Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Od czego zaczyna się Msza Święta?

Niewiele osób o tym wie, ale liturgia Mszy Świętej nie zaczyna się od znaku krzyża ani nawet od dzwonka przed pieśnią na wejście.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwszym „formalnym” tekstem liturgicznym Eucharystii jest antyfona na wejście. Niestety zazwyczaj w praktyce parafialnej nie mamy okazji jej usłyszeć, a szkoda, bo wprowadza ona w misterium danego dnia.

Czym jest antyfona?

Sama nazwa „antyfona” wywodzi się z greki i można ją przetłumaczyć jako „przeciwny głos” lub „odpowiedź naprzemienna”. Jest to werset pochodzący z Pisma Świętego lub z tekstów napisanych przez świętych. Najczęściej z antyfonami możemy się spotkać przy celebracji Liturgii Godzin, gdzie zaczynają oraz kończą każdy psalm, pieśń i kantyk. W liturgii Mszy odnowionej po II Soborze Watykańskim mamy dwie antyfony: na wejście i na komunię (przed soborem byłą jeszcze trzecia – na offertorium). Antyfony są zazwyczaj zastępowane przez pieśń na wejście i na komunię, zgodnie z zapisami Ogólnego Wprowadzenia do Mszału Rzymskiego: „można wykonać antyfonę z psalmem podane w Graduale Rzymskim lub w Graduale zwykłym, albo też inny zgodny z czynnością świętą, z treścią dnia lub okresu liturgicznego śpiew, którego tekst został zatwierdzony przez Konferencję Episkopatu”. Antyfony można usłyszeć najczęściej wtedy, gdy zdarzy nam się uczestniczyć w Mszy recytowanej, bez żadnych śpiewów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Warto zwrócić uwagę na fakt, że pieśń na wejście (jak i każda inna pieśń wykonywana podczas liturgii) nie może być dowolną piosenką o tematyce okołoreligijnej, lecz powinna spełniać szereg wymagań. Śpiew nie jest „oprawą Mszy”, ale jej integralną częścią.

Antyfony a uczestnictwo w liturgii

Warto zaznajomić się z treścią antyfony danego dnia, bo poznanie jej pozwala lepiej przyjąć słowo, które Bóg kieruje do każdego z nas w konkretnej celebracji. Przykładowo XXVIII Niedziela Zwykła ma antyfonę „Jeżeli zachowasz pamięć o grzechach, Panie, * Panie, któż się ostoi. * Ale Ty, nasz Boże, * udzielasz przebaczenia”. Kolekta tego dnia mówi o gorliwości do pełnienia dobrych uczynków, a Ewangelia zachęca do wypełniania przykazań i podjęcia ubóstwa. Możemy zauważyć ścieżkę, którą wskazuje nam liturgia: oczyszczenie z grzechów prowadzi do otwarcia na łaskę, która z kolei pobudza gorliwość do pełnienia dobrych uczynków, a w szczególności do podążania drogą przykazań. Wprawdzie słysząc antyfonę, nie wiemy jeszcze co czeka nas później, ale otrzymujemy na wstępie klucz do interpretacji całej celebracji w kontekście roku liturgicznego.

Dobre rozpoczęcie liturgii to już połowa sukcesu. Następnym razem, gdy będziesz na Mszy, postaraj się zapoznać wcześniej z tekstem antyfony na wejście. Jeśli to Ci się nie uda, to spróbuj chociaż wsłuchać się w tekst pieśni na wejście i podejmij śpiew wraz z innymi. W ten sposób wejdziesz w liturgię i nawiążesz wspólnotę z braćmi i siostrami zgromadzonymi w kościele.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-10-05 10:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Krzyż

enterlinedesign/fotolia.com

Więcej ...

Rozważania na niedzielę bp. Andrzeja Przybylskiego: XV Niedziela Zwykła

2025-07-11 12:00
Bp Andrzej Przybylski

BP KEP

Bp Andrzej Przybylski

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Bp Mering na Jasnej Górze: granice naszego kraju zagrożone tak samo z zachodu jak i wschodu

2025-07-13 07:14
Bp Wiesław Mering

zrzut ekranu yt

Bp Wiesław Mering

Granice naszego kraju tak samo z zachodu jak i wschodu są zagrożone - mówił bp Wiesław Mering z Włocławka podczas sobotniej wieczornej Mszy św. dla uczestników pielgrzymki Rodziny Radia Maryja.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Wiara

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Bp Długosz:  miłosierdzie nie oznacza, że mamy otwierać...

Kościół

Bp Długosz: miłosierdzie nie oznacza, że mamy otwierać...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką