Reklama

Porady

Nasze zdrowie

Profilaktyka w kiosku

Adobe.Stock

W siedzibach oddziałów wojewódzkich NFZ powstały ostatnio „kioski profilaktyczne”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To specjalne, niewielkie pomieszczenia, gdzie można zmierzyć wzrost, dokonać pomiaru masy ciała, ciśnienia tętniczego krwi, określić wskaźnik BMI i przeprowadzić analizę składu ciała. Końcowe wyniki w formie wydruku można przedstawić doradcy na stanowisku ds. profilaktyki i promocji zdrowia, który nie będzie ich interpretował, ale zapozna z programami profilaktycznymi prowadzonymi przez NFZ, wskaże, gdzie można się zgłosić, a w razie potrzeby pomoże założyć Internetowe Konto Pacjenta.

Aby skorzystać z samodzielnych pomiarów w kiosku i rozmowy z doradcą, trzeba wcześniej zarezerwować termin. Można to zrobić na dwa sposoby: wypełnić formularz i zapisać się na stronie internetowej oddziału wojewódzkiego NFZ lub zadzwonić na bezpłatny numer tel.: 800 190 590. Punkty są czynne w godzinach 9.00--12.30 i 13.00-15.30.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Profilaktyczne pomiary w kiosku mogą wykonywać tylko osoby pełnoletnie. Jest też grupa pacjentów, która nie powinna z nich korzystać ze względów zdrowotnych. Są to osoby, które mają wszczepiony rozrusznik serca, elektroniczne urządzenie wspomagające życie lub mają założone przenośne urządzenia diagnostyczne (np. aparat Holtera). Korzystanie z kiosków nie jest zalecane kobietom w ciąży, osobom, które odczuwają duszności, zawroty głowy lub ataki paniki w małych, zamkniętych pomieszczeniach. Nie zaleca się wykonywania badań osobom powyżej 81. roku życia, z zaawansowaną osteoporozą, pacjentom dializowanym oraz chorym z gorączką. Osoby niewidzące lub niesłyszące mogą dokonać pomiaru w asyście opiekuna.

Reklama

Aby otrzymać wiarygodne wyniki, trzeba przed badaniem ograniczyć spożycie kawy, herbaty, napojów energetycznych, nie można palić papierosów. Trzeba też odpocząć w pozycji siedzącej przez 10-15 min. Dla własnego komfortu warto założyć ubranie, które umożliwi odsłonięcie ramienia do mierzenia ciśnienia. Do pomiaru składu ciała również trzeba się przygotować. Minimum 3 godz. przed badaniem nie należy intensywnie ćwiczyć, spożywać dużych posiłków ani pić dużej ilości płynów. Podczas pomiaru trzeba mieć bose, zdezynfekowane i osuszone stopy.

Warto zapoznać się bliżej z dwoma wskaźnikami, tj. BMI oraz pomiarem składu ciała. BMI (z ang. Body Mass Index) uwzględnia relację, która zachodzi między wzrostem i wagą. Obliczamy go dzieląc wagę (wyrażoną w kilogramach) przez podniesiony do kwadratu wzrost (wyrażony w metrach). Możemy również obie dane podstawić do internetowego kalkulatora, który dokona wyliczenia. Posługując się tabelą, sprawdzamy, w której grupie znajduje się nasz wskaźnik BMI. Prawidłowy wynik mieści się w przedziale 18,5-29,9. Liczba powyżej tego przedziału oznacza nadwagę lub otyłość I, II lub III stopnia, poniżej – niedowagę, wychudzenie albo wygłodzenie. Ten łatwy do obliczenia wskaźnik często stosują lekarze, nie jest on jednak precyzyjny. Nie uwzględnia bowiem m.in. faktu, że wraz z wiekiem masa mięśni i kości zwykle maleje, a ilość tkanki tłuszczowej rośnie. Dokładniejszych informacji dostarcza badanie składu ciała, do którego potrzebne jest specjalne, wyposażone w elektrody urządzenie. Do jego pamięci trzeba wprowadzić swoje dane, m.in.: wiek, wzrost i płeć. Dzięki temu uzyskujemy informację, jaki procent masy naszego ciała stanowią mięśnie, woda, tłuszcz i kości. Analiza tych proporcji, z uwzględnieniem różnicy norm dla kobiet i mężczyzn, pozwala dokładniej niż wskaźnik BMI monitorować stan organizmu. Jest też często wykorzystywana przez dietetyków i sportowców.

Podziel się:

Oceń:

2021-12-14 07:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Żyć bez żylaków!

Tanya.K. / Foter.com / CC BY

Choroba żylakowa to problem wielu ludzi, niezależnie od płci i wieku. Żylaki grożą nie tylko seniorom, ale i młodym - niedbającym o zdrowy styl życia. Także kobiety w ciąży w większym stopniu narażone są na niewydolność żylną.

Więcej ...

Odnaleźć człowieka

Niedziela toruńska 33/2016, str. 7-8

Anna Głos

Za pierwsze zarobione pieniądze nabyć butelkę kosztownego alkoholu. Po pracy wypić piwo, oglądając jednocześnie jego reklamy ze sympatycznymi zwierzakami. Na weselu podać wódkę, bo tak zarządziły mama z teściową. Opić narodziny pierwszego syna i wnuka. Niektórzy nazywają to tradycją.

Więcej ...

Zaszczytna służba. Ustanowienie 215 lektorów

2024-05-19 11:10

Paweł Wysoki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli