Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Serce związane z Lubaczowem

Kard. Marian Jaworski w Lubaczowie

Adam Łazar

Kard. Marian Jaworski w Lubaczowie

Rok temu, 5 września, w klinice w Krakowie w wieku 94 lat zmarł kard. Marian Jaworski. Dziś wspominamy jego osobę i związki z Lubaczowem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rok temu, 8-9 września śp. kard. Marian Jaworski przybył pośmiertnie do konkatedry w Lubaczowie, by pożegnać się z wiernymi archidiecezji, której był administratorem apostolskim w latach 1984-91. Bywał w niej i później jako metropolita lwowski i po przejściu na emeryturę. Był przecież Honorowym Obywatelem Lubaczowa i Gminy Lubaczów. Jak mówił: „Moje serce związane jest z Lubaczowem”.

Gorliwy pasterz

Po święceniach biskupich na Wawelu w czerwcu 1984 r. przybył do Lubaczowa, posłany przez papieża Jana Pawła II, by sprawować „rządy” w archidiecezji. Ingres do prokatedry był skromny. Od proboszcza ks. Bronisława Gwoździa otrzymał do niej klucze, modlił się w sanktuarium przed cudownym obrazem Najświętszej Maryi Panny Łaskawej Lwowskiej, sprawował Eucharystię, wygłosił homilię, modlił się przy grobach swoich poprzedników: bp. Jana Nowickiego i bp. Mariana Rechowicza. Biskup Jaworski olbrzymią troską otaczał budownictwo sakralne, święcił place budowy, odprawiał Msze św. i wygłaszał homilie podczas wmurowania kamieni węgielnych oraz poświęcenia zbudowanych nowych kościołów i kaplic. Dokończył dzieło wzniesienia nowej prokatedry, którą poświęcił papież Jan Paweł II w czasie wizyty 2 czerwca 1991 r. Dzięki inicjatywie i wsparciu bp. Jaworskiego zbudowano nowy gmach Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie. W pejzaż ziemi lubaczowskiej wpisały się nowe świątynie w Załużu, Antonikach, Młodowie, Dąbrowie, Borowej Górze, Futorach, Zabiałej, Zalesiu, Nowej Grobli, Starym Siole, Majdanie Lipowieckim, Lisich Jamach, Łukawcu, Nowym Dzikowie, Moszczanicy, Tymcach, Budomierzu, Brzezinkach, rozbudowana kaplica zdrojowa w Horyńcu, a także nowe plebanie w Nowym Bruśnie i Oleszycach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Świadek wydarzeń

Po wizycie papieża Jana Pawła II w Lubaczowie 2-3 czerwca 1991 r., z inicjatywy metropolity lwowskiego abp. Mariana Jaworskiego i ordynariusza diecezji bp. Jana Śrutwy, zbudowany został kościół – wotum wdzięczności św. Karola Boromeusza w Lubaczowie. Kardynał wiedział, że mury nie uświęcą ludzi, lecz sprawujący sakramenty i głoszący słowo Boże kapłani oraz podejmujące posługę wspólnoty zakonne. O nich troszczył się najbardziej. Dzięki niemu lubaczowska prokatedra był świadkiem wielu wydarzeń religijnych, m.in. Archidiecezjalnego Kongresu Eucharystycznego z udziałem Episkopatu Polski pod przewodnictwem Prymasa Polski kard. Józefa Glempa, Synodu Archidiecezji, rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego ks. Zygmunta Gorazdowskiego, intronizacji obrazu Matki Bożej Łaskawej z katedry lwowskiej, wizytacji nuncjusza apostolskiego abp. Luigi Poggi, pogrzebu śp. kard. Władysława Rubina, corocznych święceń diakonatu i kapłańskich. Zapoczątkował piesze pielgrzymki z Lubaczowa do Częstochowy. Brało w nich udział wielu wiernych, np. w 1987 r. i w latach następnych ponad 500 pątników. Wielką troską otaczał młodych, organizował rekolekcje m.in. podczas wakacji w domu oazowym w Werchracie.

