Centrum Jana Pawła II w Krakowie stanowi doskonałą przestrzeń do prezentacji tego typu ekspozycji: – Sala jest duża, wyciemniona, wygłuszona – widzę same plusy. Do tego znajdujemy się pomiędzy Kalwarią Zebrzydowską – nazywaną polską Jerozolimą a Miechowem – miejscem działalności pierwszych polskich Bożogrobców. To niewątpliwie najlepsze miejsce dla tej wystawy.

Kilkadziesiąt osób bardzo różnych profesji – poczynając od kompozytorów muzyki, przez filmowców, reżyserów animacji, scenografów, krawców pracowało przez rok, aby widzowie mogli przenieść się 2000 lat wstecz. Dziś jest to możliwe. – Trzeba odważnie wchodzić w obszar popkultury, to obszar, na którym wygrywa się duszę ludzi – podkreślił producent.

Zobacz sam

Wystawa adresowana jest do seniorów, osób dorosłych i dzieci od 8. roku życia. To również doskonała propozycja dla katechetów, którzy chcą przeżyć ze swoimi uczniami niezapomnianą lekcję religii.

Śladami Jezusa można oglądać codziennie w godz. 9-18 w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Krakowie przy ul. Totus Tuus 34 (budynek Fides, poziom -1). Ekspozycja pozostanie w mieście przez 5 lat. Bilety do nabycia w kasach i na stronie: www.sladamijezusa.pl. Rezerwacje telefoniczne: +48 577 131 440.

Krakowska odsłona multimedialnej wystawy powstała dzięki zaangażowaniu partnera wystawy – Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Krakowie oraz dzięki wsparciu Rycerzy Kolumba, międzynarodowej wspólnoty katolickich mężczyzn, którzy rozpoczęli działalność w Polsce 15 lat temu na zaproszenie Jana Pawła II. Twórcą dzieła jest Tengent – polskie studio kreatywne specjalizujące się w opowiadaniu historii w formie wystaw i filmów.

Podziel się:

Oceń:

2021-06-22 14:25

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Multimedialna wystawa „Bitwa Warszawska 1920 - Polacy w obronie Europy” w muzeum gen. Kuklińskiego

Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

Izba Pamięci Generała Kuklińskiego zaprasza do oglądania multimedialnej wystawy „Bitwa Warszawska 1920 - Polacy w obronie Europy” . Ekspozycja na stołecznym Starym Mieście w nowoczesny sposób pokazuje jak Polacy, ratując młode państwo i długo wyczekiwaną niepodległość, uratowali Europę przed napaścią bolszewików.

Więcej ...

Meksyk: 18 pielgrzymów zginęło w wypadku autobusu

2024-04-29 11:17

Adobe Stock

Co najmniej 18 osób zginęło , a 12 zostało rannych w wypadku autobusu 28 kwietnia w Meksyku. Według lokalnych mediów większość ofiar, to pielgrzymi z Guanajuato, którzy udawali się na pielgrzymkę do sanktuarium w Chalma.

Więcej ...

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego

2024-04-29 14:07

Graziako

W czasie Roku Świętego nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego. Zorganizowane zostaną jednak przy nim specjalne czuwania przeznaczone dla młodzieży. Jubileuszową inicjatywę zapowiedział metropolita Turynu, abp Roberto Repole.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...