Reklama

Ślady na ziemi lubaczowskiej

Za czasów posługi bp. Jaworskiego powstał Klub Inteligencji Katolickiej, który organizował corocznie Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej. Po wieczornych Mszach św. ludzie nauki, znawcy tematyki zawartej w haśle danego roku wygłaszali referaty, prelekcje, towarzyszyły im występy zespołów wokalno-instrumentalnych, chórów, odbywały się spektakle wybitnych aktorów, wystawy malarstwa i książek religijnych. Administrator apostolski archidiecezji w Lubaczowie wspierał działalność miejscowych zespołów: chóru Canzone prowadzonego przez Andrzeja Kindrata, teatru Arka Lwowska, którego reżyserem, aktorem i dyrektorem jest ks. Józef Dudek, teatru wizji i ruchu Magapar działającego przy szkole podstawowej nr 2. Dziedzictwo kultury lwowskiej popularyzowało Muzeum Kresów w Lubaczowie. Bp Jaworski poświęcił Szlak Turystyczny im. Brata Alberta, spopularyzował pobyt jego i bł. s. Bernardyny Marii Jabłońskiej na ziemi lubaczowskiej. Spełnił życzenie nauczycieli, uczniów i rodziców szkoły podstawowej w Oleszycach, prosząc papieża Jana Pawła II, by szkoła nosiła jego imię, jako pierwsza na Podkarpaciu. Aktywnie działało duszpasterstwo kombatantów, nauczycieli, służby zdrowia. Zasługi bp. Jaworskiego dla archidiecezji i ziemi lubaczowskiej można mnożyć. Służył swoim diecezjanom całym sercem, dobrocią, życzliwością, miłością. Z jego pracowitych rąk otrzymali wiele dobra. Było to 7 „tłustych” lat dla Lubaczowa. Był ojcem i duszpasterzem. Dla każdego miał czas, każdego wysłuchał, doradził i pomógł. Oddziaływał siłą dobra. Był oszczędny dla siebie, hojny dla innych. Był człowiekiem wielkiej wiedzy, kultury, żarliwej modlitwy i wielkiego czynu. Sam będąc syntezą kultury lwowskiej i krakowskiej, promieniował nią wśród kresowego ludu. Z Lubaczowa spoglądał na Lwów, rodzinne miasto, z którego został wygnany jako kleryk. Chciał wrócić jako biskup. Po wielu latach starań udało się. Odbył z Lubaczowa kilka wizyt, które miały wpływ na decyzję Ojca Świętego Jana Pawła II o wskrzeszeniu struktur kościelnych na Ukrainie.

Reklama

Z Lubaczowa do Lwowa

16 stycznia 1991 r. Ojciec Święty oficjalnie wznosił działalność hierarchii rzymskokatolickiej na Ukrainie. Biskupa Jaworskiego podniósł do godności arcybiskupa i mianował go metropolitą lwowskim. Musiał zatem pożegnać się z Lubaczowem. Uczynił to jak najlepiej umiał – zaprosił papieża Jana Pawła II do Lubaczowa i przybył do niego podczas IV pielgrzymki do Ojczyzny. Dzięki relacjom mediów o 13-tysięcznym Lubaczowie dowiedział się cały świat. To wydarzenie stało się największym w historii miasta.

Współpracownik papieży

Papież Franciszek na wieść o śmierci kard. Jaworskiego napisał: „Dziękuję Bogu za apostolską posługę tego wiernego świadka Ewangelii. Z dużym uznaniem postrzegam jego zaangażowanie akademickie jako cenionego profesora teologii, filozofii i religii na akademickich uczelniach w Warszawie, Krakowie, Lublinie, Lwowie, jako dziekana Wydziału Teologicznego i pierwszego rektora Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Św. Jan Paweł II podkreślał przy różnych okazjach jego owocną posługę kapłańską i cenny wkład w rozwój nauk katolickich”. „Dla mnie żyć to Chrystus” – to biskupie zawołanie towarzyszyło mu przez całe życie i wyznaczało sposób myślenia, wartościowania, dokonywania wyboru, podejmowania decyzji i kierunków poszukiwań w wielu dziedzinach. Był przyjacielem św. Jana Pawła II, wspierał go w trudach biskupiej i papieskiej posługi. On także udzielił umierającemu papieżowi sakramentu namaszczenia chorych. Jako filozof i teolog blisko współpracował z papieżem Benedyktem XVI. W sercach tych, którzy go znali, zapisał się jako człowiek niezwykle prawy, szczery, otwarty, a przede wszystkim miłujący Kościół.

Podziel się:

Oceń:

2021-08-31 12:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Muskus: kard. Jaworski do końca żył sprawami Kościoła

Eucharystia z kard. Marianem Jaworskim

Adam Łazar

Eucharystia z kard. Marianem Jaworskim

Kard. Marian Jaworski żył sprawami Kościoła do końca. Był w centrum tych spraw, modląc się i ofiarowując swoje cierpienia za Kościół, jego pasterzy i wiernych – wspomina zmarłego 5 września hierarchę bp Damian Muskus OFM, który z jego rąk przyjmował święcenia kapłańskie. – Będzie nam brakowało jego mądrości i pokory – dodaje.

Więcej ...

Komunia prezentem na wieki

2024-05-07 18:26
Poświęcenie krzyża na Golgocie w Skarbimierzu

ks. Łukasz

Poświęcenie krzyża na Golgocie w Skarbimierzu

Podczas wizytacji kanonicznej bp Maciej Małyga poświęcił stacje Drogi Krzyżowej, znajdujące się przy kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skarbimierzu.

Więcej ...

79 lat temu zakończyła się II wojna światowa

2024-05-07 21:53
Wrzesień 1939, zdjęcie wykonane przez niemieckiego oficera gdzieś we Wrocławiu we wrześniu
1939 r. Przedstawia pojazdy niemieckich sił powietrznych przed wyjazdem do Polski

Walter Genewein

Wrzesień 1939, zdjęcie wykonane przez niemieckiego oficera gdzieś we Wrocławiu we wrześniu 1939 r. Przedstawia pojazdy niemieckich sił powietrznych przed wyjazdem do Polski

79 lat temu, 8 maja 1945 r., zakończyła się II wojna światowa w Europie. Akt kapitulacji Niemiec oznaczał koniec sześcioletnich zmagań. Nie oznaczał jednak uwolnienia kontynentu spod panowania autorytaryzmu. Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Kościół

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...